przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/100/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 11 WRZEŚNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Programy zdrowotne i profilaktyczne dla mieszkańców miasta Szczecina na rok 2014 i lata następne. Rekomendacja wybranych projektów przez Zespół ds. Programów Profilaktyki Zdrowia. Spotkanie z Przewodniczącym Zespołu - Prof.dr hab.n.med.Wenancjuszem Domagałą.

4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja  w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 04.09.2013r (za-5)


Ad. pkt. 3.
Programy zdrowotne i profilaktyczne dla mieszkańców miasta Szczecina na rok 2014 i lata następne. Rekomendacja wybranych projektów przez Zespół ds. Programów Profilaktyki Zdrowia. Spotkanie z Przewodniczącym Zespołu - Prof.dr hab.n.med.Wenancjuszem Domagałą.


Przewodniczący Komisji Jerzy Sieńko przywitał profesora Wenancjusza .Domagałę, Przewodniczącego Zespołu ds. Programów Profilaktyki Zdrowia, przypomniał zebranym,że 3 września Zespól się spotkał i  pracował  nad oceną zgłoszonych do miasta projektów. Głos zabrał prof.Domagała i przedstawił zarekomendowane przez Zespół projekty. 

Zespół ds. Programów Profilaktyki Zdrowia proponuje aby w przyszłości skoncentrować się na finansowaniu kilku głównych zadań (programów), w których istnieje możliwość uzyskania wymiernych efektów. W związku z powyższym Zespół rekomenduje na rok 2014 i następne lata następujące działania w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej:

Onkologia. -  Program profilaktyki raka płuc (prof. T. Grodzkiego oraz   Program profilaktyki raka wątroby (skryning w kierunku HCV).

Szkoły rodzenia, które wpisują się w program ”Szczecin przyjazny rodzinie”

Rehabilitacja chorych po operacjach onkologicznych, głównie po operacjach raka piersi.

Szczepienia -  grypa, HPV dla grupy dziewcząt szczególnego ryzyka.

Profilaktyka ortopedyczna osób starszych i dzieci.

Profilaktyka przez edukację-  otyłość – program adresowany do rodziny i szkoły

 MAM-PUM, DUM-PUM,

„Różowa i niebieska wstążka”, Uniwersytet trzeciego wieku, MUS

 Programy edukacyjno-profilaktyczno-zdrowotne Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinie.

Profesor jest też zdania, że powinno się  uruchomić projekt "pierwsza  pomoc w nagłych przypadkach".

Profesor Domagała ustosunkował się również do negatywnych opinii AOTM dot. programu profilaktyki raka płuc, pomimo negatywnej opinii Zespół jest zdania,że program jest bardzo wartościowy i powinien być kontynuowany. 

Przewodniczący Komisji oznajmił,że opinia AOTM jest konieczna, tego wymaga procedura, ale nie jest wiążąca. Pyta dyr. M.Olejnik -WSS, czy są w budżecie miasta przewidziane środki finansowe na zarekomendowane programy?

Dyr. Olejnik-WSS- w budżecie przewidziano na programy profilaktyczne 950 tys.zł. jest to na razie projekt budżetu.Jest to konsekwencja wytycznych budżetowych, dot. szukania oszczędności w budżecie Wydziałów UM. Odnośnie rekomendowanych programów przez Zespół prof.Domagały- w większości te projekty są realizowane przez miasto. Projekt dot. pierwszej pomocy - ten program realizuje PCK w Szczecinie.

Pani dyr. Olejnik poruszyła kwestię programów, które wysłać należy do oceny AOTM. Projekt taki musi być dobrze przygotowany,  powinien być napisany przez osobę merytorycznie przygotowaną  do tego. Takich specjalistów nie ma w Wydziale. Trzeba ustalić zasady i znaleźć osoby, które projekty przygotują i prześlą do opinii Agencji.

Poruszyła również kwestie  procedury odnośnie konkursów. Zdarza się tak, że do konkursu staje kilka podmiotów chcących realizować ten sam temat, wówczas decyduje o wyborze oferenta cena. Bez konkursu- nie może wydatkować  pieniędzy na program.

Profesor Domagała stwierdził, że aby dobrze napisać program potrzeba kilku tygodni, jest to ciężka praca i trzeba dokładnie przygotować materiały do oceny. odnośnie Szkoły Rodzenia- to profesor Celewicz obiecał,że znajdzie taką  osobę, która zajmie się przygotowaniem projektu. Profesor jest zdania, że wygrać powinien najlepiej napisany program, ale szanse muszą  mieć wszyscy zainteresowani.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Jerzy Sieńko
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/09/06, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/09/23 11:23:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/09/23 11:23:52 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/09/06 10:01:09 nowa pozycja