przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/122/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 4 SIERPNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
3. Sprawozdanie z wizji lokalnej w sprawie planowanej budowy stacji paliw wraz z infrastrukturą przy ul. Wrzesińskiej 3 - dz.nr 22/9 i 22/10 w Szczecinie
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 3.
Sprawozdanie z wizji lokalnej w sprawie planowanej budowy stacji paliw wraz z infrastrukturą przy ul. Wrzesińskiej 3 - dz.nr 22/9 i 22/10 w Szczecinie


Przewodnicząca Komisji p.M.Herczyńska– przypomniała zebranym, iż dnia 1 sierpnia br. komisja wzięła udział w  wizji lokalnej w sprawie planowanej budowy stacji paliw wraz z infrastrukturą przy ul. Wrzesińskiej 3 - dz. nr 22/9 i 22/10 w Szczecinie.

W imieniu mieszkańców głos zabrał p. P. Milewski. W swej wypowiedzi  zwrócił  uwagę na bliskość terenu proponowanej lokalizacji od obiektów mieszkalnych, mała przestrzeń terenu a także istniejące stacje paliw w pobliżu. Podsumował, że mieszkańcy obawiają  się o swoje bezpieczeństwo.

p. A. Kordowska Przewodnicząca Rady Osiedla DĄBIE- poinformowała, iż RO nie była powiadomiana o planowanej budowie stacji paliw. Jedynie zwrócili się do niej, jako organu samorządowego mieszkańcy z prośbą o pomoc. Popiera ich uwagi w całości. Nie ma potrzeby budowy stacji pali na tym terenie. Jako RO dążą cały czas do wyprowadzenia ciężkiego transportu z terenu osiedla, a stacja przyczyni się do sytuacji wręcz odwrotnej.

Dyrektor WGKiOŚ p. A. Grabiec- przypomniał, iż inwestor zwrócił się do wydziału o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia. Decyzja ta jest  wydawana dla przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z obowiązującą procedurą  poproszono inwestora o zlecenie i dostarczenie Raportu oceny oddziaływania na środowisko. Pod koniec czerwca postępowanie zostało zawieszone, czekamy na dokumenty jw.

Przedstawiciel BPPP –poinformował, iż na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.  W związku z tym inwestorowi jest potrzebna  decyzja o warunkach zabudowy. Polityka przestrzenna z roku 2012 zakłada wyprowadzenie ruchu ciężkiego z terenu Dąbia  i zmniejszenie natężenia  ruchu dla mieszkańców (ok. 9 tysięcy). 

Radna J. Balicka -  zapytała czyją własnością  jest działka i czy planowana  inwestycja w Kijewie na ul. Zwierzynieckiej też jest inwestycją Schella. Wnosi, aby komisja  wystąpiła  o opracowanie planu na tym terenie  przez  Biuro Planowania Przestrzennego Miasta,   z  uwzględnieniem  uwag  mieszkańców i wpisanie działalności  nieuciążliwej dla mieszkańców, wykluczających działalność stacji paliw.

p. M. Piątkowski  przedstawiciel  firmy  Schell – stwierdził,  że przedmiotowa dyskusja jest przedwczesna, bowiem obecnie firma otrzymała zalecenie  opracowania Raportu oceny oddziaływania na środowisko. Firma postępuje zgodnie z procedurami, a  działka  jest dzierżawiona na podstawie umowy.

Radny  P. Jania - jego zdaniem miejsce na lokalizację stacji jest nietrafione, mieszkańcy protestują i  mają rację.

Radny L. Duklanowski -  stwierdził, że należy wsłuchać się w głosy ludzi i pamiętać, że  to Rada Miasta kreuje politykę.

Radna M. Jacyna-Witt -  przypomniała, że firma Shell podpisała wstępną umowę na dzierżawę gruntu i ma prawo wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  na realizację przedsięwzięcia. Mieszkańcy zaś powinni  zgłosić  wniosek  o  przystąpienie do planu zagospodarowania przestrzennego z wpisaniem zastrzeżenia o budowie stacji paliw.  Warunki zabudowy mogą być odłożone w całej procedurze na 9 miesięcy, być może zdążą zablokować inwestycję.  

Radny P. Kęsik- jako komisja możemy  przygotować  projekt uchwały  dot. wszczęcia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Oficjalnego wniosku o wydanie decyzji administracyjnej nie ma. Zapytał przedstawiciela stacji Schell o zapewnienie warunków bezpieczeństwa na terenie proponowanej lokalizacji stacji paliw.

p. Piątkowski- wyjasnił, że obecne  technologie budowy stacji paliw są bezpieczne dla otoczenia. Na ul. Wrzesińskiej nie planuje się budowy stacji,  gdzie będą  wybuchowe gazy. Stacja będzie posiadała monitoring  ewentualnych przecieków.  W trakcie funkcjonowania stacji jest zastosowany tzw. system hermetyzacji wlewania paliwa do zbiorników. Dystrybutor jest zabezpieczony.  Teren  będzie stale monitorowany  pod kątem zanieczyszczenia gleby. Zanieczyszczenie powietrza jest zerowe.   Poziom hałasu  nieprzekraczalny; zakładają,  iż w ciągu dnia obsłużą  maks. 120 samochodów. Wjazd  planowany z  ul. Goleniowskiej, a  wyjazd na ul. Wrzesińską przy skrzyżowaniu.

Radna M. Jacyna –Witt  - przypomniała, że Komisja Gospodarki  Komunalnej i Ochrony Środowiska podjęła stanowisko w sprawie zamknięcia strzelnicy, która do dziś funkcjonuje. Tyle znaczą opinie komisji. Decyzja leży po stronie Prezydenta: jakie plany w jakim czasie będą wdrażane i realizowane. Trzeba wprowadzić kontrolę  Biura Planowania Przestrzennego,  bo  dziś wygrywa  ten, kto ma większą siłę przebicia.

Komisja w wyniku głosowania : za – 7 (jednogłośnie)  podjęła stanowisko o treści:

„ Radni Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM  zwracają się  do Prezydenta o  niezwłoczne rozpoczęcie przez  Biuro Planowania Przestrzennego Miasta  procedury sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego  dla okolicy miasta Szczecin -Dąbie,  obejmującej ulice Wrzesińską 3 róg Goleniowskiej. Mając na względzie uwagi mieszkańców tej okolicy, prosimy o uwzględnienie ww/ miejscu  działalności  nieuciążliwej dla mieszkańców, wykluczających działalność stacji paliw.”

Następnie Komisja przyjęła w wyniku głosowania: za – 7 (jednogłośnie)  wniosek o treści:

 Komisja ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM  wnosi do Pana  Prezydenta o  zobowiązanie Biura Planowania Przestrzennego Miasta do przygotowania w trybie pilnym , na sesje wrześniową   projektu uchwały (jako inicjatywy uchwałodawczej komisji) w sprawie wszczęcia procedury opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Dąbia. Jednocześnie  komisja wnosi o wprowadzenia zapisów  wyłączających możliwość budowy stacji paliw dla terenu przy  ul. Wrzesińskiej 3.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/07/22, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2014/09/03 11:16:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2014/09/03 11:16:32 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/08/11 09:19:30 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/07/22 11:29:07 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/07/22 11:28:25 nowa pozycja