PROTOKÓŁ NR 0063-3/61/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 6 WRZEŚNIA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 23 i 30 sierpnia br. |
3. | Ponownie rozpatrzenie skargi pp.JiR Mazurów w sprawie sposobu rozpatrzenia wniosku dotyczącego odszkodowania za starty poniesione w wyniku likwidacji działki na terenie ROD "POLMO" przy ul.Łukasińskiego 118 w Szczecinie. |
4. | Rozpatrzenie skargi p.R.Zielińskiego na bezczynność Prezydenta Miasta. |
5. | Informacja nt.organizacji ruchu wjazd do Szczecina ul.Energetyków- wydzielenie buspasa. |
6. | Podsumowanie wyjazdowego posiedzenia-zajęcie stanowiska w sprawach:
- terenu przy ul.Smutnej(rewitalizacja byłego Cmentarza Ewangelickiego,wniosek RO Bukowe- Klęskowo). - terenów okołodworcowych w Dąbiu( możliwość zrealizowania parkingu). |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski
-informacja ZDiTM nt.planowanego remontu ulic Śląskiej,Św.Wojciecha,Bogurodzicy i Kaszubskiej. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 23 i 30 sierpnia br.
Komisja w wyniku głosowania: za - 5 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 23 i 30 sierpnia br. (bez uwag).
Ad. pkt. 3.
Ponownie rozpatrzenie skargi pp.JiR Mazurów w sprawie sposobu rozpatrzenia wniosku dotyczącego odszkodowania za starty poniesione w wyniku likwidacji działki na terenie ROD "POLMO" przy ul.Łukasińskiego 118 w Szczecinie.
Ponownie rozpatrzenie skargi pp. JiR Mazurów w sprawie sposobu rozpatrzenia wniosku dotyczącego odszkodowania za starty poniesione w wyniku likwidacji działki na terenie ROD "POLMO" przy ul. Łukasińskiego 118 w Szczecinie. |
Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski poinformował, iż w uzupełnieniu do skargi wpłynęły nowe wyjaśnienia przekazane radnym przez:
W przekazanych dokumentach jest protokół zdawczo odbiorczy, niestety brak jest pod nim podpisu użytkownika czy zgadza się ze stanem faktycznym. W jego odczuciu sprawa nie jest należycie załatwiona przez ZDiTM , więc należy uznać skargę za zasadną. p T. Górski WGN- wyjaśnił, iż ogrody działkowe zostały założone pod szyldem POLMO, Polski Związek Działkowców nie jest w stanie udokumentować tytułu prawnego do ogrodów, nie zostały uregulowane wpisy do księgi wieczystej. p. W. Dąbrowski- z pisma otrzymanego z WGN wynika jednak, iż możemy teren przy ul. Łukasińskiego traktować jako rodzinne ogrody działkowe. Podkreślił, iż nie ma żadnej współpracy pomiędzy miastem a Polskim Związkiem Działkowców i sprawa jest pośrednio wynikiem powyższego. Z dokumentów przekazanych przez ZDiTM wynika, iż wnioskodawca nie otrzymał żadnego odszkodowania za pozostawione rzeczy (bowiem, nic nie zostało a altance), wnioskodawca jest innego zdania – sprawa winna trafić do sądu. p. Mazur- wykonał wycenę, przedmiotem skargi jest brak odszkodowania za altanę i nasadzenia. p.H.Sokulska- dodała,iż Rada Miasta nie jest organem właściwym do rozpatrzenia zasadności roszczeń, których skarżący mogą dochodzić w drodze procesu cywilnego, natomiast analiza działań podjętych w tej sprawie przez przedstawicieli ZDiTM prowadzi do wniosku, że zbyt późno poinformowano PZD o terminie rozpoczęcia robót, co uniemożliwiło pp. Mazurom zabranie z altanki rzeczy, które były tam przechowywane. W świetle powyższego można uznać skargę za zasadna. Komisja w wyniku głosowania: za - 5 ( jednogłośnie) podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie skargi pp. Mazurów uznając ja za zasadną.
|
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi p.R.Zielińskiego na bezczynność Prezydenta Miasta.
