przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.11.2024
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, MOBILNOŚCI, KLIMATU I ZWIERZĄT
Z DNIA 11 GRUDNIA 2024 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Przemysław Słowik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 20.11.2024 r. oraz 26.11.2024 r.
3. Opiniowanie projektów uchwał w sprawach:
- 233/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin,
- 236/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- 237/24 – udzielenia z budżetu Miasta Szczecin pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Zachodniopomorskiemu,
- 215/24 - budżetu Miasta Szczecin na 2025 rok (w zakresie merytorycznym Komisji),
- 216/24 - uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin,
- 242/24 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2025-2029.
4. Zapoznanie z bieżącą korespondencją.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący Przemysław Słowik – zaproponował, aby porządek obrad rozpocząć do omówienia projektów uchwał dotyczących budżetu (215/24, 216/24, 242/24), a potem realizować założony porządek obrad.

Propozycja została przyjęta przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Omówienie projektów uchwał w sprawach:
- 215/24 - budżetu Miasta Szczecin na 2025 rok (w zakresie merytorycznym Komisji),
- 216/24 - uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin,
- 242/24 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2025-2029.


Wprowadzenia do projektów uchwał 215/24, 216/24, 242/24 dokonał Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta. Omówił projekty uchwał zgodnie z treścią i uzasadnieniem.

Radny Marek Duklanowski – zauważył, że opłaty za parkowanie podniesione zostały kilkunastoprocentowo, a wpływy wzrosły z 44,4 mln na 45,4 mln (ok. 2%). Skąd taka różnica?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że zakładane jest zmniejszenie liczby użytkowników SPP (wskaźnik rotacyjności). Zwrócił uwagę, że dopiero na koniec roku będzie można mówić o wykonaniu z tego roku i czynić porównania.

Przewodniczący Przemysław Słowik – dodał, że podwyżka ma wejść do 1 maja 2025 r..

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – potwierdził.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, jaki miałby być finał prac związany w wykonaniem otworów poszukiwawczo-rozpoznawczych wód termalnych? Czy docelowo energia miałby być wykorzystywana do zasilania sieci?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – potwierdził, docelowo energia miałaby zasilać sieć.

Radny Marek Duklanowski – poprosił o informację, skąd pochodzi dofinansowanie na realizację Parku na Złotowskiej? Zauważył, że jest to przecież zadanie z SBO.

Przedstawiciel ZUK – wyjaśnił, że dofinansowanie jest wpisane jako potencjalne. Został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji tego zadania w ramach programu FEnIKS. Obecnie wniosek jest na etapie oceny, nie ma jeszcze oficjalnych wyników.

Przewodniczący Przemysław Słowik – poprosił o rozwinięcie tematu zmniejszenia wydatków na przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody oraz utrzymania schroniska.

Anetta Kieszkowska – Dyrektor WOŚr – wyjaśniła, że zmniejszenie wynika z tego, że do tej pory w budżecie były środki na walkę ze szrotówkiem kasztanowiaczkiem (134 tys.). Te środki zostały włączone do utrzymania zieleni i dysponentem jest Biuro Ogrodnika Miasta.

Przedstawiciel ZUK – odnosząc się do pytania o schronisko wyjaśnił, że jest to pozorne zmniejszenie, ponieważ środki na wzrost opłat z tytułu zużycia mediów są w rezerwie. Jednak w 2024 r. została zamontowana instalacja fotowoltaiczna, więc w 2025 r. wydatki będą znacząco mniejsze.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zauważył, że w takim razie może warto byłoby przeznaczyć więcej środków na cele statutowe (np. dożywianie bezdomnych kotów oraz kastrację).

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że środki te trafiają na te cele w ramach rozwiązywania rezerwy ogólnej. Działania podejmowane są więc na bieżąco na podstawie zgłoszeń dysponenta.

Anetta Kieszkowska – Dyrektor WOŚr – dodała, że w kwestii kastracji bezdomnych kotów w budżecie są przewidziane środki na poziomie tegorocznym.Jednak w miarę potrzeb dodatkowe środki się znajdują na przestrzeni roku i są uruchamiane.

Radny Marek Duklanowski – zapytał o zadanie „ograniczenie ekspansji populacji dzików” – czy problem ten został rozwiązany? Poprosił o rozwinięcie tematu nabrzeży miejskich.

