PROTOKÓŁ NR 0063-5/62/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 1 SIERPNIA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji. |
3. | Informacja Wydziału Oświaty nt. nowych arkuszy organizacyjnych w przedszkolach. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.07.12 przyjęty został w głosowaniu: 9 – za, 0 – przeciw, 1 – wstrzym.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 11.07.12 przyjęty został w głosowaniu: 9 – za, 0 – przeciw, 1 – wstrzym.
Ad. pkt. 3.
Informacja Wydziału Oświaty nt. nowych arkuszy organizacyjnych w przedszkolach.
K. Soska – Zastępca Prezydenta Miasta – poinformował, że nie planuje się zwolnień w przedszkolach. W indywidualnych przypadkach możliwe są pewne ruchy kadrowe w poszczególnych placówkach. Podstawowym kryterium, którym się kierował przesyłając wytyczne, było zapewnienie dzieciom opieki oraz utrzymanie zatrudnienia na zbliżonym poziomie do ub. roku. Wydział Oświaty jest teraz na etapie analizowania wniosków z poszczególnych przedszkoli, już podjęto decyzje o wzroście zatrudnienia o 2 etaty pedagogiczne i 12 niepedagogicznych. Zatem przy zmniejszonej liczbie dzieci, mamy na dziś wzrost zatrudnienia w porównaniu do roku ubiegłego. Podkreślił jednocześnie, ze to od dyrektorek zależy, by osoby, które tracą zatrudnienie w jednej placówce, znalazły pracę w innej, gdzie liczba dzieci (zwłaszcza małych) wzrosła.
L. Rogaś – p.o. Dyrektora Wydziału Oświaty – przedstawiła i omówiła prezentację stanowiąca załącznik nr 3 do protokołu.
M. Rożek – Wydział Oświaty – poinformowała, że dyrektorzy osobiście odbierali arkusze zatrudnienia i już na miejscu je analizowali. Część z nich już wówczas deklarowała złożenie wniosków o zmiany w tych arkuszach. Złożone wnioski zostały uwzględnione, co skutkowało zwiększeniem etatów w konkretnej placówce.
S. Biernat – podkreśliła, że to dyrektor placówki decyduje, czy przeznacza etaty np. na intendenta czy na woźną oddziałową.
M. Duklanowski – zapytał, jak wygląda w tej chwili ilość netto etatów nauczycielskich, bez uwzględniania urlopów zdrowotnych?
M. Rożek - 554, 3 etatu.
M. Duklanowski, – czyli jest 25 etatów więcej przy dzieciach. Zapytał, czy jest standardem dla Wydziału zwiększanie zatrudnienia na wniosek (uzasadniony) dyrektora placówki?
L. Rogaś – potwierdziła, że taki jest właśnie standard Wydziału, tak jest co roku.
M. Duklanowski – zapytał o zestawienie danych: udział dochodu z wpłat rodziców w budżecie przedszkoli. W jakim stopniu te wpłaty pokrywają faktyczne koszty? Zapytał również, czy jesteśmy w stanie pomóc osobom, które utraciły etat w jakiejś placówce? Czy możemy zatrudnić je w innej?
L. Rogaś – ad. utrata pracy (części etatu) przez pracownika – poinformowała, że jeśli tylko jest taka możliwość, to pracownicy Woś starają się pomóc.Dyrektorzy przedszkoli również starają się ze sobą w tym temacie współpracować, jednak nie zawsze taka pomoc jest możliwa. Ad. udział wpłat rodziców w kosztach funkcjonowania przedszkoli – za I półrocze 2012 roku dochody Miasta z tego tytułu były o 10% niższe jak za I półrocze 2011 r., a wydatki wyższe o 5%.
M. Jacyna – Witt – dysponuje informacją, że zmienia się w tej chwili umowy pracowników przedszkoli. Zmniejsza się umowy np. o 1/5 – 1/5 etatu, co oznacza 100 zł zamiast dotychczasowych 1400 wypłaty, przy czym zakres obowiązków tych pracowników pozostaje bez zmian. Przypomniała, ze Komisja prosiła o wstrzymanie podpisania arkuszy organizacyjnych do czasu spotkania z pracownikami niepedagogicznymi. Prezydent Soska i Prezydent Krzystek w takim spotkaniu nie wzięli udziału, a arkusze zostały podpisane. Zapytała, czy nie należało się z tym wstrzymać?
B. Baran – zauważył, że de facto ważniejsza od liczby dzieci jest liczba oddziałów w przedszkolach. Porównując w ten sposób można zauważyć, że dane dramatycznie spadły. Przecież pracownicy pracują w oddziałach: w każdym z nich, niezależnie od liczby dzieci, muszą być pracownicy. Zapytał, czemu tak ważne decyzje są podejmowane w takich terminach, kiedy ludzie nie mają możliwości spotkać się z panem Prezydentem?
