przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. bezpieczeństwa drogowego na ulicy Modrej w Szczecinie

Numer: 329
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2024/07/11

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam się z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicy Modrej.
Na początku czerwca miało miejsce zdarzenie drogowe, w wyniku którego ucierpiała wiata autobusowa na przystanku "Żyzna" (nr 32712). Skala zniszczenia wyraźnie wskazywała na dużą prędkość pojazdu.
Z kolei kilka dni temu, po przeciwnej stronie ulicy, na wysokości skrzyżowania z ulicą Księżnej Jolanty, również doszło do zdarzenia drogowego. Najprawdopodobniej przy dużej prędkości pojazd wjechał na chodnik i dosłownie "zmiótł" latarnię (zdjęcie w załączeniu).

Na etapie projektowania ulicy, jako Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej w kadencji 2014-18, zwracałem uwagę na problem szerokości nowo powstałej jezdni, która optycznie będzie "zachęcać" kierowców do rozwijania dużych prędkości. Tak się faktycznie dzisiaj dzieje. Prędkości uzyskiwane przez kierowców na nowej nawierzchni szerokiej drogi są wyższe od tych przed przebudową. Na etapie projektowania wnioskowałem między innymi o wyniesienie tarcz skrzyżowań z ulicami Żyzną i Wronią, jednak ostatecznie nie zostało to uwzględnione.

W związku z zaistniałymi zdarzeniami, które wskazują na częste przekraczanie dopuszczalnej prędkości, oraz biorąc pod uwagę dużą ilość pieszych na przejściach dla pieszych i na chodnikach, a także duży ruch rowerowy na pasach rowerowych wzdłuż jezdni, zwracam się z prośbą o rozważenie wprowadzenia działań zmierzających do choćby częściowego uspokojenia ruchu na ulicy Modrej.

Proponowane rozwiązania to (w wielu miejscach już obecne w Szczecinie):

  1. "Esowanie" osi jezdni - delikatne zakrzywienie linii jezdni, co zmusza kierowców do zmniejszenia prędkości i zwiększenia uwagi.
  2. Wyniesienie tarcz skrzyżowań - podniesienie poziomu skrzyżowań i przejść dla pieszych zmusza kierowców do zmniejszenia prędkości i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.
  3. Zawężenie pasów jezdni przez zainstalowanie szykan - wprowadzenie elementów fizycznych uspokojenia ruchu, takich jak wysepki czy pylony, które zmuszają kierowców do zmniejszenia prędkości.
  4. Wyznaczenie azyli dla pieszych - wyznaczenie azyli dla pieszych na środku jezdni zwiększa bezpieczeństwo pieszych i zmusza kierowców do zwolnienia.
  5. Montaż tzw. "poduszek berlińskich", które zmuszają kierowców do zwolnienia.
  6. Sygnalizacja świetlna - instalacja sygnalizacji świetlnej z detekcją prędkości, która zmienia się na czerwone światło, gdy pojazdy zbliżają się z nadmierną prędkością. O montażu takiej instalacji pisałem już chyba kilkanaście lat temu w kontekście ulicy Ku Słońcu na skrzyżowaniu z ulicą Różaną i Źródlaną. Systemy takie zamontowano w minionych latach m.in. w Częstochowie i Wejherowie.
  7. Wprowadzenie ograniczenia prędkości (np. 40 km/h) i odpowiedniego oznakowania informującego o wypadkach.
  8. Zainstalowanie wyświetlaczy prędkości informujących kierowców o ich aktualnej prędkości - instalacja wyświetlaczy informujących kierowców o ich aktualnej prędkości, co często zachęca do jej redukcji.

Zdaję sobie sprawę, że ulica oddana do użytkowania została przed rokiem i zapewne na część infrastruktury nadal obowiązuje gwarancja, jednak wydaje się, że organizacja ruchu jest niezależna od tej sprawy i, o ile BYĆ MOŻE byłby problem z wykonaniem prac ingerujących w nawierzchnię czy konstrukcję jezdni, o tyle sprawa organizacji ruchu i montażu dużej części fizycznych elementów uspokojenia ruchu, byłaby od ewentualnych wymogów związanych z obowiązywaniem gwarancji, niezależna.

W związku z powyższym chciałbym również zapytać:

  1. Ile zdarzeń drogowych miało miejsce na ulicy Modrej od momentu jej przebudowy?
  2. Kiedy można spodziewać się wprowadzenia działań mających na celu uspokojenie ruchu na tej ulicy?

zdjęcie

Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/07/11
odpowiedzialny/a:
Marzena Arciszewska
wprowadził/a:
Marzena Arciszewska
dnia:
2024/07/11 09:20:28
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2024/07/11 09:20:28 Nowa pozycja