Anetta Kieszkowska – Dyrektor WOŚr – odnosząc się do zadania „ograniczenie ekspansji populacji dzików” zwróciła uwagę na dwa aspekty. Jeden dotyczy źródła finansowania zadania, ponieważ zwierzęta łowne poza obwodami łowieckimi stanowią własność Skarbu Państwa, pojawiła się możliwość uzyskania dotacji od wojewody. Co roku występujemy o taką dotację i ją otrzymujemy. Drugi aspekt wpływający na to, że nie mamy obecnie problemu z ekspansją to afrykański pomór świń, który znacząco zmniejszył populację. Zwróciła jednak uwagę, że populacja dzików się odradza i w przyszłym roku będziemy także wnioskować do wojewody o przyznanie dotacji.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – odnosząc się do kwestii nabrzeży powiedział, że przekaże Radnemu zweryfikowaną informację, natomiast kwota prawdopodobnie wynika z działań konserwacyjnych.

Radna Maria Bohuń – odnosząc się do sfery „transport i komunikacja” zauważyła, że zmniejszone zostały środki na Szczeciński Rower Miejski.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że to wynika z tego, że w 2024 r. Miasto miało do wypłacenia rekompensatę i z tego wynika różnica. Dodał, że w 2025 r. mają pojawić się cztery dodatkowe stacje z SBO i zakup dodatkowych rowerów.  

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, jak wygląda kwestia aktualizacji i ewentualnego przenoszenia stacji w oparciu o dane, które lokalizacje są najczęściej używane?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że taka aktualizacja jeszcze przed nami, jednak w I kwartale 2025 r. zostanie zorganizowane w tym temacie spotkanie dla Radnych. Wówczas zostaną przedstawione propozycje.

Radny Marek Duklanowski – zapytał, czy gminy sąsiednie dopłacają Miastu za stacje zlokalizowane poza terenem Miasta? Poprosił o wskazanie ewentualnych kwot i informację, od czego są one zależne.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że zweryfikuje i przygotuje dokładną informację z odpowiedzią na to pytanie.

Radny Andrzej Radziwinowicz – zapytał o projekt z SBO „Drzewa dla Szczecina”. Poprosił o szczegółowe informacje nt. tego zadania.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że założona jest rezerwa celowa na zadania związane z SBO. Takie rozwiązania zastosowano, aby nie blokować środków pod konkretnymi projektami. Ma to na celu usprawnienie procesu. Jak projekty będą gotowe do realizacji to środki będą uruchamiane.  

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał o program gospodarki deszczowej i znaczący wzrost. Z czego on wynika i jakie działania będą podejmowane?

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – wyjaśniła, że kwota jest kontynuacją działań podjętych już w tym roku. Poza obszarem Krzekowo-Bezrzecza, gdzie podejmowane są działania bieżące oraz przygotowywana jest dokumentacja przepustów, mamy także uwzględnione inne części Miasta. Jedno z największych zadań inwestycyjnych to budowa kanalizacji we współpracy z Politechniką Morską przy ul. Widuchowskiej i ul. Dębogórskiej. Kolejne pozycje to m.in. przebudowy kanalizacji deszczowej na ulicach: Żelaznej, Chopina, Siewnej, Przestrzennej oraz przepompownie na ul. Gdańskiej i ul. Przestrzennej (w zakresie dokumentacji).

Przewodniczący Przemysław Słowik – poprosił o informację dotyczącą tematu modernizacji fontann w Alei Fontann oraz przy Urzędzie Miasta.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – potwierdziła, że planowane są prace przygotowawcze do tego procesu.

Radny Andrzej Radziwinowicz – zapytał, czy przebudowa kanalizacji deszczowej na ul. Judyma i ul. Chopina jest powiązana z przyszłą inwestycją i modernizacją ul. Wiosny Ludów?

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – wyjaśniła, że w przypadku ul. Judyma przygotowywana jest dokumentacja. Odnośnie ul. Chopina jest to niewielka kwota więc chodzi prawdopodobnie o przebudowę wpustów.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz – poprosił o informację nt. budowy wiaduktów na ul. Jagiellońskiej i ul. Pomorskiej. Na co dokładnie są przewidziane środki?

Daria Radzimska – Dyrektor WGK – poinformowała, że Spółka SIM ma zlecenie na aktualizację dokumentacji.

