przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. konkursu architrektonicznego dot. zabudowania terenu przy ul. Starzyńskiego zorganizowanego przez firmę Calbud Sp. z o.o.

Numer: 1286
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2025/05/08

Szanowny Panie Prezydencie,
ostatnie dyskusja w przestrzeni publicznej na temat nowej zabudowy Kępy Parnickiej pokazuje, że nawet nieduży brak precyzji w zapisach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego powoduje, że prywatni inwestorzy wykorzystują luki, omijając przepisy prawa lokalnego i planując inwestycje w sposób, który jest daleki od założeń naszej polityki przestrzennej.

Niestety jest obawa, że kolejny taki przypadek, kiedy inwestor (mimo zapisów mpzp) będzie chciał zwiększyć powierzchnię użytkową, wystąpi na ul. Starzyńskiego. Firma Calbud Sp. z o.o. według zapisów mpzp była zobowiązana do przeprowadzenia konkursu architektonicznego. Prezentacja prac była szumnie ogłoszona dla opinii publicznej, ale mimo pełnej transparentności lektura niektórych prac budzi niepokój.
Kilka koncepcji przewiduje zwiększenie wysokości ponad 20 metrów, które zakłada obowiązujący w tym miejscu mpzp „Stare Miast-Park Żeromskiego”. Pomimo jasnej wytycznej wysokości i liczby kondygnacji wyniki konkursu pokazują, iż niektórzy projektanci sugerują inwestorowi ominięcie przepisów zawartych w mpzp i zwiększenie wysokości budynku blisko o 5 metrów.
Świadczy o tym zapis w jednej z prac: „Dwupoziomowe penthouse’y z wielkimi tarasami na najwyższej kondygnacji. Zaprojektowano zgodnie z zapisami planu, który nie ogranicza całkowitej wysokości budynku, zaś antresola 6 kondygnacji w rozumieniu prawa nie jest kondygnacją” Jest to jawna próba ominięcia (w naszej opinii) precyzyjnego zapisu mpzp dotyczącego maksymalnej wysokości i będzie to prowadziło do analogicznej sytuacji jak na Kępie Parnickiej. Niestety pokazuje to iż nasza polityka przestrzenna powinna być realizowana poprzez bardzo precyzyjne zapisy w planach przestrzennych i nawet najmniejsze uchybienie będzie bezwzględnie wykorzystywane przez inwestorów.

Stąd nasze pytania:
1. Czy pomimo precyzyjnego zapisu w mpzp o wysokości maksymalnej 20 metrów i 6 kondygnacjach inwestor może otrzymać pozwolenie na wybudowanie budynku przekraczającego tę wysokość? Czy będzie to zgodne z zapisami mpzp?
2. Czy inwestor złożył już jakąś dokumentację w związku procesem uzyskania pozwolenia na budowę?



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2025/05/08
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2025/05/08 10:25:30
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2025/05/08 10:25:30 Nowa pozycja