przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/77/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 6 MARCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 09:30
Zakończenie posiedzenia - 11:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Ciąg dalszy dyskusji nt. organizacji i finansowania zajęć dla dzieci niepełnosprawnych.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 20.02.13 przyjęto w głosowaniu: 7 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.


Ad. pkt. 3.
Ciąg dalszy dyskusji nt. organizacji i finansowania zajęć dla dzieci niepełnosprawnych.


R. Mijal – Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 – w jej placówce rocznie badają ponad 2 tys. dzieci. Okres oczekiwania to 2-3 tygodnie. Często proces diagnostyczny przedłuża się ze względu na nieobecność rodzica i brak kontaktu z nim. W poradni jest lista oczekujących z podanym kontaktem telefonicznym. Dopiero po pełnej diagnozie wydawane jest orzeczenie bądź opinie. Ad. orzecznictwo – diagnoza jest priorytetem. Często psycholog lub pedagog zostaje po godzinach pracy, by sporządzić orzeczenie. Nigdy nikt nie czeka na diagnozę dłużej jak tydzień. Ad. oferta dla dzieci niepełnoprawnych – pracownicy poradni prowadzą obserwację dzieci w przedszkolach i innych placówkach rejonowych w celu lepszej diagnozy, oferują wsparcie psychologiczne da rodziców dzieci niepełnosprawnych (szkoła dla rodziców), poradnictwo zawodowe dla dzieci niepełnosprawnych, badania i diagnozę dla dzieci niepełnosprawnych w domu, gabinety przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Ad. orzecznictwo dla celów kształcenia specjalnego – zalecenia i wskazania poradni nie zawsze są obligatoryjne dla szkoły. Często bywa tak, że w szkole nie ma odpowiedniej bazy i kadry. W takim przypadku rodzic ma możliwość skorzystania z tych usług na terenie gminy. To zalecenie obliguje przede wszystkim rodzica. Poradnia współpracuje także z placówkami niepublicznymi, często otrzymującymi dotację z miasta (Tęcza, Iskierka). P. dyrektor zaproponowała, by poradnie w miarę posiadanych środków stworzyły na swoim terenie gabinet terapii sensorycznej. Ich usytuowanie w centrum miasta zwiększyłoby dostępność tych usług.

G. Renkiewicz - Dyrektor SP45 – szkoła jest przygotowana do obsługi dzieci niepełnosprawnych ruchowo (winda, schodołazy, wózki, przystosowany budynek). Obiekt jest gotowy i czeka na dzieci. Status szkoły integracyjnej mają od 2008 roku, od tego czasu datują się też remonty mające na celu przystosowanie budynku do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. W sumie jest ich 27. Podkreśliła, że w kl. 4 nie ma min. 3 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, nie ma zatem klasy integracyjnej. Na terenie obiektu są 2 place zabaw przystosowane do dzieci niepełnosprawnych, oba sfinansowane z rządowego programu „Radosna szkoła”. Prowadzone są zajęcia socjoterapeutyczne, umiejętności społecznych, logopedyczne, rewalidacyjne itp. Nie prowadzi się tam edukacji sensorycznej i terapii Si. Rodzicom zaproponowano udział w tych zajęciach prowadzonych przez inne placówki. Potwierdziła, że również wnioskowała o utworzenie gabinetów do terapii specjalistycznych na terenie poradni.

I.Waliszewska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 12 - przypomniała, że zajęcia rewalidacyjne z ramówki ministerialnej to10-12 godzin na oddział. Mając taką liczbę godzin, korzystając z pomocy specjalistów, mogą zaoferować każdemu dziecku pomoc. Służą pomocą nie tylko swoim uczniom ale i dzieciom z innych placówek. 

I.Kozłowska – Dyrektor Integracyjnego Przedszkola Zdrowia – prowadzi w placówce oddziały integracyjne plus ośrodek dla dzieci z autyzmem. Przyjmuje dzieci z różnymi dysfunkcjami, dysponuje specjalną kadrą. Przedszkole oferuje: zajęcia indywidualne z pedagogiem, logopedą, terapie SI i terapię behawioralną. W każdym oddziale są dzieci niepełnosprawne. Sposób pracy z dziećmi autystycznymi skutkuje duża efektywnością, dzieci znajdują swoje miejsce w szkołach integracyjnych.

K. Chomka - Walczak - Dyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem "RAZEM" – jej ośrodek jest jak szkoła specjalna. Mają wyszkoloną kadrę i dostosowane gabinety. Podkreśliła, że w Szczecinie jest wiele placówek, terapia jest dostępna. Rodzice z orzeczeniem nie ostają pozostawieni sami sobie.

P. Jania – zapytał "skoro jest tak dobrze, to po co się spotykamy? Skoro na sali są rodzice, znaczy że mają jednak jakieś zastrzeżenia. Poprosił o ich opinie."

