PROTOKÓŁ NR 0012.3.13.2025
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 STYCZNIA 2025 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Radziwinowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 11.12.2024 r. oraz 18.12.2024 r. |
3. | Prezentacja wniosku mieszkańca ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Bolinko-Niemierzyńska 4. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
nie zgłoszono
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 11.12.2024 r. oraz 18.12.2024 r.
Komisja w wyniku głosowania;
za- 13 / jednogłosnie/ przyjęła protokół z posiedzenia Komisji w dn. 11.12.2024 r.
za-12; wstrzym.- 1 przyjęła protokół z posiedzenia Komisji oraz 18.12.2024 r.
Ad. pkt. 3.
Prezentacja wniosku mieszkańca ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Bolinko-Niemierzyńska 4.
mieszkaniec p. Marcin Chruściński dokonał wprowadzenia do tematu, przedstawił prezentację stanowi załącznik nr 3 do protokołu, uczestniczył w konsultacjach z Biurem Planowania Przestrzennego, jako mieszkańcy zgłaszali wniosek o zmianę planu w zakresie zmiany przedłużenia ulicy Cyfrowej i jej charakteru; obowiązujący plan zagospodarowania zakłada tam dwa pasy ruchu, chodnik we wniosku wnoszą o zmianę na ciąg rowerowy a także budowę parku linearnego. Zwrócił uwagę, iż takie linearne tereny zieleni są bardzo istotne w mieście ze względu na przewietrzanie i ochładzanie miasta, na retencję wody i chociażby służą jako korytarz ekologiczny dla zwierząt, których jest tam naprawdę bardzo dużo. Występują o wsparcie do radnych /szczegóły wyjaśnione zostały podczas prezentacji/. Zwrócił uwagę, iż podczas prowadzonego remontu są rozjeżdżane tereny zielone, obawia się o wycinkę drzew. Kolejny i jeden z najważniejszych problemów z którym mieszkańcy się mierzą czyli przejście przez tory, które jest wykorzystywane jako skrót, istnieje potrzeba budowy kładki. Jeżeli SKM zostanie uruchomiona, to na pewno to przejście będzie bardziej niebezpieczne.
Wiceprezydent Michał Przepiera- przede wszystkim chciałby na wstępie podkreślić, że bardzo ceni pana Marcina Chruślińskiego i dyskusję z nim, wnosi coś nowego – obecnie jesteśmy na takim etapie, iż mamy projekt budowlany i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na tą inwestycję, plan jest z reguły ramowy, ogólny więc tworzy szereg możliwości. Park Karpińskiego jest byłym cmentarzem, miasto ma pełną świadomość dbałości o ten park, był on w trzech etapach od roku 2016 był rewitalizowany poprzez stworzenie nawierzchni mineralnych, ale również poprzez nasadzenie drzew; fragment ten jest ważnym ciągiem komunikacyjnym, niestety w nienaturalny sposób czy sztucznie odcięty przez kolej, wykonano schody jako dojście do dawnego gimnazjum, wykonano wiele prac w latach 2018- 2019, mamy pełną świadomość tego jak ważny jest ten park. W zakresie przebiegu tej ulicy jest ona połączeniem ze stacją SKM stąd i właśnie taka świadoma nazwa i walka o to aby się tak nazywała, by podkreślać znaczenie tutaj Technoparku jak również będzie służyła kiedy dojdzie do rozbudowy Technoparku; takie są zamiary miasta, takie są kwestie związane z tamtejszym terenem, wiemy też że może to budzić pewne dyskusje dotyczące tego terenu z innych powodów akurat nie związanych z parkiem. Dzisiaj nie chciałby o tym mówić bo ta inwestycja nie jest w horyzoncie czasowym pięcioletnim. Planistycznie rzeczywiście pewne tereny zostały zabezpieczone z poszanowaniem zieleni i dodatkowych enklaw. Planowana budowa ulicy jest ściśle powiązana z rozbudową Technopaku, będzie to ulica jednokierunkowa- jeżeli jest zaplanowana dwukierunkowa to pasy są na minimalnym zakresie tego parametru, teren PKP wzdłuż torów kolejowych będzie się zmieniał - tereny mają być czyste przy torach kolejowych, ma być tam nieograniczony dostęp; reasumując można zaplanować więcej zieleni, aczkolwiek nie uciekajmy od problemu, który będzie istniał czyli Technopark i plany jego rozwoju. Obecnie mamy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, wszelkie uzgodnienia i pozwolenia i co najważniejsze mamy uzgodnienie co do kolizji drzew i zieleni z Ogrodnik Miejską. Kładka pozostanie zadaniem miejskim, może jak rozpoczniemy inwestycję wtedy możemy pozyskać finansowanie. Są wstępne rozmowy z PKP. Ale pamiętajmy, iż wymaga wielu uzgodnień. Lokalizacja nie jest przesądzona, być może przy ulicy Sportowej a może bardziej przy tej myjni; kładka na Struga pokazuje jakie trzeba zastosować pochylnie, które są obowiązkowe. Jest po rozmowie z Prezesem Szczecińskich Inwestycji Miejskich, bo ten podmiot by realizował tą inwestycję i mówiliśmy o budowie tej kładki o jej doprojektowaniu włożeniu jej w ten projekt, jednak lokalizacja jest nieprzesądzona może większy sens ma lokalizacja koło wiaduktu na Krasińskiego może zwiększy szansę obsługi Technoparku od strony północnej. Kończąc postulujemy o to aby tą drogę wykonać bo uważamy, że ona jest potrzebna.
