PROTOKÓŁ NR 0063-8/35/11
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
I KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 26 PAŹDZIERNIKA 2011 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Przewóz osób niepełnosprawnych transportem SOKON w świetle zapisów ustawy o systemie oświaty (obowiązek dowozu do szkół dzieci niepełnosprawnych). Sytuacja pozostałych osób niepełnosprawnych- ograniczenia w dowozie do pracy,lekarza,na rehabilitację, itp. |
4. | Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2012r. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Komisja Edukacji głosowała za przyjęciem protokołu z dnia 19.10.2011 (za-6, wstrz-1)
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej głosowala za pzryjęciem protokołów z dnia:
28.09.11 - (za- 6), z dnia 12.10.2011- za-5, wstrz-1.
Protokoły przyjęto bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Przewóz osób niepełnosprawnych transportem SOKON w świetle zapisów ustawy o systemie oświaty (obowiązek dowozu do szkół dzieci niepełnosprawnych). Sytuacja pozostałych osób niepełnosprawnych- ograniczenia w dowozie do pracy,lekarza,na rehabilitację, itp.
Połączonym Komisjom Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji przewodniczył Jerzy Sieńko. Głos oddał Stefanii Biernat, Przewodniczącej Komisji Edukacji.
Stefania Biernat - przypomniała zabranym, że 3 tygodnie temu odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji poświęcone temu tematowi. Postanowiono wówczas, że WOŚ i WZiPS wypracują wspólną propozycję mającą na celu rozwiązanie problemu dowozu dzieci do szkół jak również problemu pozostałych osób niepełnosprawnych- ograniczenia w dowozie do pracy,lekarza,na rehabilitację.
Głos zabrała dyr. MOPR Marta Giezek - stwierdziła, że jest porozumienie z dyr. 3 szkół na parkowanie 3 pojazdów SOKON (oszczędności na przejazdach i godzinach pracy kierowców). Jest też projekt aby podtrzymać propozycje oddania 2 pojazdów do dyspozycji szkól najbardziej oddalonych. Drugim założeniem jest współpraca WOŚ z SOKON w celu weryfikacji planów lekcji w celu niwelowania szczytów przewozowych. Od przyszłego półrocza można by wprowadzać te propozycje. Przejście kierowców na przerywany czas pracy (zgodne z Kodeksem pracy), co pozwoli na maksymalne ograniczenie planowanych nadgodzin. Propozycja MOPRu to usprawnienie przewozów dzieci i nadal pozostaje problem przewozu osób dorosłych ( w chwili obecnej korzysta ok 250 osób dorosłych niepełnosprawnych, a 50 osobom odmówiono bądź same zrezygnowały z powodu niedostosowanych godzin przewozu ). Tę sytuację rozwiązałaby kwestia zakupu 2 nowych samochodów, które pełniłyby funkcję radio taksi.
Przewodniczący Komisji Zdrowia Jerzy Sieńko zadał pytanie, czy kalkulowano rozpisanie konkursu na zlecenie tej usługi na zewnątrz, czy ekonomicznie nie byłoby to uzasadnione?
K. Folbogowska- z-ca dyr. MOPR- nie kalkulowali takiego rozwiązania. SOKON jako baza transportowa jest rozwiązaniem tanim, zgodnym z uchwałą RM. Jest tu baza przygotowana i doświadczona (schodołazy, wózki inwalidzkie) dobrze przygotowani do pracy z osobą niepełnosprawną, przeszkoleni kierowcy. Po co szukać nowych skoro są gotowe rozwiązania
Radna Stefania Biernat zadała pytanie, co z osobami dorosłymi, które nie mają transportu? co z osobami z WZT w Płoni, które zostały tego pozbawione?
K. Falbogowska odpowiedziała, że niestety nie udało się zorganizować dla nich przewozu. Nadal jest to problem.
Jerzy Sieńko zadał pytanie dyr. Giezek, czy wobec braku środków na zasiłki dla najbardziej potrzebujących (2,5 mln zł) jak widzi możliwości zabezpieczenia środków na zakup 2 samochodów. W jaki sposób widzi rozwiązanie tego problemu?
Marta Giezek -MOPR- stwierdziła, że można iść w tym kierunku, że transportem specjalistycznym SOKON wożone będą tylko dzieci na wózkach inwalidzkich, tych dzieci jest w chwili obecnej 44, ale wszystkie pozostałe, sprawnie motorycznie można przewozić innym transportem. Gdyby np. autystyków, czy dzieci niedowidzące przenieść na inny transport- wówczas zwolni się miejsce dla niepełnosprawnych dorosłych.