B. Skarul – zapytała, jak to jest, że na orzeczenie w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 czeka się 4 tygodnie, a w poradni na ul. Łaziebne od pól roku do 2 lat? Dlaczego nie można tego usprawnić?

R. Mijal – wyjaśniła, że czym innym jest wydanie opinii, co innego wydanie orzeczenie. Poradnia rejonowa wydaje opinie i nie może przyjąć dziecka spoza rejonu. Ad. orzeczenie – traktują to priorytetowo i nikt nie czeka dłużej jak 30 dni.

B. Skarul – zapytała,  jak długo w PPP1 trwa proces od momentu zgłoszenia się do wydania orzeczenia/ opinii?

R. Mijal – jeżeli nie ma wskazań do uzupełnienia dokumentacji, to trwa to do 2 tygodni. Pytanie p. Skarul dotyczy prawdopodobnie diagnozy, nie orzeczenia.

J. Mirecka – rodzic - potwierdziła, że chodzi o diagnozę SI. Po nagłośnieniu sprawy dla jej dziecka znalazło się miejsce w poradni z centrum. Diagnoza będzie w kwietniu br. Jednak dwie mamy, które dzwoniły w tym samym czasie mają termin na przyszły rok.

A. Serdyńska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - zadeklarowała uważne przyjrzenie się tej sprawie.

U. Pańka – złożyła wniosek formalny, by zwiększyć zatrudnienie w Centrum Psychologiczno - Pedagogicznym. Trzeba podpisać umowę ze specjalistą i przyspieszyć terminy.

T. Mądry - ZNP – ad. terapia sensoryczna przypomniała, że terapeutów w Szczecinie jest tylko 10. Wynika to po części z kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu. 1 lub 2 etaty więcej to nadal będzie mało. Terapia jest b. droga. Są szkoły, które maja sprzęt specjalistyczny, są gotowe do przeprowadzenia terapii. Jednak nic się z tym nie dzieje, bo nigdy nie było na to godzin. To jest strata pieniędzy. Ad. rewalidacja w szkołach w oddziałach integracyjnych – jeśli dziecko ma opinię dyrektorzy piszą o dodatkowe godziny i otrzymują z urzędu odmowne decyzje, bo nie ma na to środków. Respektowane są jedynie orzeczenia. Niekiedy dochodzi do łączenia dzieci z różnych oddziałów (np. 1 i 3) co jest nieprawidłowością. Zapytała, jak to jest że nauczyciel w sierpniu musi robić nabór do oddziału integracyjnego, bo jeśli nie będzie 3 dzieci to takiego oddziału nie będzie, a jeśli nie będzie 5 dzieci to nauczyciel nie będzie na pełnym etacie. Przeliczono także etat nauczyciela wspomagającego wskaźnikiem 0,2. Skąd takie przeliczenia? Ustawodawca nie określił tej części etatu ze względu na ilość dzieci." Szkól i klas integracyjnych mamy niewiele, zależy nam na tym by nauczyciel wspomagający był na pełnym etacie."

B. Tworek – Wydział Oświaty - przypomniała, że często jest to wybór rodzica. Jeśli wybierze klasę integracyjną, odbywa się spotkanie w szkole, po którym dziecko jest klasyfikowane do oddziału. Ad. nauczyciele wspomagający – Wydział wystąpił do Ministerstwa o interpretację i otrzymał jednoznaczną odpowiedź: nie ma żadnego przepisu, że jest on "dopisany" do klasy. Ad. zajęcia rewalidacyjne - również wystąpiono z zapytaniem, w jakiej ilości mają być realizowane i czy mogą być grupowe. Z odpowiedzi wynika, ze to dyrektor wraz z zespołem specjalistów określając potrzeby dziecka, udziela pomocy w zależności od tych potrzeb. Nigdzie nie ma zapisanych określonych liczebnie godzin zajęć rewalidacyjnych. Wynika to ze wskazań i oceny specjalistów.

A. Serdyńska – ad. informacje p. Mądry o naborze do klas integracyjnych – jest zdumiona tym że robi to nauczyciel. Oświadczyła, że jest to nieprawda.

U. Pańka – uznała, że rodzice stracili zaufanie do urzędu. Zapytała, czy urząd ma pełną informację o wszystkich przeszkolonych nauczycielach, w których szkołach stoi sprzęt? Co zrobić żeby to było wykorzystane? Być może źródłem środków byłyby urlopy zdrowotne? Zespół, o którym mowa powinien ustalać z rodzicami zajęcia dodatkowe. "Powinniśmy dbać o dobro dziecka a nie o etaty nauczycielskie". Zapytała, czy wyrażając zgodę na zakup urządzeń do poszczególnych szkół możemy w danym roku szkolnym te sprzęty przenosić? Czy mogą iść za dzieckiem? Czy to sprzęt decyduje o tym, do której szkoły dziecko jest zapisywane?