p. H. Sokulska - dokonała wprowadzenia do skargi p. R. Zieliński w dniu 1.03. 2012 r. wystąpił do Rady Miasta Szczecin ze skargą na bezprawne postępowanie Prezydenta Miasta przy rozpatrywaniu skarg z dnia 8 listopada i 6 grudnia 2011 r.Na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2012 r. Rada Miasta rozpatrzyła skargę p. Zielińskiego i uznała ją za zasadną, bowiem odpowiedź na skargę została udzielona przez osobę, której skarga dotyczyła, co jest niezgodne z § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.W dniu 20 czerwca br. p. Radosław Zieliński ponownie złożył skargę do Rady Miasta na bezczynność Prezydenta Miasta Z treści skargi wynika, że do dnia złożenia skargi nie otrzymał od właściwego organu odpowiedzi na swoje wcześniejsze skargi. Z wyjaśnień otrzymanych od Zastępcy Dyrektora Wydziału Księgowości p. Ewy Pobikrowskiej wynika , że” .. dokonano pisemnego pouczenia Pani Hanny Macieszy – inspektora w Wydziale Księgowości w zakresie procedur dotyczących załatwiania skarg i wniosków wpływających do Urzędu Miasta Szczecin”. Ponadto ustalono, że skarżący nie otrzymał odpowiedzi na swoje skargi od organu właściwego do ich rozpatrzenia. W tej sytuacji uważa, iż należy uznać ponowną skargę p. Radosława Zielińskiego za uzasadnioną i zobowiązać Prezydenta Miasta do udzielenia bez zbędnej zwłoki odpowiedzi na skargi z dnia 8 listopada i 6 grudnia 2011 r. Komisja wyniku głosowania: za – 5 (jednogłośnie) uznała skargę za zasadną i podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie. |
Ad. pkt. 5.
Informacja nt.organizacji ruchu wjazd do Szczecina ul.Energetyków- wydzielenie buspasa.
p. R.Tumielewicz- kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska dokonał prezentacji audiowizualnej zagadnienia. Uważa, iż przed wyznaczeniem buspasa były również kolejki na ul. Energetyków - zaprezentował serię archiwalnych zdjęć, między innymi z serwisu Google Street View. Na zdjęciach widać było dwa pasy ul. Energetyków zastawione samochodami od Mostu Długiego do wjazdu na Most Portowy oraz kolejki samochodów czekających na włączenie się do ruchu od strony ul. Bytomskiej i Floriana. W ciągu pojazdów stało kilka autobusów komunikacji miejskiej . Z ośmiu linii autobusowych jadących ul. Energetyków korzysta dziennie 9 tysięcy osób, z czego w jednej godzinie szczytu (np. między 15 a 16) 1,7 tys. Tramwajami 2, 7 i 8 przejeżdża dziennie 10,5 tysiąca osób, w godzinie szczytu 1,2 tys., Samochodami jadącymi ogólnodostępnym pasem przejeżdża w ciągu godziny szczytu około 700 osób.
p.J. Barański Zastępca Dyrektora ZDiTM. autobusy nie mają już opóźnień sięgających 15 minut, a tramwaje dzięki swobodnemu przejazdowi przez Most Długi odcinek od Basenu Górniczego do ul. Wyszyńskiego pokonują trzy minuty szybciej. Zyskali więc pasażerowie komunikacji miejskiej. Z wyliczeń WGKiOŚ wynika, że kierowcy w ogonku na ul. Energetyków nie tkwią długo. Przejazd od namiotu Opery do Mostu Długiego trwa średnio 3 minuty i dziesięć sekund, spod Trasy Zamkowej - niecałe sześć minut.
p. Z. Antonowicza z Rady Interesantów Portu (skupia reprezentantów firm działających w porcie). Według niego buspas powoduje korki i utrudnia wyjazd z portu. Korek jest znacznie bardziej uciążliwy, a na dodatek utrudnia funkcjonowanie portu, bo paraliżuje transport towarów. Stanowisko ZPSZ-Ś w sprawie buspasa było prezentowane na różnych forach, podkreślił strategiczne znaczenia portu dla naszego Miasta, generuje wiele miejsc pracy. Wnosi o poprawę organizacji ruchu (przeanalizowanie innej organizacji) wjazdu i wyjazdu do portu, mając na względzie nie tylko pracowników, ale i transport towarów. Organizacja wyjazdu z portu jest żle zaprojektowana, na Moście Parnickim brak jest tzw.” ślimaków”.