Z-ca dyr. WZiPS Jacek Cerebież-Tarabicki powiedział, że obowiązek dowozu dzieci do szkół jest zadaniem Wydziału Oświaty, więc powinna być przynajmniej w części finansowana z budżetu WOŚ. W chwili obecnej ciężar opłat związanych z wykonaniem tego zadania oświatowego spadł na Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej. natomiast Wydział Zdrowia musi się upomnieć o sytuację osób dorosłych niepełnosprawnych, bo tak naprawdę SOKON powstał dla tych właśnie osób i z myślą o osobach dorosłych. Trzeba będzie sondażowo rozważyć koszty zlecenia tego zadania innemu podmiotowi i ew. współfinansowanie tego zadania przez WOŚ. Dyrektor zapewnił, że Wydział dokona takiej analizy i zrobi rozeznanie w tej kwestii.
Przewodniczący Jerzy Sieńko zapytał, ile kosztuje nowy samochód.
Dyr. M. Giezek oświadczyła, że zakup jednego auta to koszt ok. 150 tys zł. Do tego trzeba oczywiście opłacić utrzymanie kierowcy.
Dyr. Lidia Rogaś - WOŚ- zabrała głos, to nie jest tak, że wszystkie koszty dowożenia dzieci do szkół są ze środków Wydziału Zdrowia. WOŚ pokrywa koszty utrzymania samochodu w szkole przy ul Polickiej , jeśli samochód i kierowca jest na stanie placówki oświatowej, wówczas, zgodnie z ustawą może być wykorzystany tylko do dowożenia dzieci wyłącznie z tej jednej placówki oświatowej. Nie może wówczas dowozić innych uczniów ani osób dorosłych.
Radna Magdalena Herczyńska zaproponowała, aby auta SOKONu zarezerwować tylko dla osób poruszających się na wózkach. Pozostali pacjenci sprawni ruchowo mogą dojechać innym transportem. np. taksówką. Radna pyta dlaczego nie wynająć kilku zaufanych taksówek i nie opłacić tej usługi? Problem by się rozwiązał i jest to najtańsze rozwiązanie.
Glos zabrał radny Marek Kolbowicz- uważa, że zakup samochodu jest zdecydowanie droższy niż usługa taksówkarska. Jeżeli chodzi o wykupienie przewozu dla kilku osób. 3-4 taksówkarzy na telefonie rozwiąże problem. Można przeszkolić kierowców taksówek, niepełnosprawny również może sam zamówić taksówkę, trzeba się nad tym zastanowić. Zakup 2 busów to także eksploatacja, paliwo, zarobki kierowcy. To wszystko to środki finansowe, których w budżecie brak. Jest to lepsze i dużo tańsze rozwiązanie.
Radna Magdalena Herczyńska dodała, że takie rozwiązania są stosowane z powodzeniem w innych w innych miastach w Polsce.
Przewodniczący Jerzy Sieńko dodał, że można pójść dalej i pomyśleć np. o prywatyzacji SOKON i zlecić tę usługę na zewnątrz.
O głos poprosiła pani E. Linartowicz - Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych- uważa, ze należy myśleć o tym, ze niepełnosprawne dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa, musi znać kierowcę i mieć do niego zaufania. Dzieci zwłaszcza chore, przyzwyczajają się do jednej osoby, empatia dla dziecka, poczucie bezpieczeństwa, kompetencja przewoźnika- to szalenie ważne i nie można o tym zapomnieć.
Alicja Zołotucho- SPR ds osób Niepełnosprawnych uważa, że SOKONU nie można ani zlikwidować ani sprywatyzować, musi być czynny i dostępny dla wózków inwalidzkich całą dobę. Poza tym ,kto będzie dźwigał chore, niepełnosprawne spastyczne dziecko?? Osoby motorycznie sprawne mogą jeździć taxi natomiast SOKON niech zostanie dla wózków inwalidzkich.
Radny Artur Szałabawka uważa podobnie, likwidacja SOKON na twardych zasadach jest nie do pomyślenia. Ostrzega przed takimi działaniami.
Radny Marek Duklanowski zaproponował, aby przeliczyć osoby, które mogą korzystać z transportu ogólnodostępnego i takie, które wymagają transportu wysoko-specjalistycznego oferowanego przez SOKON. Należy uwzględnić w warunkach przetargu rzeczy na których miastu zależy, w tym wysokość współfinansowana przez zainteresowanych, przeszkolenia kierowców, rodzaju sprzętu itd.