J. Lemm – poprosiła o wyjaśnienie, czym się różnią obowiązki pomocy nauczyciela i woźnej oddziałowej. Poprosiła również o wyjaśnienie, dlaczego dotychczas funkcjonujące sugerowane wskaźniki dot. zatrudnienia zostały zastąpione przez wytyczne?
L. Rogaś – zakresy obowiązków tych pracowników są niekiedy zbliżone. Jednak woźna oddziałowa nie przebywa cały czas w grupie i ma jako dodatkowe zadanie utrzymanie w niej porządku.
K. Soska – przypomniał, że wraz ze wzrostem liczby oddziałów nastąpił wzrost liczby pracowników pedagogicznych. Z kolei liczba pracowników niepedagogicznych jest uzależniona od liczby dzieci w przedszkolu (wydanych obiadów, ubranych podopiecznych itp.). Czas pracy jest rozliczany w tej chwili godzinowo, w zależności od natężenia zajęć i liczby dzieci w placówce. Ad. arkusze organizacyjne – uznał, ze dyskusja miałaby sens, gdybyśmy mówili o zwolnieniach. Tymczasem przy mniejszej liczbie dzieci mamy zwiększenie zatrudnienia. Ad. wytyczne – uważa, że należy opracować algorytm uwzględniający liczbę dzieci w przedszkolu w podziale na grupy wiekowe. Chciałby wypracować go wraz ze związkami zawodowymi oraz przedstawicielami rad rodziców. Wytyczne są jedynie „zimnym” wskaźnikiem, przeliczającym zatrudnienie w każdym przedszkolu. Przypomniał, że każdy wniosek dyrektora przedszkola był analizowany i w przypadku uznania jego zasadności – realizowany.
J. Lemm – ad. woźna oddziałowa – zauważyła, że jej praca jest niezależna od liczby dzieci. Jest stała ilość metrów podłogi do umycia i liczba okien. To się nie zmieniło.
K. Soska – podkreślił, że liczba tych pracowników również nie uległa zmianie.
J. Lemm – tak, ale wykonują te same obowiązki przy zmniejszonej liczbie godzin (tj. zmniejszonym wynagrodzeniu).
B. Stępnień – Solidarność’80 - przedstawiła i omówiła prezentację stanowiącą załącznik nr 4 do protokołu. Podkreśliła, że jest ona oparta na arkuszach organizacyjnych, które nie uwzględniają najnowszych zmian (dodatkowych etatów przyznanych w ostatnim czasie).
K. Soska – komentując prezentację oświadczył, że dane w niej zawarte są nieaktualne. Nie ma mowy o radykalnych cięciach. Przypomniał, że dotychczas, na zasadzie porozumienia z Kuratorium, w przedszkolach funkcjonowały 30-osobowe oddziały. W tej chwili wracamy do sytuacji sprzed tego nadzwyczajnego zwiększenia zatrudnienia. Przypomniał też, że przedszkola staniały, a na mniejszą liczbę dzieci mamy większą liczbę zatrudnionych pracowników.
M. Doroszko – przypomniała, że Prezydent Soska na posiedzeniu Komisji Edukacji deklarował, że zatrudnienie w przedszkolach pozostanie na niezmienionym poziomie. Zapytała też w jaki sposób przeliczyć godzinowe rozliczanie czasu pracy na pracę woźnej oddziałowej? Czy metry kwadratowe podłogi będą przeliczane na godziny? Podkreśliła, że mamy do czynienia ze zmniejszaniem etatów przy jednoczesnym niezmienionym zakresie obowiązków.
M. Świerczek – ZNP – podkreśliła, że dyskusja dotyczy konkretnych ludzi i dzieci, a także ich bezpieczeństwa. Obecna na Sali woźna ma zmniejszone godziny, a jej zakres zadań zostanie prawdopodobnie zwiększony, bo w 6-latkach nie będzie już woźnej, a ktoś musi pomóc także w tej grupie. Sumarycznie wszystko się zgadza: w jednych przedszkolach się dołożyło, ale z placówek gdzie jest niezmieniona ilość grup – zabrano etaty.Powinniśmy mówić o grupach, a nie o liczbie dzieci w przedszkolach.
M. Kopeć – uznał, że przy planowanych zmianach siłą rzeczy ulegnie wymieszaniu zakres obowiązków woźnej oddziałowej i pomocy nauczyciela. Ad. wytyczne Prezydenta – dot. zatrudnienia w przedszkolach: zgodnie z intencją Wojewody, powinni je opracować dyrektorzy przedszkoli. Przypomniał też, że do niedawna w grupach 6-latków było po 0,5 etatu woźnej oddziałowej, dzisiaj tego nie ma. Ad. grupy międzyoddziałowe – zapytał, czy jeśli będą liczne to czy będzie dodatkowe wsparcie dla nauczyciela? Podkreślił, że pomimo zwiększenia liczby zatrudnienia, niezależnie od wytycznych, może być ono nieadekwatne do potrzeb.