p. J. Barański- problemy z szybszym przejazdem występują cztery godziny na dobę, to nie paraliżuje przecież wywozu ładunków z portu..
p.M. Duklanowski w przeszłości korzystał z ulicy Energetyków, korki były jeszcze zanim powstał buspas. W Szczecinie jest coraz więcej samochodów i trzeba raczej zachęcić kierowców do komunikacji miejskiej lub do korzystania z Trasy Zamkowej.
p. W. Dzikowski- uważa, iż bus pas spełnia swoją rolę, zdecydowanie zyskali pasażerowie komunikacji miejskiej, a kierowcy samochodów osobowych nie cierpią aż tak bardzo. Mówiąc o poprawie organizacji ruchu należy wprowadzić „lewoskręt” w rejonie Placu Hołdu Pruskiego (umożliwiający skręt w ul. Farną ). Poprawi to komunikację kierowców korzystających z Trasy Zamkowej zamiast z ul. Energetyków.
p. R. Tumiewlewicz- dodał, iż wg. wyliczeń WGKiOŚ kierowca, który chce dostać się z prawobrzeża do Bramy Portowej, jadąc Trasą Zamkową nadłoży tylko 900 metrów. Za około półtora miesiąca będzie wprowadzony system kierowania ruchem. Jedna z tablic elektronicznych stoi już nad ul. Gdańską. Będą na niej wyświetlane aktualne informacje, ile trwa przejazd ul. Energetyków, a ile przez Trasę Zamkową. W 2015 roku buspas będzie wytyczony na przebudowanym torowisku na ul. Energetyków.
p. L. Duklanowski- problem dostępu komunikacyjnego dla portu był przedmiotem obrad komisji, kilkukrotnie wpisywali do budżetu wnioski o modernizację ulicy Górnośląskiej i Basenowej.
p. W. Dąbrowski- mając na względzie powyższe proponuje zorganizowanie wspólnego posiedzenia komisji BiM, GK,OŚiM, RiPM oraz Budżetu.
Ad. pkt. 6.
Podsumowanie wyjazdowego posiedzenia-zajęcie stanowiska w sprawach:
- terenu przy ul.Smutnej(rewitalizacja byłego Cmentarza Ewangelickiego,wniosek RO Bukowe- Klęskowo).
- terenów okołodworcowych w Dąbiu( możliwość zrealizowania parkingu).
Przewodniczący Komisji podsumowując wyjazdowe posiedzenie komisji zaproponował przyjęcie dezyderatu o treści:
„ Komisja Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia R.M. po dokonaniu wizji lokalnej w dniu 30.08.2012, podjęła decyzję o wystąpieniu do Pana Prezydenta o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu organizację parkingu na terenie Szczecin-Dąbia (tereny okołodworcowe zarządzane przez TBS "prawobrzeże"). Komisja uważa, iż należy przekazać teren dla ZDiTM wraz z zapewnieniem finansowania w celu przygotowania terenu pod parking utwardzony frezami. Komisja wnosi o rozważenie możliwości zainstalowania oświetlenia ( dwóch lamp ) w pobliżu parkingu”.
Komisja w wyniku głosowania: za – 5 (jednogłośnie) przyjęła dezyderat.
Przewodniczący Komisji podsumowując wyjazdowe posiedzenie komisji, które radni dokonali na wniosek RO Bukowe - Klęskowo zapoznając się z dotychczasowym stanem rewitalizacji terenu po Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Smutnej w Szczecinie (kwota 100 tys. zł.), poprosił gości zaproszonych o przedstawienie swoich stanowisk w sprawie.
p. A. Sumisławski- Dyrektor ZUK- przypomniał, iż ZUK ogłosił przetarg (kwota zadania 100 tys. zł. brutto ) na pierwszy etap rewitalizacji poniemieckiego cmentarza przy ul. Smutnej. W wyniku przetargu nie wyłoniono wykonawcy bowiem chętny przedstawił specyfikację na kwotę 165 tys. zł. Obecnie jest ogłoszony kolejny przetarg na kwotę 100 tys. zł. ale ze zmniejszoną specyfikacją zadań. Jako ZUK chcieliby dokonać całości rewitalizacji przedmiotowego terenu, jednak w swoim budżecie nie mają zabezpieczonych środków na lata kolejne.