Marta Giezek- MOPR obiecała, że MOPR zrobi analizę cenową. Warunki przetargu też można ustawić, ale mogą jako ośrodek realizować usługę tylko do wysokości środków budżetowych. Przypomniała , że brak jest w chwili obecnej dużych kwot na zasiłki 2,5 mln złotych potrzebuje na dzień dzisiejszy, więc na zlecenie usługi na zewnątrz również brakuje środków. Podpisuje się pod propozycją, aby transport specjalistyczny został dla osób na wózkach a pozostałe osoby sprawne ruchowo mogą poruszać się transportem zleconym. Proponuje, aby koszty takiego transportu wziął na siebie WOŚ.
Z-ca dyr. WOŚ Lidia Rogaś nie zgadza się z takim myśleniem, przypomina, że dowóz dzieci do szkół to obowiązek gminy, nie jest kwestia Wydziału Zdrowia czy Wydziału Oświaty. Dla niej proponowane teraz rozwiązania są obronne. WOŚ szuka rozwiązania takiego, by nie zwiększając drastycznie środków zwiększyć możliwości, jeśli-miałaby zrealizować te zalecenia musiałaby zakupić 8 busów i stworzyć coś na wzór SOKON przy Wydziale oświaty, by zapewnić dowóz dzieci do szkół.
Przewodniczący Komisji Jerzy Sieńko podsumowując spotkanie stwierdził, że jest zgoda co do sposobu rozwiązania problemu. Zwrócił się do dyrektorów Wydziałów aby zrobili rozeznanie u Skarbnika Miasta, o informację nt. potencjalnych kosztów wynikających z dzisiejszych ustaleń. Należy się zastanowić nad rezygnacją zakupu 2 samochodów i wykupienia usługi transportowej na wolnym rynku.
Komisje powrócą do tematu po uzyskaniu informacji z Wydziałów.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2012r.
Komisja zapoznała się z Harmonogramem Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2012r. Materiał pisemny stanowi załącznik do protokołu.
Harmonogram omówił z-ca dyr. WZiPS- J.Cerebież-Tarabicki. Program jest kompleksowy, pełna oferta dla wszystkich środowisk, uchwalony został po uchwaleniu budżetu. Został on stworzony na podstawie informacji uzyskanych z innych wydziałów oraz jednostek miejskich, które realizują zadania na rzecz osób niepełnosprawnych. Powiatowa Rada ds Osób Niepełnosprawnych pozytywnie zaopiniowała przedstawiony dokument.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie Harmonogramu działań (za-7-jednogłośnie).
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad Przewodniczący Komisji korzystając z obecności pani Prezes Alicji Zołotucho ze Stowarzyszenia "Tęcza" zapyta o obiekt po dawnym Klubie Kontrasty na ul. Wawrzyniaka, który miał być przekazany dla jej Stowarzyszenia.
Pani Zołotucho poinformowała, że jako Stowarzyszenie poprosili Prezydenta o preferencyjne warunki(remont)koszta związane z utrzymanie obiektu. Jest przygotowana uchwała Rady Miasta dot.przekazania obiektu dla Stowarzyszenia, do końca roku wszelkie formalności powinny być załatwione. W chwili obecnej czeka na warunki umowy. Jest też zgoda Miejskiego Konserwatora zabytków aby dopasować istniejący obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. To duży sukces, miejsce jest ładne, w centrum miasta, dobra komunikacja, duży obiekt. Pani Prezes przedstawiła zakres p[rac remontowo-budowlanych zaplanowanych w obiekcie, są w trakcie zbierania środków finansowych, liczą na środki zewnętrzne i pomoc sponsorów. Ale na razie, bez tytułu prawnego nie mogą nic zrobić. Aby otrzymać środki z PFRON muszą mieć 50% wkładu własnego. Ale pani Prezes jest dobrej myśli.
Przewodniczący Komisji podziękował za relację, obiecał pomoc i wsparcie komisji Zdrowia.
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Anna Myślińska Główny Specjalista BRM |
|
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2012/10/23 15:24:37 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2011/11/09 14:34:29 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2011/10/19 14:30:30 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2011/10/19 14:28:34 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2011/10/17 11:50:54 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2011/10/17 11:39:47 | nowa pozycja |