Radny Piotr Kęsik – odnoszą się do modernizacji układu drogowego północnych dzielnic zapytał, czy w budżecie są przewidziane środki związane z ul. Lubeckiego (modernizacja, dokumentacja, badania natężenia hałasu i ruchu)? Zwrócił uwagę na trudną sytuację mieszkańców, którzy muszą znosić hałas i wzmożony ruch.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – odpowiedział, że w przytoczonym zadaniu tej pozycji nie ma, ponieważ to zadanie dotyczy przede wszystkim III etapu Trasy Północnej. W innych pozycjach budżetu także nie ma podobnego zadania. Jest to natomiast jedno z głównych zadań, które chcielibyśmy realizować w przyszłości, jeśli będzie możliwe uzyskanie dofinansowanie w perspektywie unijnej 2027.

Radny Marek Duklanowski – zapytał, czy w zadaniu Organizacja i zarządzenie ruchem przewidziany jest montaż sekundników na skrzyżowaniu ul. Taczaka, ul. 26 kwietnia oraz ul. Derdowskiego? Zwrócił uwagę na potrzebę montażu sekundników w tym miejscu. Poruszył także kwestię programu remontu torowisk. Czy Radni mogą zapoznać się z planem inwestycji na kolejne lata?

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapowiedział, że nt. tramwajów zorganizowana zostanie osobne posiedzenie Komisji.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – wyjaśnił, że w budżecie jest zapisany montaż sekundników w następujących lokalizacjach: skrzyżowanie ul. Staszica i ul. Ofiar Oświęcimia; skrzyżowanie ul. E. Gierczak i A. Krzywoń; skrzyżowanie al. Wojska Polskiego i ul. Zaleskiego.

Krzysztof Miler – Dyrektor ZDiTM – zwrócił uwagę, montaż sekundników na tym skrzyżowaniu może być trudny, ponieważ może on wymagać przebudowy całej sygnalizacji, która nie jest przystosowana do montażu sekundników.

Radny Dariusz Smoliński – zapytał o kwestię „Nadodrzanki” i wymiany nawierzchni bitumicznej. Zwrócił uwagę na pilną potrzebę poprawy sytuacji pod względem nawierzchni, szczególnie w okolicach zajezdni.

Radny Krzysztof Romianowski – zapytał, czy planowane jest przywrócenie linii G w Wielgowie w godzinach szczytu?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że w różnych lokalizacjach nakładki są sukcesywnie wymieniane, a zidentyfikowane potrzeby opiewają na kwotę kilkunastu-kilkudziesięciu mln zł. Jeśli znajdą się dodatkowe środki, to oczywiście te prace będą wykonywane. Odnosząc się do kwestii linii G przyznał, że jest dużo wniosków w tej sprawie, jednak obecnie nie ma takich planów ze względu na brak środków finansowych. Przypomniał, że transport jest na deficycie ponad 300 mln zł. Jeśli pojawią się dodatkowe środki, to będą uruchamiane dodatkowe linie.

Przewodniczący Przemysław Słowik – zapytał, jak wygląda sytuacja budowy drogi rowerowej na ul. Mickiewicza? Poprosił także o wyjaśnienie, czy w kosztach związanych z sygnalizacją świetlną są przewidziane zmiany mające na celu podwyższenie priorytetu ruchu pieszych?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że trwają prace nad polepszaniem sygnalizacji dla pieszych. Odnosząc się do pytania o ul. Mickiewicza poinformował, że trwa etap projektowania.

Radny Andrzej Radziwinowicz  – wyraził opinię, że dobrze, że pojawiła się pozycja przebudowy ul. Pogodnej na os. Głębokim. Zapytał, czy na ul. Orzechowej i ul. Kokosowej planowane są wycinki?

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, żedysponentem środków jest WIM. Zadeklarował przekazanie odpowiedzi na pytanie Radnego.

Radny Marek Duklanowski – odniósł się do budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowani ul. Ku Słońcu i ul. Kwiatowej. Zauważył, że nieopodal jest skrzyżowanie ul. Ku Słońcu z ul. Różaną i ul. Źródlaną. Na tym skrzyżowaniu dochodziło do wypadków śmiertelnych. Zasadne byłoby zatem zamontowanie sygnalizacji także tam.

Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta – powtórzył, że zidentyfikowanych potrzeb jest bardzo dużo. Jednak nie wszystkie są możliwe do realizacji, ze względu na ograniczenia budżetowe.