Przewodniczący A. Radziwnowicz- podkreślił, iż oprócz funkcji parku który winien tam pozostać, najważniejszym znaczeniem dla okolicznych mieszkańców jest budowa kładki. Pod jego petycją podpisało się blisko 400 mieszkańców, więc wiemy że to jest bardzo palący problem, jej cofnięcie od strony myjni nie ma najmniejszego sensu, najbardziej naturalnym miejscem jest to dzikie przejście.
Radny P. Słowik – prosi o zapoznanie radnych z planami dokumentacji, martwi go wielkość drogi dwupasmowej- z każdej strony dojazdu mamy park. Czy nie możemy rozważyć drogi jednokierunkowej?
M. Przepiera- można rozważyć budowę dwukierunkowej jezdni a potem ograniczyć ruch tylko organizacją ruchu w jednym kierunku a w sytuacji nadzwyczajnej to zmieniać; niemniej ciąg pieszo- rowerowy czy pieszy i rowerowy oraz budowa kładki to i tak jest ingerencja w tamten teren. Nie obawia się tam dużego ruchu. Budowa kładki wymaga uzgodnień z PKP; szacunkowy koszt ok.10 mln. zł.
Radna J.Balicka - to inwestycja, o którą zabiega od 10 lat. Miała pozytywną opinię Rady Osiedla Niebuszewo-Bolinko. Gdyby było finansowanie, to inwestycja powstałaby już 5 lat temu. Bardzo się cieszy, że są wszystkie zgody na jej budowę. Ta droga jest bardzo potrzebna, tak samo jak miejsca parkingowe; jeśli chodzi o kładkę to również temat jest pilotowany. Pamięta, iż była zgoda PKP TLK jednak bez finansowania z ich strony, temat był już przedmiotem obrad w minionych kadencjach rad.
M. Przepiera- inwestycja nie jest wpisana w budżet ani kładka ani droga, jest projekt ze wszystkimi pozwoleniami, PKP musi zezwolić na budowę kładki już w określonych parametrach, czekają na zielone światło od radnych.
Przewodniczący Komisji A. Radziwnowicz – czy możemy wystosować do PKP pismo z prośbą o wyrażenie zgody na budowę kładki.
M. Przepiera-jak będzie opracowanie o charakterze koncepcyjnym wtedy zwrócimy się do PKP
Radny M. Duklanowski- dziękuję za wyjaśnienia i obszerną prezentację ze strony gości. Rozmawiamy na temat wszczęcia planu a on nie dotyczy terenu parku bo wszczęcie mamy na teren przy działkach i teren gdzie jest włączenie w Krasińskiego, więc być może część uwag jest poza dzisiejszym opracowaniem, które mamy. Czy my naprawdę mamy taką potrzebę budowy tej drogi skoro budzi pewne kontrowersje. Czy ta ulica to miejsce dojazdu do samego Technoparku?; w mieście mamy wiele potrzeb min. tramwaj na prawobrzeżu gdzie brak jest istotnego choćby wjazdu w samo osiedle ; brakuje nam środków na najdrobniejsze sprawy.
