przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/72/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 20 MAJA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 maja 2004r.
3. Polityka kadrowa wobec nauczycieli w szczecińskich placówkach oświatowych.
4. Opiniowanie projektów uchwał.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 maja 2004r.


Komisja przyjęła protokół przez aklamację.


Ad. pkt. 3.
Polityka kadrowa wobec nauczycieli w szczecińskich placówkach oświatowych.


Przewodniczący przypomniał, że temat tego punktu porządku obrad został zainicjowany przez wniosek złożony przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 18 w sprawie przedłużenia kadencji dyrektora szkoły o 2 lata do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego.

P. Anna Nowak - wyjaśniła, że sposób powoływania dyrektorów reguluje ustawa, która określa długość kadencji dyrektorów szkół na okres 5 lat. Dopuszczalne jest przedłużenie kadencji, ale o kolejne 5 lat. Przypadek P. Czernikiewicza nie jest odosobniony, dlatego przyjęto orzecznictwo sądu najwyższego dopuszczające przedłużenie kadencji o rok lub dwa lata kadencji. Pani Prezydent stwierdziła, że do konkursów na stanowisko dyrektora powinni przystępować dyrektorzy pełniący przez wiele lat funkcję dyrektora. Podkreśliła, iż kryterium wieku  nie było jedyne. Drugie kryterium dotyczy merytoryki, która powinna być zweryfikowana w drodze konkursu. Trzecie kryterium dot. sposobu funkcjonowania szkoły na podstawie dokumentacji. Nieprawdą jest, że dyrektorzy szkół są zwalniani ponieważ mają nadal zapewniona pracę w swoich placówkach.

Wiceprzewodniczący J. Wijas - zapytał ile w tym roku planowanych jest konkursów na stanowisko dyrektora i w jakim okresie czasu będą się one odbywały?

P. Elżbieta Masojć - Dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej - przedstawiła informację dot. zaplanowanych konkursów na stanowisko dyrektora placówek oświatowych /załącznik Nr 4 do protokołu/.

Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że przeprowadzanie konkursu, jeżeli nikt nie wnosi zastrzeżeń do pracy dyrektora, jest bez sensu. Innym przypadkiem są dyrektorzy odchodzący na emeryturę, szczególnie w przypadku osób, które nie umieją samodzielnie podjąć takiej decyzji.

Radny R. Nowicki - uznał, że dyrektor obejmujący funkcję dyrektora placówki przez całe 5 lat pracuje na kolejną kadencję. Jeżeli jednak konkurs jest rozpisywany powinni przystąpić do konkursu a nie próbować wciągać w swoje sprawy nauczycieli, prasę itd. Uznał takie zachowanie za wielce niemoralne, ponieważ dyrektor ma służyć środowisku a nie przedkładać nad to swój osobisty interes.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał.


Komisja zaopiniowała następujące projekty uchwał:

  • 113/04 - likwidacji Przedszkola Publicznego Nr 24 w Szczecinie ul. Koszalińska i zmian w organizacji Przedszkola Publicznego Nr 47 w Szczecinie ul. Tomaszowska 2a - /5-za, jednogłośnie/ pozytywnie
  • 114/04 - likwidacji Przedszkola Publicznego Nr 7 w Szczecinie ul. Jaworowa 48 i zmian w organizacji Przedszkola Publicznego Nr 58 w Szczecinie ul. Benesza 26 - /5-za, jednogłośnie/ pozytywnie
  • 115/04 - likwidacji Przedszkola Publicznego Nr 22 w Szczecinie ul. Montwiłła 2 - /1-za, 1-przeciw, 3-wstrz./ głosowanie nierozstrzygnięte;
  • 116/04 - likwidacji Przedszkola Publicznego Nr 34 w Szczecinie ul. Zdrojowa 23/25 - /5-za, jednogłośnie/ pozytywnie;
  • 125/04 - likwidacji Gimnazjum Nr 34 w Szczecinie ul. Wojciechowskiego 50

P. E. Masojć - przedstawiła i omówiła projekt uchwały Nr 125/04. Podkreśliła konieczność rozdzielenia szkoły podstawowej od gimnazjum wynikające z zapisów ustawy.

Przedstawiciel Rady Rodziców w Szkole Podstawowej Nr 68  zwrócił uwagę, że w budynku przy ul. Wojciechowskiego nie pomieszczą się dzieci z dwóch szkół podstawowych. Ponadto zgodnie z kierunkami rozwoju miasta w oświacie w gimnazjum ilość oddziałów ma nie przekraczać 15 a w szkołach podstawowych 30.

P. Grażyna Jeżewska - przedstawicielka rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 36 - stwierdziła, że zarówno budynek jak i zaplecze sportowo-rekreacyjne szkoły na Zakolu są właściwsze dla potrzeb gimnazjum. Natomiast budynek przy ul. Wojciechowskiego jest budynkiem idealnym dla uczniów szkoły podstawowej.

Komisja w wyniku głosowania /2-za, 1-przeciw, 4-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 125/02.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2004/06/29 11:42:05
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2004/06/29 11:42:05
Marta Klimek 2004/05/26 14:33:54
Marta Klimek 2004/05/26 14:33:36
Marta Klimek 2004/05/14 12:59:31