przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/83/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 4 KWIETNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Wyjaśnienie ZDiTM w sprawie nieprawidłowości wskazanych przez rodziców podczas kontroli opłaty za przejazd w tramwaju linii nr 1.
4. Rozpatrzenie skargi Pana Czesława Kwiatkowskiego na brak działań Dyrektora ZDiTM.
5. Usytuowanie przystanków komunikacji miejskiej na zmodernizowanej ul.A.Struga.
6. Nowe zasady gospodarowania odpadami na terenie m. Szczecina ( wybór metody opłaty ) - informacja Zastępcy Prezydenta m.Szczecina.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 6, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 21 marca 2013 roku bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Wyjaśnienie ZDiTM w sprawie nieprawidłowości wskazanych przez rodziców podczas kontroli opłaty za przejazd w tramwaju linii nr 1.


Przewodniczący Komisji  p. L. Duklanowski zapoznał zebranych ze skargą złożoną przez p. A. Borowiec w sprawie nieprawidłowości wskazanych przez rodziców podczas kontroli opłaty za przejazd w tramwaju linii nr 1 (pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

p. A. Borowiec- Rybkiewicz- dokonała wprowadzenia do tematu,  wnosi do komisji  o „spowodowanie” opracowania Regulaminu kontroli osób niepełnoletnich w środkach komunikacji miejskiej. Oddziela dwie sprawy; zasadności ukarania dziecka mandatem  ( o tym nie chce dyskutować), od sposobu zachowania kontrolera, który kazał córce wysiąść na innym przystanku a ponadto w sposób „nieelegancki” pytał o koligacje rodzinne.  

p. H. Sokulska radca prawny – proponuje w sprawie poczekać  na odpowiedz ZDiTM, kwestią bez sporną pozostaje fakt  organizacji kontroli osób niepełnoletnich. Warto opracować regulamin.

radny Ł.Tyszler -  poprosił przedstawicieli ZDiTM o udzielenie odpowiedzi p.Borowiec w duchu określenia jakie konsekwencje poniesie kontrolujący jej córkę. Zasugerował przeprowadzenie szkolenia dla kontrolerów do czasu powstania regulaminu kontroli osób nieletnich.

Radny W. Dzikowski – sprawa sposobu kontroli pasażerów przez ZDiTM jest przedmiotem obrad  komisji nie po raz pierwszy. Rozstrzygnięcia mają różny finał: raz racja stoi po stronie ZDiTM bądź skarżących. Zgłasza wniosek formalny o skierowanie sprawy do prokuratury. Uważa, iż w omawianym przypadku  nastąpiło naruszenie godności osobistej oraz nadinterpretacja prawa.  Niech decyzję podejmą służby do tego powołane.

Radny A. Szałabawka- wnioskodawczyni wnosiła o opracowanie regulaminu kontroli osób niepełnoletnich.

Radna M. Jacyna-Witt- nie może tak być, iż osoby niepełnoletnie są w trakcie kontroli wysadzane na innych przystankach, dzieci i młodzież pozostają bez opieki.

Radny  M. Duklanowski- przychyla się do wnioskodawców o opracowanie regulaminu, bezwzględnie musi być zapisany fakt zapytania o wiek, zapytania o tym gdzie chce wysiąść i dopilnowanie go.

Przewodniczący Komisji poddał wniosek  formalny radnego Dzikowskiego pod głosowanie:

Komisja w wyniku głosowania : za-1, p-3, w-3 wniosku nie przyjęła.

Następnie poddał pod głosowanie  wniosek   o opracowanie Regulaminu kontroli biletów w środkach komunikacji miejskiej dla osób nieletnich w terminie do końca maja 2013.

Komisja w wyniku głosowania : za- 8 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi Pana Czesława Kwiatkowskiego na brak działań Dyrektora ZDiTM.