Radna M. Schneider- poinformowała, iż wpłynęła petycja mieszkańców osiedli Zdroje, Bukowe, Majowe i Słoneczne dotyczące Parku Leśnego Klęskowo - mieszkańcy wnioskują o zmianę statusu tego parku, ponieważ traktuje się ten park jako miejsce zarobkowe, wycina przepiękne bardzo zdrowe buki zostawiając tam ogromny bałagan. Mieszkańcy wnoszą aby w parku zamontować na dwóch głównych ścieżkach oświetlenie i go utwardzić.
Przewodniczący A. Radziwnowicz – pozostawia zapytanie w tym momencie bez odpowiedzi, bowiem jest to temat wiodący komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności Klimatu i Zwierząt.
Radny J. Posłuszny– jakie są zapisy planu na tym terenie, w sprawie kładki temat bezdyskusyjny jest ona bardzo potrzebna. Ten temat żyje już chyba 10 lat. Tereny powoli się zabudowują, mieszkańców jest coraz więcej, więc i pieszych przechodzących przez tory. Jeżeli mamy stworzyć bezpieczne przejście, to będziemy musieli je opłotkować na całej długości od Technoparku do ulicy Krasińskiego. Jak wybudujemy kilkadziesiąt schodów i zejście na dół, to mieszkańcy i tak wybiorą najkrótszą i najłatwiejszą drogę, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo.
Z. Fiuk-Dymek Dyrektor BPPM- ten teren który jest na zapleczu Muzeum Techniki dzisiaj to ogrody działkowe docelowo są do przekształcenia na funkcje albo technoparku albo też na rozbudowę Muzeum Techniki to są te funkcje, które są w planie obowiązującym Niebuszewo Bolinko Niemierzyńska. W tym planie, który w tej chwili sporządzamy dot. terenu między ogrodami działkowymi a tą projektowaną ulicą Cyfrową to jest teren usługowy na którym mogą być zrealizowane dalsze zadania Technoparku to jest teren, który dzisiaj nie jest ogrodami działkowymi i ta droga Cyfrowa zaprojektowana ma obsłużyć właśnie ten teren inwestycyjny w pierwszej kolejności.
M. Przepiera– jak wspomniał radnym dyskutujemy o tym projekcie, pytanie o priorytety, niewątpliwe kładka jest najważniejsza, a jej nie można zrealizować bez części drogi i ingerencji w teren. Zrealizowaliśmy ten projekt w oparciu o przepisy, zgadza się też z pytaniem pana radnego Marka Duklanowskiego o priorytety i to zawsze jest trudność w wyborze zwłaszcza w skali całego miasta. Przypomniał, że zadania w ogóle na razie nie ma w budżecie.
Mieszkanka p. Grażyna- od 30 lat jest mieszkanką ulicy Chopina, podczas wizji lokalnej ulicy Cyfrowej i jej planowanego przedłużenia przeraziły ją samochody zaparkowane także na chodnikach. To wygląda tak, jakby ktoś chciał dojechać prosto pod drzwi. Z dyskusji wynika, iż jest w planie przedłużenie ulicy Cyfrowej, ze względu na Technopark, zrozumiała sensowność utwardzenia i przedłużenia ulicy do ulicy Krasińskiego. Podkreśliła, iż w pobliżu jest piękny plac, działka u zbiegu ulicy przyszłej Cyfrowej i Krasińskiego w sąsiedztwie boiska szkoły podstawowej, a więc piękny teren do sprzedaży przez miasto, więc budowa drogi podniesie atrakcyjność tego miejsca. Wyjazd z ulicy Cyfrowej w kierunku Niebuszewa czy Warszewa spowoduje zator. Niewątpliwie najważniejszym elementem jest budowa kładki, mieszkańcy walczą o tą kładkę od 10 lat, pojawią się nowi mieszkańcy. Prosi o deklarację odnośnie budowy kładki.
Marcin Chruśliński- uczył się, iż mieszkańcy korzystają z miasta tak jak go się zaprojektuje, wspomniał że ilość mieszkańców przy ulicy Chopina i okolicznych ulic będzie ciągle wzrastała zaś rozbudowa Technoparku jest przyszłością. W pierwszej kolejności pójdą do likwidacji ogródki działkowe, które przylegają do Muzeum Techniki, więc pomysł z tą zamkniętą częścią drogi od ulicy Krasińskiego nie jest głupim rozwiązaniem – można skorzystać ze spaceru. Z punktu widzenia mieszkańców priorytetem jest zrobienie kładki, ale nie chce aby byli zakładnikami, ze zostanie wykonana tylko w partnerstwie z ul. Cyfrową, na ile można jeszcze zaktualizować projekt?
