PROTOKÓŁ NR 0063-10/44/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 16 PAŹDZIERNIKA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Omówienie projektu uchwały(inicjatywa obywatelska) w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację kompozycji figuralnej fontanny- pomnika Sedina na placu Tobruckim w Szczecinie. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 09.10.2012r. (za-6)
Ad. pkt. 3.
Omówienie projektu uchwały(inicjatywa obywatelska) w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację kompozycji figuralnej fontanny- pomnika Sedina na placu Tobruckim w Szczecinie.
Komisja zapoznała się z projektem uchwały (inicjatywa obywatelska) w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację kompozycji figuralnej fontanny- pomnika Sedina na placu Tobruckim w Szczecinie. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem stanowi zał. do protokołu.
Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki dokonał wprowadzenia do tematu, udzielił głosu wnioskodawcom.
Glos zabrał pan Ryszard Stasiak, Stowarzyszenie "Kupcy dla Miasta Szczecina" , poinformował,. że w roku 2004 powstał pomysł odtworzenia pomnika Sediny i ulokowania go na Placu Tobruckim. W chwili obecnej ważne jest odtworzenie Placu Tobruckiego, przypomniał, że inicjatywa odbudowy Sediny była od początku projektem obywatelskim wspieranym przez wiele środowisk, projekt uchwały w sprawie lokalizacji Sediny poparło ok 4 tys.mieszkańców miasta.
Głos zabrał radny Piotr Jania, który stwierdził, że jest przeciwny temu pomysłowi, uważa, że Sedina jest elementem niemieckości a Szczecin to polskie miasto i chciałby aby w nim promować wartości polskie.
Jerzy Fiuk- Stowarzyszenie KDMSZ- retoryka radnego Piotra Jani i taka właśnie argumentacja jest im znana, wiele osób tak podchodzi do tematu, ale myśląc takimi kategoriami, niewiele można by uczynić w mieście, które od niedawna jest polskie, natomiast historia naszego miasta jest wszystkim znana. Nie może zgodzić się z tym, że Sedina to niemiecki element historii. To jest historia miasta Szczecin.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie, jak będzie wyglądać finansowanie tego projektu? Przyznaje, że z pewnością pomnik Sediny w tym miejscu bardzo upiększy Plac Tobrucki, ale kwestia skąd wziąć środki finansowe na realizację pomysłu jest nie mnie ważna.
Pan P.Jaskulski- KDMSZ- nie ma mowy, aby miasto finansowało ten projekt, takie były założenia od samego początku. Stowarzyszenie szuka sponsorów, na chwile obecna, koszty szacunkowe odnośnie powstania pomnika w tym miejscu to ok. 3 mln złotych.
Radny Arkadiusz Marchewka- do wypowiedzi radnego Piotra Jani- jest zdumiony wypowiedzią radnego, w innych poniemieckich miastach (np.Wrocław) radzą sobie władze miasta dużo lepiej z takimi kwestiami, nie kierując się ksenofobią i uprzedzeniami. Szczecin był niemiecki, teraz jest polski nie ma tu pola do dyskusji. Dla radnego Sedina to symbol. Przypomniał , że niedawno minęło 20 lat od podpisania paktu o współpracy polsko-niemieckiej a Szczecin to nie prowincja tylko duże miasto transgraniczne. Nie obawia się negatywnych emocji związanych z posadowieniem tam pomnika, całym sercem popiera te inicjatywę.
Piotr Jania ad vocem- przypomniał, że przyjaźń polsko-niemiecka zakończyła się likwidacją portu, stoczni, a statki nie mogą wpływać do portu szczecińskiego, bo tor wodny nie został do tej pory pogłębiony.
Radny Marek Duklanowski jest zdania, że jeśli pomnik ma łączyć i scalać historie- to dziś ten projekt dzieli środowisko mieszkańców miasta. Chciałby przypomnieć, że odtworzenie pomnika Sediny jest pomysłem Stowarzyszenia, ale odnośnie pieniędzy nie wygląda to najlepiej, od roku kwestują na ten cel a zebrali niewiele. Poza tym, nie zgadza się z radnym A. Marchewka i jego retoryką wypowiedzi. Projekt uchwały jego zdaniem jest wadliwy, źle usytuowany pomnik na mapie(załącznik do projektu). Pyta o kształt tej kompozycji, wysokość, wytrzymałość, koszta. Prosi o podanie konkretów a nie ogólników.