Komisja w wyniku głosowania : za 8 jednogłośnie uznała skargę za uzasadnioną i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie -skarga plus postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Radny J. Posłuszny- uczestniczył w spotkaniach mieszkańców całego kwartału ulic, problem nie jest jednostkowy. Wnosi o podjęcie DEZYDERATU w celu podjęcia działań przez Prezydenta m. Szczecina  korzystając z ustawy tzw." zridowskiej"  o uregulowanie kompleksowo sytuacji formalno-prawnych wobec właścicieli nieruchomości położonych na terenie objętym pracami inwestycyjnymi pn." poprawa bezpieczeństwa ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Północnej, Wapiennej i Andersena".

Komisja w wyniku głosowania : za - 8 (jednogłośnie ) przyjęła ww. DEZYDERAT bez uwag.


Ad. pkt. 5.
Usytuowanie przystanków komunikacji miejskiej na zmodernizowanej ul.A.Struga.


Temat omówiła przedstawicielka Wydziału Inwestycji Miejskich-omawiając układ docelowy usytuowania  przystanków wzdłuż remontowanej ulicy Al. Struga. Od południa planowanych jest 5 przystanków, od północy 3 (przesunięcie przystanku jest tylko od ulicy Łubinowej (schemat przystanków stanowi załącznik nr 5 do protokołu).

Radny W. Dzikowski- wyraził swoją obawę, iż umiejscowienie przystanku przy Al. Struga (nowobudowane rondo „ Łupaszki” ) jest niefortunne, bowiem w momencie przejścia  na druga stronę, mieszkańcy będą musieli „nadrobić „ kilkaset metrów. Ponadto przedstawił problem przewoźników korzystających z przystanków szczecińskiej komunikacji miejskiej na Struga, z uwagi na ich niewystarczającą długość nie otrzymali pozwolenia na ich użytkowanie. Wnosi o dostosowanie parametrów, tak aby przewoźnicy mogli korzystać z ww. przystanków.

Przedstawicielka WIM – zarządca drogi posiada projekt usytuowania przystanków. Prosi o zgłaszanie uwag, jest jeszcze  możliwość ich korekty.


Ad. pkt. 6.
Nowe zasady gospodarowania odpadami na terenie m. Szczecina ( wybór metody opłaty ) - informacja Zastępcy Prezydenta m.Szczecina.


Wprowadzenia do tematu dokonał p .M. Kądziołka Wiceprezydenta m. Szczecina– w ubiegłym roku RM uchwaliła  uchwałę w zakresie wyboru metody opłaty za odbiór odpadów ( od wody). Po nowelizacji ustawy RM podjęła decyzję o zmianie  terminu składania deklaracji, przedłużając go do końca maja br. Obecnie trwa składanie ofert na przetarg w zakresie  wybór modułu, otworzenie ofert dnia 8 kwietnia br. Klub  PiS złożył propozycję  modyfikacji uchwały. Jesteśmy w specyficznym momencie, wybór operatora  wiąże się z decyzją o stawkach. Stawki są opracowane na bazie modelu istniejącego, obecnie mamy informację  o wzroście  ilości odpadów w roku 2012.  Prosi o przesunięcie decyzji  o tydzień.

p. Adamczyk – Zastępca Dyrektora WGKiOŚ omówił założenia kampanii informacyjnej jaką miasto przygotowało dla mieszkańców: pierwszy  etap uruchomili w lutym 2013 roku, jest to przekaz informacyjny (dot. min selektywnej  zbiórki odpadów); kolejny to uruchomienie adresów  mailowych, linii telefonicznych stron internetowych ( współpraca z zarządcami w zakresie przekazania  wydrukowanych ulotek). Na stronie Ecozmiany.szczecin.pl można znaleźć najbardziej aktualne informacje na temat zmian w systemie gospodarowania śmieciami, które czekają nas od 1 lipca. Jest też kalkulator, który pozwala każdemu obliczyć, ile może wynosić jego rachunek za śmieci. Trzeci  etap edukacyjny realizowany od pierwszego września dla najmłodszych, propagowanie w szkołach  informacji o selektywnej zbiórce odpadów. Obecnie są  na etapie przyjmowania deklaracji – 2, 7 tys. deklaracji pobrano drogą elektroniczną,  plus 400 w formie „papierowej”  z BOI.