p. P. Błażejewski projektant–rewitalizacja cmentarza jest inicjatywą lokalną mieszkańców osiedla. Projekt zakłada uporządkowanie całego terenu poprzez wytyczenie alejek, uporządkowanie zieleni i aranżację elementów małej architektury. W centralnej części byłego cmentarza powstanie lapidarium. Będzie sie ono składać z dwóch części. Pierwsza, to powierzchnia gdzie zachowało się najwięcej nagrobków, które zostaną odsłonięte i wyeksponowane poprzez posypanie ich żwirem. W tej części lapidarium zostaną również przeniesione płyty nagrobne, co do których nie można określić ich pierwotnej lokalizacji. W drugiej części lapidarium na wielkiej betonowej tablicy zostaną wyeksponowane resztki potłuczonych i zniszczonych płyt nagrobnych.
p. A. Karut Przewodniczący RO- nawiązując do wypowiedzi przedmówców dodał, iż poprzednia RO Bukowe- Klęskowe była inicjatorem rewitalizacji cmentarza przy zaangażowaniu środowiska lokalnego. W ramach przyznanych środków przez miasto na inicjatywy rad osiedli wydano w roku 2011 kwotę 100 tys. zł. i taką samą zaplanowano w roku bieżącym. Niestety opracowana wstępna wartość kosztorysu robót wynosi ok. 400 tys,zł. przekracza to możliwości finansowe przyznane na inicjatywy RO Bukowe –Klęskowo. Rada Osiedla popiera rewitalizację zadania ale nie w takiej wysokości, środki które będą przeznaczane na kolejne lata na inicjatyw RO chcieliby przeznaczyć na realizację innych zadań. W związku z tym wnosili aby zadanie „ rewitalizacja terenu po Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Smutnej w Szczecinie„ umieścić w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na lata 2013-2016r wraz z zapewnieniem finansowania zadania dla Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie (wykonawcy inwestycji). Jako alternatywę zaproponowali przejęcie zdania i przyznanie im środków na ten cel w wysokości 10 tys. zł. rocznie.
p. W. Dzikowski- popiera wniosek RO Klęskowo o przekazanie zadania rewitalizacja terenu po Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Smutnej w Szczecinie do ZUK wraz z zapewnieniem finansowania, rada osiedla ma wiele innych potrzeb do zrealizowania co zapewnią jej fundusze przekazane przez miasto w ramach inicjatyw społecznych.
p. W. Dąbrowski- uważa, iż komisja nie powinna na dzisiejszym posiedzeniu podejmować żadnych wiążących decyzji. Proponuje kolejne spotkanie w przedmiotowej sprawie z udziałem Biura PPM, Dyrektora ZUK , RO.
Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski przyjął wniosek do realizacji, poprosił RO o dostarczenie uchwały o przekazaniu jej zadania do realizacji.
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski
-informacja ZDiTM nt.planowanego remontu ulic Śląskiej,Św.Wojciecha,Bogurodzicy i Kaszubskiej.
Wprowadzenia do tematu dokonał p. Z. Barański- Zastępca Dyrektora ZDiTM – remont obejmuje ulice w okolice Galerii Kaskada, zakres prac obejmie frezowanie warstwy ścieralnej jezdni, regulacje urządzeń infrastruktury podziemnej, ułożenie nowej warstwy ścieralnej. Pojawi się nowe oznakowanie poziome. Wartość umowy to ponad 505 tys. złotych.
p. M. Duklanowski- czy po remoncie nie zmieni się ilość miejsc parkingowych ?
p. J. Barański- ilość miejsc parkingowych nie ulegnie zmniejszeniu.
Komisja po zapoznaniu się z pismem firmy IDEA-INWEST Sp z o.o. w sprawie studni publicznej położonej w Szczecinie przy ul. Mickiewicza, dz.nr 12/91,obr.2148 postanowiła przesłać je do Zastępcy Prezydenta m. Szczecina z prośbą o zajęcie się sprawą oraz udzielenie informacji komisji w przedmiotowej sprawie
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Leszek Duklanowski |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2012/10/23 11:02:14 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/10/23 11:02:02 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/10/23 11:01:49 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/09/14 08:33:22 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/09/07 09:25:30 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/08/30 08:44:34 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2012/08/30 08:26:47 | nowa pozycja |