PROTOKÓŁ NR 0012.9.8.2025
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI MORSKIEJ, ROZWOJU I PROMOCJI
Z DNIA 25 MARCA 2025 ROKU
Początek posiedzenia - 08:00
Zakończenie posiedzenia - 09:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Stanisław Kaup - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 4.03.2025 r. |
3. | Prezentacji projektu „Szczecińskie Kotwice” jako elementu strategii promocji Miasta. |
4. | Informacja dot. spotkania gmin z Powiatu Polickiego, Miasta Świnoujście, Powiatu Vorpommern-Gierswald oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie utworzenia połączenia promowego (tzw. tramwaju wodnego) na trasie Szczecin - Nowe Warpno - Świnoujście. |
5. | Sprawozdanie z XIII Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Przewodniczący Stanisław Kaup – zaproponował przeniesienie głosowania nad przyjęciem protokołu na koniec porządku obrad.
Propozycja została przyjęta przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Prezentacji projektu „Szczecińskie Kotwice” jako elementu strategii promocji Miasta.
Przewodniczący Stanisław Kaup – dokonał wprowadzenia. Podkreślił wagę symbolu kotwicy dla Szczecina oraz silny związek Miasta z morzem i tradycjami żeglarskimi. Zwrócił uwagę, że w przestrzeni Miasta można spotkać kotwice, jednak warto wrócić do tego tematu i rozważyć dalszy rozwój tego motywu.
Marcin Raubo – Komandor Yacht Klub Polski Szczecin – wyjaśnił, że temat kotwic jest postulowany od wielu lat przez środowisko morskie. Inicjatorem projektu był p. Wiesław Seidler, który od lat zgłębia tematykę kotwic. Dodał, że projekt kotwic jest projektem o skali tożsamościowej dla Miasta Szczecin. Kotwice mogłyby zostać umieszczone w różnych lokalizacjach Miasta. Zauważył, że w ostatnich dekadach wizerunek morskiej tożsamości Miasta nieco wyblakł, a projekt ten mógłby podkreślać morski charakter Miasta. Mogłaby powstać ścieżka/szlak turystyczny związany z kotwicami. W projekcie zaproponowanych jest 20 sztuk kotwic, jednak jest cała lista punktów na terenie Miasta, w których kotwice już stoją. Te kotwice także warto byłoby zinwentaryzować i włączyć do szlaku. Dodał, że projekt mógłby być rozłożony na etapy. Zauważył, że projekt nawiązuje do wrocławskich „krasnali”. Kotwice mogłyby stanowić podobny symbol dla Szczecina. Zadeklarował wsparcie i pomoc w realizacji projektu.
Wiesław Seidler – pomysłodawca – zwrócił uwagę, że już teraz w różnych częściach Miasta stoją kotwice (ok. 80). Warto zacząć od zinwentaryzowania tych, które już są. Zauważył, że warto byłoby zacząć od uruchomienia fontann z kotwicami (przy Urzędzie Morskim i na Placu Orła Białego) oraz umieszczenia informacji przy kotwicach, które znajdują się w przestrzeni miejskiej. Oprócz dodania innych kotwic także te, które już znajdują się w przestrzeni Miasta zasługują na przypomnienie i zadbanie.
Wojciech Zdanowicz – Dyrektor Urzędu Morskiego – poinformował, że obiekty wydobyto w czasie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najwięcej informacji w tym temacie ma p. A. Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ponieważ prowadził nadzór archeologiczny nad wszystkimi wydobytymi przedmiotami. Do zagospodarowania pozostało ok. 12 kotwic. Przedstawił prezentację, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Magdalena Seidler – Kumor – wyraziła opinię, że jest to dobra inicjatywa, bo jest związana z morskim charakterem Miasta, a kotwice są dla Szczecina naturalnym symbolem. Kotwice mogą być kanwą do spaceru po Szczecinie. Dodała, że p. Wiesław Seidler od dłuższego czasu pracuje nad książką, która opowiada o szczecińskich kotwicach. To jest dobry moment na to, aby tematem kotwic zająć się intensywnie.
Radny Przemysław Słowik – wyraził opinię, że temat kotwic jest bardzo ważny. Jest on trochę zapomniany, a okolica kotwic umieszczonych w przestrzeni miejskiej jest często zaniedbana. Zwrócił uwagę, że szlak turystyczny jest dobrym pomysłem. Zapytał, jaki byłby szacowany koszt takiego projektu i jak rozkładałyby się on w latach?
Radny Dariusz Smoliński – wyraził opinię, że projekt jest bardzo interesujący, bo morski charakter Miasta powinien być podkreślany. Wydaje się, że koszt takiego projektu nie powinien być bardzo wysoki.
Radny Krzysztof Romianowski – wyraził słowa uznania dla autorów pomysłu. Kotwice są symbolem szczecińskim, więc Radni powinni poprzeć tą inicjatywę, tym bardziej, że koszty wyczyszczenia kotwic nie powinny być wysokie.
Radna Jolanta Balicka – zauważyła, że oprócz idei bardzo ważny jest budżet. Należy przygotować konkretny plan i zabezpieczyć budżet. Zwróciła uwagę, że część kotwic można byłoby umieścić na terenie Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie. Zaproponowała rozważenie zorganizowania w tym temacie posiedzenia wyjazdowego Komisji ds. Gospodarki Morskiej, Rozwoju i Promocji, Komisji ds. Kultury oraz Komisji ds. Budżetu.
Radny Mateusz Gieryga – wyraził opinię, że szlak żeglarski na bazie kotwic idealnie pasowałby do charakteru Miasta.
Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – zwrócił uwagę, że projekt jest unikalną okazją do upamiętnienia branży morskiej Szczecina. Zadeklarował swoją pomoc i wsparcie. Zwrócił uwagę, że każda kotwica mogłaby zostać zadedykowana osobie związanej z branżą morską. Projekt mógłby mieć bardzo duży walor edukacyjny. Zaproponował powołanie zespołu roboczego w tym temacie. Odnosząc się do pytania o koszty renowacji wyjaśnił, że zależą one od tego, w jakim miejscu i otoczeniu miałaby zostać umieszczona kotwica, jednak koszty samej renowacji nie są wysokie.
Radny Wojciech Kępka – podziękował za pomysł, poparł jego realizację. Zauważył, że wpisuje się on w charakter Miasta.
Ireneusz Nowak – Prezes Zarządu Spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia – wyraził poparcie dla motywu kotwic jednak zwrócił uwagę na problem z ewentualną ścieżką spacerową, ponieważ kotwice są umieszczone w całym Mieście, w znacznych odległościach od siebie. Dodał, że dla projektu jest ważna nie tylko kwestia renowacji kotwic, ale przede wszystkim promocja. Bez promocji będą one nadal jedynie anonimowymi obiektami w przestrzeni miejskiej. Podkreślił wagę budżetu na promocję.
Marcin Raubo – Komandor Yacht Klub Polski Szczecin – zgodził się z przedmówcą, że kwestia promocji jest bardzo ważna. Dodał, że pięć lat temu na etapie przygotowania projektu do SBO odrestaurowanie kotwicy było szacowane na 50 tys. zł (łącznie z postumentem, tablicą itd.). Oczywiście obecnie ta kwota byłaby wyższa, jednak pokazuje to rząd wielkości. Dodał, że ważne byłoby znalezienie przestrzeni w zasobach Miasta do opracowania tego projektu w zakresie wizerunkowym, promocyjnym i edukacyjnym. Dodał, że na obecną chwilę istotne jest także zagospodarowanie już istniejących w przestrzeni Miasta obiektów i odświeżenie pamięci o nich.
Radny Dariusz Smoliński – zwrócił uwagę, że w tym przypadku warto upraszczać procedurę, aby nie zgubić tempa pracy. Działajmy już teraz krok po kroku, aby nie zmarnować potencjału.
Przewodniczący Stanisław Kaup – zapytał, czy mocą obecnych zasobów Żeglugi Szczecińskiej da się przygotować koncepcję promocyjną? Zwrócił się także do pomysłodawców o przygotowanie wkładu merytorycznego.
Ireneusz Nowak – Prezes Zarządu Spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia – wyjaśnił, że do przygotowania nowego projektu, musi pojawić się nowy budżet. Zależy on od rozmiaru projektu. Ważne jest także znalezienie osi promocyjnej.
Marcin Raubo – Komandor Yacht Klub Polski Szczecin – zadeklarował gotowość do współpracy z Miastem i przekazania wkładu merytorycznego.
Radna Jolanta Balicka – wskazała na potrzebę określenia konkretnej kwoty środków na ten projekt.
Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – zauważył, że do określenia kwoty trzeba wiedzieć gdzie chcemy umiejscowić kotwice, ile ich chcemy umiejscowić, jakie ma być otoczenie itd.
Radny Wojciech Kępka – zwrócił uwagę, że nie można na ten moment wymagać podania konkretnej kwoty, bo nie wiemy jeszcze, jak projekt będzie wyglądał w szczegółach. Trzeba jeszcze wrócić do rozmowy i wówczas będzie można oszacować koszty.
Wojciech Zdanowicz – Dyrektor Urzędu Morskiego – wyjaśnił, że koszt oczyszczenia kotwicy to koszt rzędu kilku tys. zł. W tych kosztach na początku mógłby partycypować Urząd Morski. Jednak pozostałe, większe koszty zależą od otoczenia i jego projektu (postumenty, oświetlenie, itd.).
Przewodniczący Stanisław Kaup – poprosił pomysłodawców o przekazanie wkładu merytorycznego, a Radnych o przesłanie punktów widzenia, aby na kolejnym posiedzeniu wrócić z tym tematem i przedstawić wspólne stanowisko.
Ad. pkt. 3.
Informacja dot. spotkania gmin z Powiatu Polickiego, Miasta Świnoujście, Powiatu Vorpommern-Gierswald oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie utworzenia połączenia promowego (tzw. tramwaju wodnego) na trasie Szczecin - Nowe Warpno - Świnoujście.
Przewodniczący Stanisław Kaup – poinformował, że punkt ten zostanie przesunięty na kolejne posiedzenie Komisji w związku z dyscypliną czasową i koniecznością zakończenia posiedzenia, aby kolejna Komisja mogła rozpocząć swoje posiedzenie o czasie.
Ad. pkt. 4.
Sprawozdanie z XIII Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.
Przewodniczący Stanisław Kaup – poinformował, że punkt ten zostanie przesunięty na kolejne posiedzenie Komisji w związku z dyscypliną czasową i koniecznością zakończenia posiedzenia, aby kolejna Komisja mogła rozpocząć swoje posiedzenie o czasie.
Ad. pkt. 5.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 4.03.2025 r.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 4.03.2025 r.
Za – 7 (jednogłośnie)
Protokół został przyjęty.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Powązka Inspektor BRM | Stanisław Kaup |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2025/02/20
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Musiał
- dnia:
- 2025/04/09 10:55:38
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Musiał | 2025/04/09 10:55:38 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/04/09 10:55:28 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/04/04 15:16:27 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/25 14:35:02 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/20 11:09:27 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/18 13:03:04 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/18 12:26:32 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/05 13:55:20 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/03/05 13:52:12 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/02/25 13:40:53 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/02/20 13:21:52 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/02/20 10:09:01 | Nowa pozycja |