przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/204/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 13 CZERWCA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzedniego posiedzenia.
3. Funkcjonowanie spółek miejskich i spółek z udziałem miasta- Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku   głosowania przyjęła protokoły  z dnia:

25.04.2006, 09.05.2006, 18.05.2006, 22.05.2006- (za-6)

 


Ad. pkt. 3.
Funkcjonowanie spółek miejskich i spółek z udziałem miasta- Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o.


Funkcjonowanie spółek miejskich i spółek z udziałem miasta- Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o.- temat ten przedstawił  Prezes Spółki p. Andrzej  Markowski. Materiał pisemny  stanowi załącznik do protokołu.

Głównym przedmiotoem działalności Spółki jest świadczenie  usług transportowych w lokalnej komunikacji zbiorowej na terenie gmin Police i Szczecin oraz gmin sąsiednich, ilość udziałów poszczególnych  wspólników wynosi: 69% -gmina Police i 31% gmina Szczecin. Wysokość   kapitału zakładowego spółki- 6.077.000 zl. Pan Prezes zapoznał Komisję z typem i wiekiem posiadanego taboru miejskiego, tabor ten wymaga wymiany, zdaniem Prezesa  potrzeba wymiany  ok. 10% stanu taboru corocznie., tj. ok. 10 wozów rocznie (brak realizacji  tej inwestycji pociąga za sobą   kumulację potrzeb inwestycyjnych i narastanie zaległości). Konieczny jest zakup ok 20 sztuk autobusów na dzień dzisiejszy.  Plan zakupu taboru autobusowego w latach 2005-2015 przedstawia tabela, która stanowi załącznik do protokołu. Na ten cel potrzeba ok.  41200000 zł.

Pan Prezes stwierdził, że przy założeniu,  że nie będzie żadnych inwestycji i zmian- to za 3-4 lata komunikacja miejska  może stanąć.  Odniósł się również do roli  ZDiTM, zdaniem Prezesa, system zarządzania w tej spółce jest niezrozumiały i niewytłumaczalny,(definicja wozokilometru, przeliczniki??)  nie rozumie systemu przepływu środków finansowych tej instytucji, z dotacji  ZDITM- nie trafiają żadne pieniądze do Polic.

Pan  Przewodniczacy Kęsik opuścił posiedzenie Komisji, oddając jej prowadzenie p. B. Trzosowi, Wiceprzewodniczącemu.

Następnie rozpoczęła się dyskusja:

Radna Jacyna -Witt uważa, ze niezbędne są rozwiązania  systemowe dla całej miejskiej komunikacji, jeżeli chodzi o  zależności ZDiTM a miasto- jest to problem Prezydenta, nie radnych. Rada Miasta może odnieść się  do dokumentów  przygotowanych przez Prezydenta i je ewentualnie modyfikować, ale musza one powstać.  Radna uważa również, że  wykorzystanie taboru  w mieście nie jest efektywne.

Prezydent Andrzej  Grabiec do wypowiedzi A. Markowskiego- nie zgadza się  z tezą, że  za 3 lata nie będzie komunikacji miejskiej, nie jest tak tragicznie, są jeszcze dotacje z budżetu miasta i wpływy z biletów,. ZDiTM jest potrzeby,  pełni funkcje  zarządzające i kontrolujące. Odnośnie wykorzystania  taboru komunikacyjnego - nie jest tak źle, jak przedstawia to radna Jacyna-Witt. Są prowadzone analizy wykorzystania tras na terenie miasta, nie zgłoszono uwag na temat źle funkcjonującej komunikacji w mieście.

Andrzej Markowski - SP. Police, spółka przez  niego zarządzana ma dodatnie saldo tylko dlatego, że stara się nią zarządzać  jak najlepiej, ale wymaga to dużo trudu i elastyczności, wskaźniki ekonomiczne mówią  same za siebie. Ale  nie powinno tak być, że dobrze zarządzana spółka nie ma wsparcia w mieście i jest  pozostawiona sama sobie, tylko dlatego, że nie ma  ujemnego wyniku.  Jest to niewłaściwe myślenie. Uważa również, ze spółki miejskie powinny otrzymywać relatywne dofinansowanie  do faktycznie poniesionych kosztów. Uważa , że najsłuszniejszym  rozwiązaniem  byłoby  zawarcie na okres 10 lat  kontraktów na obsługę linii  w komunikacji  miejskiej, z ceną za 1 zrealizowany wozokilometr na poziomie 4,70- 5.00 zł brutto  w pierwszym roku kontraktu  oraz   coroczna waloryzacja tej ceny.

Radny Trzos  zwrócił uwagę, że nie ma dziś na posiedzeniu przedstawicieli ZDiTM, rozmowa jest trudna, a w  komunikacji miejskiej dzieje się  źle.

Radna  Jacyna-Witt zauważyła, że za całość   problemu komunikacyjnego  odpowiada Prezydent  Grabiec, który na posiedzeniu jest obecny  i jest  zorientowany w problemie, może dyskutować z Komisją.  radna jest zdania, że dzisiejszy temat posiedzenia, skierowany winien być na Komisję Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska .

A. Markowski przypomina, że 4-krotnie był na posiedzeniach kierowanych przez p. Mickiewicza, nic z tych spotkań nie wynikało, wielokrotnie zgłaszał problemy na sesji RM. Należy wymienić tabor lub go natychmiast  naprawiać, innej drogi nie ma.

Radny  Piotr  Jania zwrócił uwagę na konieczność  przygotowania planu finansowego od. zakupu nowego taboru, potem należy  go sukcesywnie realizować, radny uważa, że dobremu gospodarzowi należy pomóc, ma zaufanie do zarządcy, który pomimo tylu trudności i problemów nie generuje   ujemnych wyników.

Komisja  dyskutowała  nad  kwestiami przetargów, długoletnie kontrakty są  w tej sytuacji potrzebne. Komisja  postanowiła zwrócić się do Komisji GKiOŚ jako merytorycznej  o rzetelne zainteresowanie się   tym problemem.

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/06/20 07:39:16
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/06/20 07:39:16
Anna Myślińska 2006/06/06 13:06:10