PROTOKÓŁ NR 0063-8/50/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 28 MARCA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie wniosku Szczecińskiej Izby Pielegniarek i Położnych w Szczecinie dot. rozwiązania kwestii ponoszenia kosztów związanych z użytkowaniem gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkołach. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania (za-5) pzryjłęła protokół z dnia 21.03.2012r.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku Szczecińskiej Izby Pielegniarek i Położnych w Szczecinie dot. rozwiązania kwestii ponoszenia kosztów związanych z użytkowaniem gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkołach.
Przewodniczący Komisji Jerzy Sieńko przywitał gości, przypomniał co jest powodem dzisiejszej Komisji Zdrowia. Pismo Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie zmian przepisów uchwały Rady Miasta w sprawie określenia szczegółowych warunków korzystania z nieruchomości gminnych przez miejskie jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (LXIII/1169/06 z dnia 16 października 2006) stanowi załącznik do protokołu.
Przewodniczący Komisji oddał głos pani Helenie Gąsior ze Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, która w imieniu pielęgniarek szkolnych zwraca się do Rady Miasta o zmianę przepisów uchwały RM. Sytuacja dot.wynajmu i opłat, które pielęgniarki muszą ponieść w związku z dzierżawą tych pomieszczeń(zgodnie z zapisami uchwały) nie jest dla nich korzystna, stawki rosną. Prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą zapłacić informatykowi i zapłacić za utylizację odpadów po medycznych, ponieść inne koszta.
Jako samorząd pielęgniarski proszą Komisję o pochylenie się nad problemem. Pani Gasior przedstawiła również zakres zadań pielęgniarki szkolnej. Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa, że profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawuje pielęgniarka, która ukończyła szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania lub ukończyła kurs kwalifikacyjny w tym zakresie lub higienistka szkolna. Do zadań pielęgniarki szkolnej należy m.in.: przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, przygotowanie uczniów do badań bilansowych lekarskich,realizowanie programów profilaktycznych,ocenianie stanu sanitarno-higienicznego i bezpieczeństwa w placówce nauczania i wychowania oraz warunków nauczania w szkole,udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, nagłych zachorowaniach i w wypadkach, urazach,prowadzenie edukacji zdrowotnej uczniów. Stawka kapitacyjna na 1 ucznia wynosi 3,50zl, liczba uczniów, zakontraktowanych przez NFZ to 1100 uczniów. Ponieważ zdarza się tak, że w jednej szkole nie występuje tak duża grupa dzieci, tym samym jedna pielęgniarka szkolna obejmuje swoją opieką kilka szkół, by zbliżyć się do wymaganej liczby, co przyczynia się do pracy codziennie w innej szkole bądź w 2 lub 3 szkołach, w zależności od liczby uczniów. Taka sytuacja utrudnia poznanie dziecka, możliwość oddziaływania na niego i zapewnienia mu właściwej opieki.
Przewodniczący Komisji Jerzy Sieńko zadał pytanie p.Gąsior, czy jako samorząd pielęgniarski nie obawiają się tego, że dziś radni zgodzą się na zmianę przepisów uchwały zwalniając z kosztów pielęgniarkę szkolną, a jutro mogą zawnioskować o podobne ulgi inne pielęgniarki, i prosić o zwolnienie ich z kosztów utrzymania. Będzie to precedens, który może otworzyć niebezpieczną lawinę działań.
Pani Gąsior odpowiedziała, że nie ma takiego zagrożenia, struktura POZ to co innego, co innego pielęgniarka szkolna, która musi ponieść koszta a zarabia najmniej. I nie może "dorobić", bo nie pozwala jej na to umowa zawarta z NFZ.
Głos zabrała p.Rak -Medycyna Szkolna- prowadzi indywidualną praktykę pielęgniarską, opłaty za media, stale rosnące koszta utrzymania, i niezmienny kontrakt -umowa podpisana z NFZ nie zmieniły się. Opłaty natomiast stale rosną i żyje im się coraz gorzej. Prosi, by radni uwzględnili te aspekty.
Głos zabrała przedstawicielka Wydziału Oświaty,p.Serdyńska, z-ca dyr.WOŚ. Stwierdziła, że w chwili obecnej szkół nie stać , aby zrezygnować z pobierania opłat za media. Średni koszt za media, który ponosi pielęgniarka szkolna, to 45 złotych. Miasta nie stać, aby zrezygnować z tych pieniędzy.
