przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/79/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 22 STYCZNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 426/12, 427/12, 1/13, 2/13, 4/13)..
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Proponowany porządek obrad przyjęto w głosowaniu: jednomyślnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 11.12.12 przyjęto w głosowaniu: 5 – za, 0 - przeciw, 3 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 13.12.12  przyjęto w głosowaniu: 7 – za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym
 


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 426/12, 427/12, 1/13, 2/13, 4/13)..


Projekt uchwały nr 2/13 w spr. sprzedaży w drodze bezprzetargowej zabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr 28/7 z obr. 3025, położoną w Szczecinie przy ul. Dębogórskiej, niezabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr 28/9 z obr. 3025, położoną w Szczecinie przy ul. Dębogórskiej i niezabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr 28/6 z obr. 3025 położoną w Szczecinie oraz udzielenia bonifikaty

A. Durajczyk – Kanclerz Akademii Morskiej – uzasadnił wniosek Akademii Morskiej o udzielenie bonifikaty. Wyjaśnił, że teren o którym mowa to dwie działki: droga wewnętrzna, bunkier i działka pomiędzy terenem Akademii a pasem technicznym. Występując o tą drogę AM robi ukłon w stosunku do miasta, chce postarać się o środki zewnętrzne na jej remont. Miasto może na tym tylko zarobić. Druga działka przylega do terenów AM, w planach jest zrobienie tam zaplecza do szkolenia załóg żeglugi śródlądowej oraz laboratoria dla Wydziału Mechanicznego. Tą inwestycją wpisują się w politykę rozwoju regionu, jako jedyni dysponują specjalistami w zakresie dróg śródlądowych a Centrum Bezpieczeństwa będzie jedynym w Polsce ośrodkiem rozwojowym dla tych dróg transportowych. W grę wchodzi również zapewnienie bezpieczeństwa dla miasta Szczecina ( w kontekście turystyki). AM jest w tej chwili na etapie pozyskiwania środków zewnętrznych, prawdopodobnie ta inwestycja zostanie uznana za inwestycję krajową niezbędną dla bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej. Uznał, że istnienie Szczecina jako portu będzie możliwe tylko wtedy, kiedy rozwinie się żegluga śródlądowa. Tereny, o których mowa, są jednym z elementów całościowego spojrzenia na ten temat i dania sobie szansy na przyszłość.

J. Lemm – zapytała dlaczego bonifikata proponowana przez WGN wynosi 95%, oraz dlaczego WZKiOL jest przeciwny sprzedaży schronu, jakie kwoty wchodzą tu w grę?

M. Waszak – WGN – wyjaśniła, że wpływy z najmu bunkra to ok. 800 zł/m-c, a umowę można wypowiedzieć z miesięcznym wyprzedzeniem. Pomimo tej negatywnej opinii WZKiOL Prezydent zdecydował się skierować ten projekt uchwały pod obrady sesji RM. Nieruchomość będzie wolna od najemcy w momencie zawierania umowy notarialnej. Ad. wysokość bonifikaty – w ostatnich latach wynosiły one 95-99%, ostateczna decyzja Prezydenta była 95% i jest analogiczna do innych podobnych przypadków. Różnica 4% pomiędzy stawką 95% a 99% to 85 tys. zł.

J. Lemm – podkreśliła, że uczelnia o której mowa jest wyjątkowa i zasługuje na każde wsparcie. Pamiętać też należy że AM chce na własny koszt wyremontować drogę miejską, a sama uczelnia każdorazowo pomaga miastu w organizacji imprez takich jak Tall Ships' Races czy Dni Morza (nieodpłatne udostępnianie nabrzeży itp.). Złożyła wniosek, by w tym przypadku zastosować bonifikatę w wysokości 99%.

G. Zielińska – przypomniała, że była przeciwna oddawaniu za 99% bonifikaty ziemi dla Kościoła. Jednak propozycja Miasta dla uczelni jest nieracjonalna. Należy podmioty traktować równo. Poparła wniosek Przewodniczącej J. Lemm.

B. Baran – zauważył, że Akademia Morska jest uczelnią państwową, nie jest dochodowa i nie zarabia. Trzeba pamiętać jaką rolę pełni w środowisku. Trudno byłoby znaleźć inną instytucję o tak wielkim znaczeniu. Omawiana propozycja to szansa dla Szczecina. Opowiedział się za wnioskiem radnej Lemm i Zielińskiej.