K. Soska – oświadczył, że szanuje i rozumie role związków zawodowych w walce o każde miejsce pracy. Jednak przychodzi niż demograficzny i kryzys ekonomiczny. Musimy zmienić sposób myślenia i organizacje pracy oświaty publicznej.
T. Hinc – przypomniał, że wytyczne wpłynęły na konkretne osoby i ich codzienna pracę. Po raz kolejny poprosił Wydział Oświaty, by rozwiązywał konkretne problemy konkretnych osób. Poprosił o wskazanie przez związki zawodowe konkretnych osób i jednostek, wówczas jest szansa na realną pomoc tym osobom.
J. Lemm – zapytała, dlaczego ta ogromne zmiany Prezydent chce wprowadzić od 1 września? Przypomniała, że SA ogromne szanse na to, że od nowego roku otrzymamy subwencję na dzieci przedszkolne. Poprosiła o wstrzymanie się z podjęciem ostatecznej decyzji przez 4 miesiące.
B. Baran – przypomniał, że utworzono 24 nowe oddziały przedszkolne. To tak, jakby powstało 6 nowych przedszkoli, a opiekę nad nimi powierzono 6 pracownikom, bo o tyle etatów zwiększono zatrudnienie.
M. Urbala – rodzic – zapytała, dlaczego w lipcu dyskutuje się o arkuszach organizacyjnych? Przypomniała, że powinny być one zatwierdzone do maja, tak przynajmniej było dotychczas. Ad. argumenty dotyczące urlopów zdrowotnych nauczycieli podkreśliła, że to niczego nie zmienia, ponieważ na ich miejsce zatrudniane są osoby na zastępstwo. Ad. połówki etatów – prezentacja Wydziału Oświaty pokazała, że dziecko przebywa w przedszkolu 8 godzin dziennie. Biorąc pod uwagę ograniczenia etatów (pomoc i woźna będą tylko po 6 godzin), zapytała kto się zajmie dziećmi przez te 2 godziny? Przypomniała również, że obcięto etat woźnej oddziałowej w grupach 6-latków W jej przedszkolu są 2 takie grupy i ta decyzja nie jest decyzją dyrektora przedszkola, lecz skutkiem wytycznych Prezydenta. Te grupy pozostają bez żadnej obsady woźnej. Zapytała w imieniu rodziców, za co ponoszą oni opłaty skoro przedszkole oferuje jedynie nauczyciela i salę? Jakie będzie nauczanie 25 dzieci przez jednego nauczyciela? Ad. wyjazdy/ wycieczki dzieci 5- i 6-letnich organizowane przez przedszkola zapytała, jak będą wyglądały, skoro nauczyciel nie dysponuje tu żadnym wsparciem? Czy te dzieci nie będą wcale wychodzić poza teren przedszkola? Ad. redukcja etatów pomocy nauczyciela w grupach 4-latków przypomniała, że dwa lata temu przyznano tym grupom po 2 godziny, zapytała dlaczego teraz nie ma takiej potrzeby? Czy jest to jedynie wynikiem zmniejszenia liczby grup o 5 dzieci? Czy to jest aż tak wielkie obciążenie dla budżetu miasta?
L. Filipczak – woźna oddziałowa – zapytała, dlaczego ma oddać ze swojej pensji 200 zł, żeby wypełnić dziurę budżetową? Dlaczego ona? Czy te 200 zł rozwiąże problemy miasta?
R. Majcher – rodzic – przytoczył zapisy Rozporządzenie Ministra Edukacji, w którym zapisano, ze podstawową jednostką w przedszkolu jest oddział. Liczba dzieci nie jest istotna. Tam, gdzie rośnie liczba oddziałów automatycznie wzrasta liczba zatrudnionych. Chciałby otrzymać bieżące zestawienie dot. etatów. Ich podział w zależności od budżetu, a nie od rzeczywistych potrzeb bardzo go martwi.
K. Soska – „utrzymanie dotychczasowych standardów spowodowałoby lawinowy wzrost zatrudnienia. Niestety nie stać nas na to. Staraliśmy się natomiast utrzymać poziom zatrudnienia, przy spadającej liczbie dzieci, i to się udało. Obiecuję, że Wydział Oświaty zrobi wszystko, by w poszczególnych przypadkach pomóc osobom, które tracą pracę”.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Stefania Biernat |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2012/09/05 14:53:47 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2012/07/31 08:35:31 | nowa pozycja |