Kolejny mieszkaniec p. Marcel - jaki jest cel tej inwestycji skoro ulica Niemierzyńska w ogóle nie jest oblegana, generalnie duże oblężenie na ulicy Niemierzyńskiej spowodowane jest zbyt dużą ilością uczniów przyjeżdżających do technikum, za chwilę powstanie przystanek SKM Technopark, którego zadaniem głównym ma być jakby skomunikowanie reszty miasta właśnie z Technoparkiem, więc może uczniowie zrezygnują z samochodu; lepiej pomyśleć o ciągu rowerowym; może tam zrobić z ul. Krasińskiego kawałek ulicy zamkniętej z możliwością przyjazdu dla służb.
Mieszkaniec - właściciel działki ROD, problemem jest nie przepustowość drogi a problem z parkowaniem i zawsze tam tak będzie jak ulica Niemierzyńska to jest jeden wielki parking. Potrzebą jest zrobienie dużego parkingu jeżeli Technopark będzie rozbudowany. Priorytetem jest wykonanie kładki, na wysokości myjni jest to niewłaściwe.
Radny P. Słowik- nie widzi na planie zabezpieczenia drogowi rowerowej wymaga poprawy z drugiej strony, cały czas nie wiemy czy będziemy mieli tą kładkę, jest wola tak że powinniśmy najpierw zabezpieczyć kwestie kładki a później wrócić do kwestii samej inwestycji drogowej. Osobiście nie widzę potrzeby budowy tej drogi. Jeśli wybudujemy tam dwupasmową jezdnię, to sami zaprosimy ruch, którego teraz tam nie ma. Jeste za tym, aby był tam ruch pieszo-rowerowy, a nie samochodowy. Rozbudowanie infrastruktury pod coś, co może nie nastąpić według mnie czymś przemyślanym.
M. Przepiera– rozumiem, że to nie jest dyskusja o technoparku bardzo chętnie odbędziemy taką natomiast nie zgodzi się z tym że rozwój technoparku nie jest konieczny, przewidujemy duże zmiany których będziemy potrzebować tego typu również obiektów chociażby na moce obliczeniowe; na kwestie baz danych itp. Pochylamy się w procesie demokracji nad tematem. Jak zostaną zabezpieczone pieniądze to najpierw ruszy droga a potem ruszy kładka. Zupełnie inny charakter ma ulica Krasińskiego, która jest bardzo mocno obciążona– musimy patrzeć całościowo na problem. W parametrach jednokierunkowa ulica nie ma sensu, realizacja takiej drogi, która miałaby ograniczyć organizację - można dyskutować. W jego ocenie najgorsze jest nic nie zrobić, w sprawie kładki podał przykład gdzie ta kładka może być zlokalizowana. Jest wydany ZRiD jest to prawo i trzeba go przestrzegać czy nam się to podoba czy nie, wtedy dokładamy ten element związany z kładką i być może dołożymy element dojścia do SKM. Jesteśmy w określonej prawnej sytuacji procedujemy w granicach planu, mamy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, nie ma natomiast podstaw ku realizacji w postaci budżetu. Nasze zdanie jest takie, iż należy tą drogę tak zrealizować, jak jest zaprojektowana z pewnymi modyfikacjami w połączeniu z kładką, czyli żebyśmy zaczęli prace koncepcyjne / kładkę wykonywać równolegle/.
Przewodniczący A. Radziwnowicz – podziękował za udział, do tematu powrócimy w momencie pojawienia się finansowania inwestycji.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przyjęła do wiadomości pismo mieszkańca skierowane do BPPM w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego- załącznik nr 4.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Andrzej Radziwinowicz |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2025/01/02
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2025/01/23 12:21:08
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2025/01/23 12:21:08 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2025/01/14 13:09:15 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2025/01/14 13:01:46 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2025/01/14 13:01:29 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/01/02 12:03:27 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/01/02 11:53:27 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/01/02 11:53:12 | Nowa pozycja |
Anna Musiał | 2025/01/02 11:42:27 | Nowa pozycja |