Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Dialogu Obywatelskiego
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
- Data odpowiedzi:
- 2016/05/18
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
procedura trybu pozakonkursowego istnieje jako praktyczne rozwiązanie od 2010 roku kiedy to została wprowadzona do przepisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Gmina Miasto Szczecin od początku istnienia tego rozwiązania ustawowego przyjęła zasadę, że z uwagi na transparentność zarządzania środkami publicznymi uchwalać będzie projektowaną wysokość środków na ten tryb w Rocznym Programie Współpracy (choć nie jest to wymagane żadnymi przepisami i jest bardzo rzadko praktykowane przez jednostki samorządu terytorialnego).
Dysponenci, którzy wykazali zainteresowanie tą formą dotowania organizacji co roku deklarują kwotę przeznaczoną na ten tryb. I tak w roku 2016 zgodnie z zapisami Rocznego Programu Współpracy zarezerwowano na ten cel następujące środki:
Biuro Prezydenta Miasta – 30.000 zł
Wydział Sportu – 169.953 zł
Wydział Oświaty – 10.000 zł
Wydział Kultury- 100.000 zł
Wydział Spraw Społecznych – 100.000 zł
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Ludności – 84.000 zł
Biuro ds. Organizacji Pozarządowych -30.000 zł
Odpowiadając na Pana pytanie finansowanie działań zgłaszanych przez organizację zgodne winno być z profilem funkcjonowania wydziału lub biura urzędu, co szczegółowo precyzuje Regulamin Organizacyjny Urzędu Miasta Szczecin (zadania wydziałów lub biur - przykładowo Wydział Sportu – projekty z zakresu sportu, Wydział Kultury – projekty z zakresu kultury itp. ). Wyjątek stanowi Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, gdzie prócz zadań opisanych ww. regulaminem dokładamy starań, aby także finansować działania, które nie znajdują swojego „branżowego adresata” w urzędzie lub branżowy wydział nie ma środków na finansowanie działań zgłaszanych w trybie art. 19a. W chwili obecnej w wielu wydziałach środki przeznaczone na tryb 19a zostały już wyczerpane (np. Wydział Kultury) lub zostało ich niewiele (np. Biuro ds. Organizacji Pozarządowych – 3.000 zł).
Interpelacja: Dot. środków finansowych dla organizacji pozarządowych