A. Serdyńska - poinformowała, że na portalu edukacyjnym jest pakiet informacyjny dla rodziców – o każdej szkole i specjalistach. 

B. Skarul – uznała, że kluczową jest odpowiedź na pytanie: dlaczego na dziecko niepełnosprawne jest 10-krotnie większa dotacja jak na dziecko zdrowe. Bo te dzieci mają większe potrzeby. Pieniądze na to są, ale giną w całym systemie szkolnictwa. Naszym zdaniem powinny iść za dzieckiem. Na dzień dzisiejszy są b. źle wydawane. W SP45 nie ma ani jednego dziecka niepełnosprawnego ruchowo. Jednocześnie jest tam matka, która szuka terapii Si dla swojego dziecka. Są przeszkoleni ludzie i przygotowane gabinety, ale nie można z nich skorzystać. To jest jawne marnotrawstwo. Musimy zmienić system myślenia.

M. Zawadzka - Walczak – GM20 - ad. funkcjonowanie klas integracyjnych i nauczyciela wspomagającego: " Walczymy i myślimy o tych dzieciach. Każde dziecko potrzebuje naszej troski. Jeśli w klasie jest 5. dzieci niepełnosprawnych to mam cały etat dla nich. Jeśli cokolwiek się stanie i jedno dziecko ubędzie natychmiast wszystkie pozostałe dzieci tracą godziny z nauczycielem wspomagającym. Dlaczego one, w kontekście równego dostępu do edukacji, maja być pokrzywdzone? Dzieci mają swoje prawa, a my mamy im w tym pomagać. Nie jesteśmy pomocą doraźną. W imieniu tych dzieci określmy to konkretnie. Zastanówmy się nad potrzebami dzieci niepełnosprawnych. W ich kształceniu bardzo ważna jest stałość". Wnioskuje o to, by nie powtarzały się takie sytuacje jak opisana.

A. Serdyńska – przypomniała, że ministerstwo nie określa, że nauczyciel wspomagający ma być przypisany do klasy.

M. Zawadzka - Walczak – "nie ma w Polsce takiej gminy, gdzie tak rygorystycznie dzieli się i liczy dzieci. Wszędzie nauczyciel jest z klasą. To chodzi o ludzką życzliwość".

A. Serdyńska – przypomniała, że organizację szkoły opracowuje dyrektor szkoły.

T. Mądry – ustawa mówi, że to zespół określa, na ilu godzinach potrzebny jest nauczyciel wspomagający. Dyrektorzy wystąpili o dodatkowe godziny, a urząd powiedział: nie.

B. Tworek – poinformowała, że po kontroli Kuratorium nie wpłynęły do Urzędu żadne wnioski dot. nieprawidłowego podziału godzin dla dzieci niepełnosprawnych. 

J. Mirecka - w klasie jej córki jest 4 dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dziwi ją fakt, że po śmierci jednego z tych dzieci, nauczyciel wspomagający zamiast być z nimi, ma zabrane 7 godzin zajęć. I dzieje się to wtedy, kiedy dzieci go najbardziej potrzebują. Wytyczne i przeliczniki nie powinny zdecydować o dzieciach, które potrzebują szczególnej troski.

P. Jania, T. Hinc - zaproponowali podjęcie stanowisk o treści:

Komisja Edukacji zwraca się do Pana Prezydenta o przeprowadzenie kontroli w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych oraz w Centrum Psychologiczno-Pedagogicznym mającej na celu ustalenie terminów oczekiwania na diagnozę i orzeczenie. Komisja prosi o przekazania wyników kontroli do wiadomości radnych. W sytuacji, gdy ww. terminy wykraczają poza zapisy ustawowe Komisja wnioskuje o przydzielenie dodatkowych etatów celem skrócenia ww. terminów.

Powyższe Stanowisko przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.

oraz

Komisja Edukacji wnioskuje o sporządzenie wykazu wszystkich pracowni sensorycznych znajdujących się na terenie Miasta Szczecin oraz wszystkich nauczycieli przeszkolonych do ww. terapii oraz o przekazanie tej informacji do publicznej wiadomości. Komisja wnioskuje także o takie rozdysponowanie godzin dodatkowych dla nauczycieli, by wszystkie pracownie SI znajdujące się na terenie Miasta Szczecin, były wykorzystane w możliwie najpełniejszym wymiarze czasu.

Powyższe Stanowisko zostało przyjęte w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/02/28, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/04/12 11:21:41
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/04/12 11:21:41 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/02/28 12:15:18 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/02/28 12:04:20 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/02/28 11:17:13 nowa pozycja