przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. autobusu 86

Numer: 642
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2024/09/16

Szanowny Panie Prezydencie,

byłem pomysłodawcą linii autobusowej nr 86. Autobus, zdaniem urzędników ZDiTM miał "wozić powietrze", ponieważ - jak mówiono "mieszkańcy Krzekowa nie potrzebują bezpośredniego połączenia z centrum". Nic z tych opowiadań się nie sprawdziło. Linia jest mocno obłożona, autobusy często jeżdżą zatłoczone. Po kilku latach jednak można by, choć zapewne będą pojawiały się głosy sprzeciwu, rozważyć pewne zmiany.
1. Obecnie na wielu kursach (jeśli nie na wszystkich) jeżdżą autobusy 12-metrowe. Przed kilkoma laty w godzinach akumulacji pasażerów na trasę wyjeżdżały autobusy 18-metrowe. Docierają do mnie sygnały, że wskutek nadmiernego napełnienia autobusów na niektórych kursach, bardzo często na przystanku Strzelecka w kierunku pl. Rodła, pasażerowie (często uczniowie VI LO) nie są w stanie wejść do autobusu i w związku z tym nie mogą skorzystać z oferty.
2. W styczniu 2016 roku otrzymałem odpowiedź na swoje zapytanie odnośnie możliwości zmiany trasy autobusu w taki sposób, by mógł on jechać przez ulicę Grota-Roweckiego. Poinformowano, że "zmiana ta wymaga konsultacji z właściwą Radą Osiedla" i w przypadku testowej zmiany trasy "sugerowany czas zmiany to minimum 3 miesiące". Dodatkowo poinformowano, że analiza dotycząca tej zmiany zostanie wykonana "przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w możliwie najszybszym terminie". Nie mam wyników tej analizy, autobus nie jeździ przez ul. Grota-Roweckiego, choć osiedle Somosierry, które byłoby w takiej sytuacji w całości obsługiwane przez tę linię liczy ok. 6-7 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo autobus zatrzymujący się na przystankach "Kleeberga", "Walentynowicz" i "Roweckiego" byłby w stanie obsługiwać mieszkańców ul. Somosierry czy też prostopadłych do niej Dwernickiego, Chłopickiego czy Wita Stwosza, czyli pewnie kolejne kilkaset osób. To wszystko mogliby być nowi pasażerowie transportu publicznego.
3. W ostatnim czasie dotarły do mnie propozycje wskazujące na alternatywną dla autobusu trasę - zamiast pętli "Zakłady Piekarnicze" mieszkańcy wskazują pętlę na Bezrzeczu z przejazdem przez ul. Modrą i Szeroką lub też pętlę "Osiedle Zawadzkiego" z przejazdem przez ul. Szafera i Szeroką. Napełnienie pojazdów na odcinku między przystankami "Zakłady Piekarnicze" i "Łukasińskiego" jest istotnie znikome. Takie rozwiązanie dałoby możliwość bezpośredniego (a bezpośredniość połączenia jest jednym z istotnych czynników uatrakcyjnienia oferty przewozowej) dotarcia do wielu celów podróży (na przykład do szpitala przy ul. Jagiellońskiej) także mieszkańcom części osiedla Zawadzkiego ale też większej części Krzekowa, a przy "pętleniu" na pętli "Bezrzecze" także mieszkańcom szczecińskiej i pozaszczecińskiej części Bezrzecza.
W świetle powyższego proszę o przedstawienie następujących informacji:
1. Czy na trasę linii 86 wrócą autobusy (czy też może być ich więcej) 18-metrowe?
2. Dlaczego, skoro kilka lat temu w godzinach szczytu komunikacyjnego kursowały autobusy 86, obecnie nie ma ich na trasie?
3. Czy wykonano "w możliwie najszybszym terminie" analizy polegające na ocenie zasadności funkcjonowania autobusu 86 przez ul. Grota-Roweckiego? Czy prowadzono konsultacje z radą osiedla Pogodno w tym zakresie? Jaki był wynik tych konsultacji? Czy w konsultacjach uczestniczyli mieszkańcy?
4. Czy - gdyby te konsultacje z mieszkańcami były prowadzone i gdyby jednocześnie ile pomysł spotkał się ze sprzeciwem pewnych grup interesów, to czy taki ewentualny protest rozpatrywano wtedy jako oddziaływanie efektu NIMBY?
5. Wytyczenie trasy autobusu 98 nie było konsultowane z radą osiedla Świerczewo, choć statuty osiedli wskazują, że do zadań osiedli należy "opiniowanie zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej na terenie Osiedla, rozmieszczenia na terenie Osiedla przystanków i przebiegu tras miejskiej komunikacji zbiorowej". Czy ZDiTM lub WGK występuje nadal o opiniowanie powyższego?
6. Czy lepszy dostęp mieszkańców miasta do transportu publicznego rozumiany jako krótsza droga, a w konsekwencji krótszy czas, dojścia jest w opinii organizatora transportu istotny z punktu widzenia pasażera?
7. Kiedy autobus 86 może ostatecznie - początkowo zakładam, że w formie testowej, pojechać przez ul. Grota-Roweckiego?
8. Czy można by rozważyć zmianę końcowego przystanku autobusu 86 "Zakłady Piekarnicze" w taki sposób, by autobus ten kończył trasę na przystanku "Osiedle Zawadzkiego" lub "Bezrzecze" albo też dla części kursów wyznaczyć jako przystanek końcowy jeden z dwóch wskazanych? Takie rozwiązanie dałoby na pewno wyższe napełnienie pojazdów..



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/09/16
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2024/09/16 08:09:47
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2024/09/16 08:09:47 Nowa pozycja