Radny  W. Dzikowksi- zapytał czy Pan Prezydent przewiduje  zmianę  metody obliczania stawki za odbiór odpadów opłaty ?

p. M. Kądziołka- na chwilę obecną mamy obowiązującą uchwałę, w ubiegłym tygodniu  była konferencja prasowa PIS-u który zaproponował jej i modyfikację.

Radny  W. Dzikowski-  w swej wypowiedzi nawiązał do stanowisk, które Komisja GKiOŚ podjęła dnia 28 lutego wnosząc o  opracowanie i przedłożenie na sesji Rady Miasta III wariantu uchwały dot.  ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi  zakładającej jej  naliczanie od liczby osób zamieszkujących w danej nieruchomości (wniosek już był zgłaszany dnia 14 lutego br.) Ponadto komisja wnosiła o  obniżenie o 20 % wszystkich zaproponowanych stawek w metodzie "powierzchniowej" ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymizaś na wypadek wyższych kosztów wywozu odpadów (po okresie rozliczeniowym 6-ciu miesięcy) utworzenie w budżecie  rezerwy celowej. Czy znane Prezydentowi powyższe wnioski komisji i na jakim etapie jest ich realizacja? 

p. Kądziołka– jeszcze raz  zwrócił się z wnioskiem do radnych  o przesunięcie decyzji  o tydzień w sprawie jw.

Radna M.  Jacyna-Witt-  potwierdziła wypowiedź radnego p. W. Dzikowskiego w sprawie podjętych wniosków komisji. Namawia Prezydenta i pozostałych radnych o przeprowadzenie referendum lokalnego dot. wyboru metody opłaty  za odpady.

Radny Ł Tyszler- PO jednoznacznie  wypowiedziała się na bazie sondy  przeprowadzonej przez U.M. za wyborem metody opłaty od  mieszkańców. Radni są przedstawicielami mieszkańców i powinni uszanować ich wolę. Chciałby merytorycznej dyskusji na komisji, w chwili obecnej każdy klub ma swój pomysł.

Radny M. Duklanowski- jako radni Klubu PiS odbyli  wiele spotkań  z zarządcami nieruchomości. Prosi sięgnąć do doświadczeń gmin gdzie przyjęto kalkulację opłaty od  ludzi ( zmagają się z nieuczciwymi informacjami o ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość).  Jako Klub zaproponowali  by opłata za odpady "od wody" obowiązywała w domach wielorodzinnych jako ryczałt w wysokości 57 zł miesięcznie, zaproponował też obniżenie wyjściowych stawek za metr sześcienny wody.

Radna M.Jacyna-Witt-referendum to nie jest sondaż , jest to obligatoryjny  „nakaz” dla Prezydenta realizacji wyboru . Dajmy zadecydować mieszkańcom.

Radny A. Szałabawka– nie popiera takiego pomysłu,  byłby to "populistyczny akt", większość uczciwych mieszkańców miasta, która by taką metodę wybrała, byłaby później poszkodowana przez tą część szczecinian, która nie podałaby prawdziwej ilości mieszkańców ich domów.

Radny  J. Posłuszny- metoda jest wybrana, dziś możemy podyskutować o stawkach. Nie podejmujmy decyzji politycznej tylko merytoryczną. Dyskutowaliśmy nad propozycją zgłaszaną przez radnych na  poprzedniej komisji tj. naliczania opłaty  od metra powierzchni mieszkania, dlaczego dziś na komisji nie ma  dyskusji  w tym kierunku?

Przewodniczący Komisji zakończył dyskusję, zaproponował przełożenie jej na kolejne posiedzenie tj. 11 kwietnia br.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/03/27, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/04/12 12:05:37
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/04/12 12:05:37 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/04/08 12:50:10 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/04/08 09:34:36 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/28 09:41:20 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/28 09:40:49 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/27 10:53:40 nowa pozycja