Za ww. poprawką głosowało 5 radnych, przeciw – 1

Za projektem uchwały nr 2/13 wraz z poprawką głosowało 5 radnych, przeciw - 0, wstrzym - 1.

Projekt uchwały nr 426/12 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych, naliczanych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie, przy ul. Bolesława Śmiałego 18

G. Jankowski – WGN - omówił projekt uchwały. Przypomniał, że dla tego zbycia już była udzielana bonifikata od pierwszej opłaty. Zaistniała taka sytuacja, że pojawiły się wyceny tych gruntów znacznie odbiegające od tych które były podstawą do ustalenia opłat rocznych i Wspólnota wstrzymuje się z zakupem. Mamy do rozstrzygnięcia kwestię opłat rocznych. Po spotkaniach ze Wspólnotą wynegocjowano, że Miasto zaproponuje bonifikatę od opłat rocznych na 10 lat.

W. Dąbrowski – oświadczył, że jest dla niego niezrozumiałe, skąd tak wielkie równice w wartości tych działek.

G. Janowski – "przyłączamy fragment budynku wystający poza obrys. Wartości opłat rocznych na przestrzeni ostatnich lat (od 1994 r.) nie były aktualizowane. Stąd różnica 4-krotna w wartości."

W. Dąbrowski – zauważył, że nie mamy gwarancji, iż za 10 lat różnica nie będzie jeszcze większa. Ma wątpliwości czy to rozwiązanie jest najlepsze.

G. Jankowski – "Mówiłem o dysproporcjach w wartościach, nie w opłatach do miasta. Ta propozycja została wynegocjowana ze Wspólnotą."

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały  nr 427/12 w spr. nabycia przez Gminę Miasto Szczecin lokalu mieszkalnego położonego w Szczecinie przy ul. Władysława Sikorskiego 12a/7

B. Krzeszowiak - WGN – omówiła projekt uchwały. Przypomniała, że zgodnie z przepisami Rada Miasta wyraża jedynie zgodę na nabycie, zaś Prezydent ma w swojej kompetencji ustalanie ceny.

W. Dąbrowski – chciałby uniknąć sytuacji jak przy przekazywaniu nieruchomości do NiOL. Poprosił o oświadczenie Prezydenta, za ile chce nabyć tą nieruchomość.

Wobec wątpliwości radnych Komisja odstąpiła od opiniowania projektu uchwały do czasu otrzymania oświadczenia Prezydenta.

Projekt uchwały nr 4/13 w spr. przyznawania dotacji na dofinansowanie inwestycji obejmujących konserwację obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków

E. Wolender – Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków - omówiła projekt uchwały. Podkreśliła, że kwoty i zadania są ujęte w budżecie na 2013 r. Jest to realizacja zapisów budżetowych. To są 2 obiekty które mają dotację w ramach Szlaku Gotyku Centralnego.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – 5, przeciw - 0, wstrzym - 1.

W. Dąbrowski - przypomniał, że w projekcie budżetu na 2013 r. ta kwota była zaplanowana na 3 obiekty. Poprosił o wyjaśnienie tej sprawy na sesji Rady Miasta, przed głosowaniem nad tym projektem uchwały.

Projekt uchwały nr 1/13 w spr. wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Miasta Szczecina za rok 2012

L. Szczygieł - Wydział Księgowości - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że zamówienie było szacowane na 50 tys. zł, wysłano kilkanaście zapytań. W odpowiedzi otrzymano 4 oferty, spośród których, kierując się kryterium ceny, wybrano ofertę najtańszą. Firma będzie badała nasze dokumenty po raz pierwszy, jest jednak znana, kilkakrotnie współpracowano z nią przy różnych zadaniach.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


J. Lemm - zaproponowała, by badane dotychczas przez Komisję sprawy: dzierżawy lokalu przy ul. Felczaka oraz sprzedaży gruntu przy ul. Mickiewicza, z uwagi na liczne wątpliwości, jakie pojawiły się podczas dotychczasowych posiedzeń, kieruje do Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.

Ww. propozycja została przyjęta przez aklamację.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/12/11, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/03/11 10:15:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/03/11 10:15:42 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/01/18 13:34:41 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/01/16 14:53:19 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/01/16 14:52:37 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/12/19 10:22:16 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/12/19 10:20:35 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/12/11 14:48:35 nowa pozycja