przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin prac nad wprowadzeniem ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych

Numer: 323
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/07/09

Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji na temat działań podejmowanych przez Gminę Miasto Szczecin w związku z możliwością ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu.

Sprawa samego spożywania alkoholu, ograniczania tego spożycia, a wręcz - zgodnie z nazwą ustawy "wychowania w trzeźwości" jest bardzo ważna. Ważna na tyle, że sama ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi posiada, co nie jest powszechną praktyką w ustawach, swoją preambułę: "uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu, stanowi się, co następuje".
Ustawa daje możliwość organowi stanowiącemu gminy ustalenia (art. 12 ust. 4 cytowanej ustawy) ustalenia "w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22:00 a 6:00".
Wiem z informacji prasowych, że w poprzedniej kadencji klub radnych Pana Prezydenta - Koalicja Samorządowa, w jakiś sposób (co prawda lekko nieoczywisty) dawał do zrozumienia, że będzie próbował wskazać jako pożądany kierunek ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu.
Tak się jednak nie stało.
Pewne kroki zostały jednak poczynione.

W związku z tym, proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy w ubiegłych latach prowadzone były konsultacje dotyczące ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w radach osiedla?
Jeśli tak, jakie były wyniki tych konsultacji? Proszę o udostępnienie wyników oraz wszelkich wniosków i rekomendacji, które zostały wypracowane w trakcie tych konsultacji.
2. Czy prowadzone były również konsultacje w innych jednostkach miasta, takich jak w szczególności Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) oraz Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień?
Jeśli tak, jakie były wyniki tych konsultacji? Proszę o udostępnienie wyników oraz wszelkich wniosków i rekomendacji, które zostały wypracowane w trakcie tych konsultacji.
3. Czy prowadzone były również konsultacje z udziałem innych jednostek pozamiejskich, takich jak w szczególności Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe czy policja oraz organizacjami zajmującymi się problematyką i profilaktyką uzależnień?
Jeśli tak, jakie były wyniki tych konsultacji? Proszę o udostępnienie wyników oraz wszelkich wniosków i rekomendacji, które zostały wypracowane w trakcie tych konsultacji.

Chciałbym również zaznaczyć, że inne miasta w Polsce, takie choćby jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Tarnów, Katowice, Kraków i Wrocław czy nastawione na turystykę Zakopane już wprowadziły ograniczenia dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu - w różnych godzinach i na różnych obszarach. Celem tych działań było zmniejszenie problemów związanych z nadużywaniem alkoholu oraz poprawa bezpieczeństwa publicznego. Z danych wynika, że ograniczenie dostępności alkoholu może prowadzić do zmniejszenia jego spożycia, co jest widoczne w statystykach dotyczących tych miast - jak choćby w Katowicach: "Liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54 proc. liczba udzielanych pouczeń, a także o 29 proc. liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2021 roku tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 roku było 742, a w 2021 - 582" (za oko.press - "Mniej interwencji, większy luz na izbach wytrzeźwień. Nocna prohibicja zdaje egzamin?")

Ponadto z szeregu badań prowadzonych w tym zakresie wynika, że ograniczenie dostępności alkoholu, w tym przez ograniczenie godzin sprzedaży, prowadzi do zmniejszenia jego konsumpcji oraz zmniejszenia liczby incydentów związanych z nadużywaniem alkoholu.

Aktualnie pojawiają się także medialne informacje o rządowych propozycjach wprowadzenia ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.
Bez wątpienia sprawa jest istotna, a wydaje się, że panuje wokół niej kompromis większości środowisk parlamentarnych. W mediach bowiem przytaczana jest także wypowiedź byłego premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca jego wsparcia dla tego rozwiązania: "Popieram tę propozycję. Alkoholizm jest złem i wszystko, co prowadzi do zwiększenia możliwości kupowania alkoholu, zwłaszcza w okolicznościach takich, gdzie może to służyć bardzo złym zachowaniom — w tym przypadku mam na myśli kierowców, którzy niestety czasami jeżdżą po alkoholu, dopuszczając się zbrodni, tak trzeba powiedzieć — to jest coś złego. Jestem za tym, aby jak najbardziej ograniczać spożycie alkoholu i taka rzecz może do tego doprowadzić".

Wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu mogłoby znacząco przyczynić się do zmniejszenia problemów związanych z nadużywaniem alkoholu oraz poprawy bezpieczeństwa publicznego.

W kontekście tej części interpelacji proszę także o informację:
4. Czy Gmina Miasto Szczecin rozważa wprowadzenie podobnych regulacji i jakie kroki są podejmowane w tym kierunku?
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/07/09
odpowiedzialny/a:
Edyta Sowińska
wprowadził/a:
Edyta Sowińska
dnia:
2024/07/09 07:12:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2024/07/09 07:12:00 Nowa pozycja