Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. rzeki Bukowa i zbiornika retencyjnego
Numer: 792Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/10/14
Szanowny Panie Prezydencie,
Zwracam się do Pana z prośbą o uzyskanie i przedłożenie informacji dotyczących inwestycji wykonanych przez Wody Polskie w Szczecinie na rzece Bukowa na odcinku dzielnicy Krzekowo -Bezrzecze pomiędzy ulicami Inspektową a Sianokosów w latach 2019-2023 z uwzględnieniem prac po powodzi jakiej doświadczyli mieszkańcy w lipcu 2021. Wówczas po intensywnych opadach deszczu Bukowa wylała, zalewając znaczną część dzielnicy (ulice oraz domy) w niektórych miejscach do 40cm. Chciałabym podnieść kluczowy problemem jakim jest niewystarczająca przepustowość koryta rzeki. Bukowa jest zbyt płytka i wąska, co powoduje, że szybko się przepełnia, nawet podczas umiarkowanych opadów. Obecna infrastruktura nie jest w stanie skutecznie odprowadzać nadmiaru wód, co prowadzi do regularnych zalewów, a mieszkańcy obawiają się. Jest to ogrom tragedii mieszkańców przez liczne zaniedbania ze strony Wód Polskich. Z każdym kolejnym deszczem mieszkańcy stawiają pytanie czy Bukowa wytrzyma i czy Krzekowo znowu jest zagrożone, wiedzą na pewno jedno, że zagrożenie jest realne z każdym opadem deszczu. Pogłębienie i poszerzenie koryta rzeki to priorytet by zwiększyć jej przepustowość na newralgicznych odcinkach, szczególnie między ulicami Inspektową a Sianokosów.
W tym miejscu również chciałabym podkreślić kwestie zalań na Drozdowej i zbyt małej średnicy przepustów za które odpowiada miasto w ramach swoich kompetencji. By zapewnić odpowiedni przepływ wody wymagana jest modernizacja przepustów, jednak działania te muszą być skoordynowane z pracami na rzece, aby miały rzeczywisty wpływ na poprawę sytuacji – tu wniosek o informację dot. planów wymiany przepustów na terenie Krzekowa, ze wskazanie konkretnych zakresów dat i działań, które zostaną podjęte.
Chciałabym również przedłożyć potrzebę budowy zbiornika retencyjnego na Krzekowie, który mógłby odegrać kluczową rolę w zarządzaniu nadmiarem wód opadowych, co jest szczególnie istotne w kontekście częstych powodzi, poprzez magazynowanie nadmiaru wody z intensywnych opadów, które przeciążają system kanalizacyjny i powodują, że rzeka Bukowa wylewa. Przechowywanie wody opadowej zmniejszy nagły napływ wód do rzeki, tym samym redukując ryzyko zalania okolicznych domów i ulic. Dodatkową zaletą zbiornika retencyjnego jest zarządzanie wodą w okresach suszy pozwalając na wykorzystanie zgromadzonej wody w czasie suchszych miesięcy, co wspierałoby lokalny ekosystem i zapobieganie wysychaniu terenów zielonych. Najważniejsza jego funkcja to poprawa efektywności systemu melioracyjnego, odciążenie systemu kanalizacyjnego i melioracyjnego, przejmując nadmiar wody podczas gwałtownych deszczy, co zmniejszyłoby ryzyko przeciążenia infrastruktury, a także zatorów i zalewów w najbardziej narażonych miejscach dzielnicy. Dodatkowym plusem budowy zbiornika to możliwość wykorzystania jako terenu rekreacyjnego jako część przestrzeni publicznej, co przyniosłoby korzyści nie tylko w zakresie ochrony przed powodzią, ale również mogłoby stworzyć teren rekreacyjny dla mieszkańców. Pytanie, czy GMS ma w planach budowę zbiornika retencyjnego na Krzekowie?
Podsumowując, zbiornik retencyjny w Krzekowie byłby istotnym elementem ochrony przed powodzią i mógłby znacząco poprawić bezpieczeństwo mieszkańców poprzez efektywne zarządzanie wodami opadowymi.
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/10/14
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Peryt
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2024/10/14 07:55:21
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2024/10/14 07:55:21 | Nowa pozycja |