Przewodniczący Komisji poprosił o zabranie głosu panią Jolantę Granczyńską, mieszkankę miasta, autora pracy dyplomowej poświęconej zabudowie Placu Tobruckiego, która podziękowała za głos, cieszy się, że może dziś wziąć udział w spotkaniu, dodała, że pracuje ze środowiskiem naukowym, prof.Klamanem, który m.in.zajmuje się problemem ":nieświadomości historycznej". Jest grupa ludzi, która chce połączyć przeszłość historyczną z rzeczywistością postkomunistyczna i polskim miastem. Chciała tez dodać, że w Szczecinie istnieją ludzie którzy myślą rozmaicie nt.temat. Pyta o koncepcje zagospodarowania Placu Tobruckiego,chce wiedzieć, jak to będzie wyglądać. Obecnie zajmuje się badaniem opinii mieszkańców odnośnie tego typu pomysłami. Uważa, że 4 tys.podpisów to bardzo małe poparcie. Tu potrzebna jest szeroka konsultacja społeczna, ze wszystkimi stronami. Popiera projekt zabudowy Placu, ale musi być to koncepcja całościowa, a o kształcie tego powinien rozstrzygnąć np. konkurs.
Głos zabrał radny Henryk Jerzyk, Wiceprzewodniczący Rady Miasta, który stwierdził, że popiera ten projekt, istnieją w mieście Szczecinie różne pomniki i symbole, i radzieckie i germańskie, istnieją z poszanowaniem prawa i historii, zdaniem radnego jest to normalne i tak powinno to funkcjonować.
Przewodniczący Komisji udzielił głosu pani M.Gwiazdowskiej- Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków. Jest ona członkiem komitetu odbudowy Sediny i popiera pomysł odbudowy pomnika. To co ma tam powstać, nie będzie repliką, bo nie ma niestety oryginału, jest to formuła odtworzenia kontekstu historycznego na starym obiekcie. Oświadczyła, że wyda pozytywna opinię jako MKZ, ale chciałaby zwrócić uwagę na wszystkie aspekty tego projektu w aspekcie rewitalizacji całego Placu.
Głos zabrał również Mecenas P.Gardocki, który podpisał się pod projektem uchwały w sprawie lokalizacji Sediny. Odnośnie przepisów i podstawy prawnej- treść tej uchwały jest tak ogólna, że dopuszcza aby powstał tam obiekt proponowany. Zapisy są ogólne, bardzo elastyczne. Odnośnie samej symboliki- chce wskazać też na zapisy dot.nawiązania do pierwowzoru i alegorii.
Przewodniczący Komisji kończąc podziękował wszystkim za zabranie głosu, przypomniał,że zgodnie z zapisem uchwały, wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta, to Prezydent ma zadbać o wykonanie, zgodne ze wszystkimi prawidłami i przepisami. Uchwała jest ogólna i otwiera drogę do realizacji pomysłu.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad Przewodniczący Komisji zapoznał radnych z pismem Rady Osiedla Płonia-Śmierdnica. Pismo stanowi załącznik do protokołu. Komisja po zapoznaniu się z pismem Rady Osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce w sprawie montażu monitoringu na terenie obiektu sportowego przy ul. Kołbacka-Uczniowska w Płoni - pozytywnie zaopiniowała w/w wniosek. Komisja po wizji lokalnej tego obiektu w lipcu br. potwierdza zasadność wniosku i zwraca się do Pana Prezydenta Kądziołki o rozważenie możliwości pomocy i podjęcie stosowanej decyzji w tej sprawie.(za-5)
Pismo Rady Osiedla Osów- w sprawie modernizacji ciągu pieszego ul.Urocza i Kaczeńców, modernizacji boiska na ul.Wiśniowej oraz 4 innych zaproponowanych inestycji na osiedlu- Komisja zajmie się przedmiotowym pismem, podczas prac nad budżetem RO.
Następnie Komisja zapoznała się z pismem Rady Osiedla Śródmieście przy Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz. Pismo dotyczy likwidacji filii biblioteki przy ul. Potulickiej (projekt uchwały skierowany na sesję RM). Przyczyna likwidacji, podana przez Prezydenta- to wyliczenia ekonomiczne, mala ilość czytelników, koszty utrzymania filii są dość wysokie. Poza tym, właściwa rada osiedla Nowe Miasto, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały o zamiarze likwidacji filii.
Innych spraw nie zgłoszono.
Obecna na posiedzeniu komisji pani Maria Bielec- ze Spółdzielni Kolejarz zwróciła się do radnych z gorącą prośba aby rozważono oddalenie tego pomysłu, jest to dzielnica starych ludzi, niedołężnych, bliskość filii bardzo im pomaga.
Komisja postanowiła pochylić się nad problemem, skierowała również pismo do radnych z komisji Kultury RM właściwej do rozwiązania problemu. Zdaniem Przewodniczącego Komisji, likwidacji filii biblioteki nie jest dobra dla mieszkańców osiedla.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2012/12/11 12:09:41 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/10/31 12:54:04 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/10/01 11:00:25 | nowa pozycja |