Jerzy Sieńko poprosił p.Mecenas Hannę Sokulską o opinię prawną w tej sprawie.
Mecenas Hanna Sokulska odczytała przepisy ustawy o zapewnieniu uczniom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i przedlekarskiej. Jest to ustawowy obowiązek szkoły i przepis ten funkcjonuje od 2006 roku. Każde dziecko, realizujące obowiązek szkolny ma więc prawo do szczególnej opieki zdrowotnej, a pielęgniarka szkolna zobowiązana jest do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz uczniów, w tym z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Pan i Mecenas poddała w wątpliwość fakt, że koszt 40 złotych miesięcznie dla szkoły jest znaczący. Nie jest to kwota, która ratuje budżet szkolny. Nie chce jej się wierzyć, że nie znajdzie się wyjście z tej sytuacji, może Rada Rodziców ze swojego funduszu mogłaby pokryć tę kwotę, lub sama szkoła mogłaby zrezygnować z tych opłat? Pani Mecenas przypomniała zebranym, że była prowadzona korespondencja w tej sprawie pomiędzy Izbą Pielęgniarską a wicepremierem Schetyną odnośnie finansowania tych kosztów. Chciałaby zapoznac się z odpowiedzią w tej sprawie, zanim wyda opinię.
Pani Serdyńska-WOŚ- podsumowała koszta wynikające z pobierania opłat przez szkoły, około 100 sztuk, średnia opłata 40 zlotych- daje koszt 40 tys zł.rocznie.
Radna Stefania Biernat ubolewa nad faktem, że każda ze szkół nie ma na etacie swojej pielęgniarki. Uważa, że komisja Zdrowia powinna spowodować, aby powrócily znów do szkół pielegniarki szkolne.
Radny Łukasz Tyszler popiera tę ideę, jest to słuszne, te działania popiera również Minister Zdrowia i dlatego do tego tematu trzeba wrócić. Potrzebę pielęgniarki "na stałe" udokumentował swoimi badaniami, które robił podczas pracy jako stomatolog w przedszkolu. Badał dzieci na początku pobytu przedszkolnego i te, które ukończyły opiekę przedszkolną, 6 latki. W ciągu tych 4 lat, wskaźniki WHO spadły 10 krotnie i jest to bardzo niepokojące zjawisko. Odnosnie kosztów, jakie ponosza pielęgniarki szkolne dziś- pielęgniarka musi zapłacić "od punktu" i daje to czasem kwoty 300-400 zł miesięcznie, dla niej jest b.duże obciążenie, natomiast kwota 40 zl dla szkoły miesięcznie- niewielka.
Adam Kozłowski popiera powrót pielęgniarki w szkole lub szkolnej higienistki w pełnym etacie. Uważa, że dziś należałoby pomóc pielęgniarkom szkolnym i zwolnić je z ponoszonych opłat. Zadał pytanie, jak ta kwestia wygląda w innych miastach w Polsce?
Otrzymał odpowiedź, że w innych miastach, takich jak Warszawa, Suwałki czy choćby Police/k Szczecina zwolniły pielęgniarki medycyny szkolnej z opłat za gabinety profilaktyki zdrowotnej.
Radny Jędrzej Wijas również popiera ten zamysł, trzeba pomóc pielęgniarkom, uważa, że komisja może zawnioskować o zmianę przepisów uchwały Rady Miasta i odciążyć je z kosztów.
Przewodniczący Komisji zgadza się z przedmówcami, komisja poczeka na odpowiedź z Naczelnej Rady Pielęgniarskiej, jeśli się okaże, że odpowiedzi nie ma, Komisja zawnioskuje o zmianę uchwały RM Nr XL/1169/06 . Ale decyzję w rej sprawie musi podjąć wtedy cala rada Miasta. Radny uważa, że sprawa jest tak oczywista a intencje słuszne, że nie będzie dyskusji w tej sprawie na sesji. Niezależnie od tego, Przewodniczący jest zdania, że Komisja powinna wystąpić do Ministra Zdrowia ze stanowiskiem dot.przywrócenia instytucji "pielęgniarki szkolnej". Komisja przygotuje taki projekt stanowiska, który Rada Miasta przyjmie na najbliższej sesji.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Jerzy Sieńko |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2012/04/10 08:44:20 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/03/15 11:35:43 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/03/15 10:51:23 | nowa pozycja |