Daria Radzimska – Dyrektor WGK –  dodała, że w kontekście wypadków prowadzone są analizy poprawy stanu bezpieczeństwa. Na tym przejściu wszystkie możliwe rozwiązania zostały już zrealizowane. Umieszczenie tam sygnalizacji świetlnej musiałoby się wiązać z jej całkowitym demontażem w momencie realizacji całościowego projektu dla tego odcinka drogi.

Radny Piotr Kęsik – zapytał, czy na ul. Mickiewicza jest założone pozbycie się po jednym pasie ruchu?

Krzysztof Miler – Dyrektor ZDiTM – potwierdził. Zadeklarował, że może przesłać szczegóły.


Ad. pkt. 3.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 20.11.2024 r. oraz 26.11.2024 r.


Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia w dn. 20.11.2024 r.

Za – 12 (jednogłośnie)

Protokół został przyjęty.

 

Głosowanie nad przyjęciem protokołu z posiedzenia w dn. 26.11.2024 r.

Za – 12 (jednogłośnie)

Protokół został przyjęty.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał w sprawach:
- 215/24 - budżetu Miasta Szczecin na 2025 rok (w zakresie merytorycznym Komisji),
- 216/24 - uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin,
- 242/24 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2025-2029.,
- 233/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin,
- 236/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- 237/24 – udzielenia z budżetu Miasta Szczecin pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Zachodniopomorskiemu.


- 215/24 - budżetu Miasta Szczecin na 2025 rok (w zakresie merytorycznym Komisji); 216/24 - uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin; 242/24 - uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2025-2029

Wprowadzenia do projektów uchwał 215/24, 216/24, 242/24 dokonał Łukasz Kadłubowski – Zastępca Prezydenta Miasta w punkcie nr 2 porządku obrad.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 215/24 ws. budżetu Miasta Szczecin na 2025 rok (w zakresie merytorycznym Komisji)

Za – 7, przeciw – 5, wstrzym. – 0

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 216/24 ws. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecin

Za – 7, przeciw – 5, wstrzym. – 0

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 242/24 ws. uchwalenia Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina na lata 2025-2029

Za – 7, przeciw – 5, wstrzym. – 0

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

Przewodniczący Przemysław Słowik przekazał prowadzenie posiedzenia Wiceprzewodniczącemu Wojciechowi Dorżynkiewiczowi.

 

- 233/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin

Wprowadzenia dokonała Daria Radzimska – Dyrektor WGK. Omówiła projekty uchwał zgodnie z treścią i uzasadnieniem.

Wobec braku pytań ze strony Radnych Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie projekty uchwał.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 233/24 zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin

Za – 11 (jednogłośnie)

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

- 236/24 – zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wprowadzenia dokonała Daria Radzimska – Dyrektor WGK. Omówiła projekty uchwał zgodnie z treścią i uzasadnieniem.

Wobec braku pytań ze strony Radnych Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie projekty uchwał.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 236/24 zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Za – 11 (jednogłośnie)

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

- 237/24 – udzielenia z budżetu Miasta Szczecin pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Zachodniopomorskiemu

Wprowadzenia dokonała Daria Radzimska – Dyrektor WGK. Omówiła projekty uchwał zgodnie z treścią i uzasadnieniem.

Radny Marek Duklanowski – zapytał, czy w związku ze zmianą stawki będzie więcej pociągów?

Daria Radzimska – Dyrektor WGK - wyjaśniła, że zmienia się jedynie stawka.

Wobec braku dalszych pytań ze strony Radnych Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie projekty uchwał.

Głosowanie nad pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały nr 237/24 ws. udzielenia z budżetu Miasta Szczecin pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Zachodniopomorskiemu

Za – 12 (jednogłośnie)

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.


Ad. pkt. 5.
Zapoznanie z bieżącą korespondencją.


Komisja przyjęła do wiadomości:

- odpowiedź Komendy Miejskiej Policji na wniosek Komisji ws. kontroli prędkości na ul. Kolumba (załącznik nr 3 do protokołu),

- odpowiedź do wiadomości Komisji na pismo ws. wniosku dot. abonamentu SPP dla opiekuna osoby niepełnosprawnej (załącznik nr 4 do protokołu).


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Powązka
Inspektor BRM
 Przemysław Słowik

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2024/12/04
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Musiał
dnia:
2025/01/23 12:00:49
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Musiał 2025/01/23 12:00:49 Nowa pozycja
Anna Musiał 2025/01/20 13:55:09 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/12/04 13:59:15 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/12/04 13:51:51 Nowa pozycja
Anna Musiał 2024/12/04 13:47:50 Nowa pozycja