przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/71/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 17 LUTEGO 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Nazewnictwo ulic.
4. Ocena stanu bezpieczeństwa w roku 2013 w mieście Szczecinie - prezentacja policji.
5. Organizacja ruchu - ciąg dalszy dyskusji.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia 03 lutego br.


Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic.


  1. Wniosek Klubu SLD o nadanie jednej z ulic imienia Mieczysława F. Rakowskiego.  ulica Rakowskiego.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – przypomniała, że Komisja skierowała przedmiotowy wniosek do zaopiniowania przez Radę Osiedla Nowe Miasto, która zajęła stanowisko negatywne.

Radny P. Jania – czy opinia Rady Osiedla jest dla Komisji wiążąca ? Obecnie wywiązała się dziwna sytuacja, ponieważ 4 członków tej komisji to radni SLD. Zgłosił wniosek formalny o bezpośrednie skierowanie przedmiotowego projektu uchwały na sesję Radę Miasta, bez jego głosowania na posiedzeniu Komisji.

Radny W. Dzikowski – zapytał, kto jest wnioskodawcą o zmianę tej nazwy. Czy jest to Klub SLD, czy też będzie to na wniosek skierowany do Komisji i wtedy będzie to projekt uchwały Komisji ?

Przewodniczący Komisji T. Hinc – wyjaśnił, że jest to projekt uchwały przygotowany przez klub SLD.

Radny H. Jerzyk – poparł wniosek radnego P. Jani. W takiej sytuacji, kiedy Komisja jest decydentem i każdy składany wniosek miałby być decyzją komisji ograniczany,  należy je skierować do Rady Miasta, która powinna być tu decydentem i będzie to najbardziej słuszne rozwiązanie.

Radny Ł. Tyszler – także przychyla się do wniosku radnego P. Jani. Sama zmiana nazwy ulicy jego zdaniem jest zbyteczna, a Pan Rakowski nie zapisał się niczym dobrym w naszej historii. Jednoznacznie nie będzie popierał tej zmiany i namawia innych, aby nie popierali tego wniosku. Tym bardziej, że rada osiedla wydała negatywną opinię.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – poddał pod głosowanie wniosek radnego P. Jani w sprawie przekazania do Przewodniczącego Rady Miasta projektu uchwały Klubu SLD w sprawie nadania nazwy urzędowej ulicy imieniem Mieczysława F. Rakowskiego celem nadania biegu legislacyjnego. Jednocześnie Komisja  odstępuje od opiniowania przedmiotowego projektu uchwały.

Komisja w wyniku głosowania /6-za, 1-przeciw,2-wstrz./przyjęła ww. wniosek.

2. Wniosek Stowarzyszenia Kolbier o nadanie nazwy imieniem Arkadiusza Gacparskiego bulwaru Piastowskiego

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kolbier – uzasadnili wniosek.

Przewodniczący Komisji  T. Hinc – przypomniał procedurę postępowania przy wnioskach o nadanie nazwy.  Powiedział, że w pierwszej kolejności Komisja wystąpi  o opinię do rady osiedla i powróci do tematu zaraz po jej otrzymaniu.


Ad. pkt. 4.
Ocena stanu bezpieczeństwa w roku 2013 w mieście Szczecinie - prezentacja policji.


P. P. Makuch (Z-ca Komendanta KMP w Szczecinie) – przedstawił prezentację ”Odprawa Roczna Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie” – załącznik nr 4 do protokołu. Poinformował, że docelowo tel. 997 ma zniknąć i zostanie zastąpiony tel. 112. W 2013 roku funkcjonariusze KMP w Szczecinie przeprowadzili łącznie 93418 interwencji, średnio 256 interwencji na dobę. Od 01 stycznia 2014 roku podczas interwencji w związku z przemocą w rodzinie funkcjonariusz Policji może skorzystać z algorytmu i kwestionariusza do szacowania ryzyka: część A przemoc wobec osób dorosłych i cześć B przemoc wobec dzieci.  Następnie przedstawił zestawienie wybranych wydarzeń, zaistniałych na terenie Szczecina w 2013 roku. Łącznie zgłoszono 11182 zdarzeń o charakterze kryminalnym (bójki i pobicia, rozboje, kradzieże mienia, uszkodzenia mienia, kradzieże z włamaniem, przestępstwa narkotykowe). Liczba ujawnionych wykroczeń w ubiegłym roku to 107282. Wskaźnik wykonania służby patrolowej w latach 2009-2013. Najważniejsze programy i działania prewencyjna realizowane przez policjantów KMP w szczecinie w 2013 roku. Następnie zaprezentował filmy, zarejestrowane przez policyjne kamery w centrum Miasta (kradzieże, wypadki itp.).

Przewodniczący Komisji T. Hinc – zapytał, dlaczego Szczecin jako jedyne miasto nie stosuje klubowych zakazów stadionowych ?

P. P. Makuch (KMP) – od tego roku ma będą już stosowane.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – wnosi, aby Policja na swojej stronie internetowej publikowała filmy z takich zdarzeń, po zakończeniu postępowania.

Radny W. Dzikowski – zapytał o współpracę Policji  ze służbami miejskimi tj. inspektorat pracy, Sanepid, MOPR. Na podstawie doniesień prasowych widzimy, że jest lawinowy wzrost samobójstw i okaleczeń.  MOPR nie zawsze sobie z takim sytuacjami radzi. Należy się tu zastanowić nad stworzeniem specjalnej  procedury chroniącej takich ludzi. Dzielnicowy z każdego rewiru, jako jeden z elementów służby publicznej powinien reagować w takich przypadkach.

P. P. Makuch (KMP)- nasza profilaktyka, którą realizujemy jest także związana ze zdarzeniami dot. prób samobójczych. Otrzymujemy sygnały od rodzin, a czasami od samych samobójców i działamy. Policja znajduje ogniwo takiej sytuacji i powiadamia MOPR. Często takie osoby zostają przyjęte do szpitala psychiatrycznego, ale nie zawsze wszyscy się na to godzą. Dzielnicowy też tutaj działa, ale są tu także zaangażowani specjalnie wyszkoleni asystenci z zespołu ds. profilaktyki.

Radna S. Biernat – podziękowała Panu komendantowi za prezentację i za współpracę z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zapytała o kontynuację programu „Trzeźwa młodość”. Nawiązała do prezentacji w części, gdzie wykazano duży procent włamań i kradzieży. Prosi o dodatkową informację, których dzielnic to dotyczy ?

P. P. Makuch – nie ma informacji, dlaczego program „Trzeźwa młodość” nie będzie dalej realizowany, ale dowie się tu więcej szczegółów. Zobowiązał się do uzupełnienia prezentacji o informacje nt. zagrożeń w poszczególnych dzielnicach Szczecina.

Radny P. Jania - poruszył temat zabezpieczenia imprez masowych.

Radny M. Duklanowski – poruszył temat przestępstw związanych z wyłudzeniami na tzw. „wnuczka”. Stwierdził, że trzeba uwrażliwić obsługę banków na tego typu przestępstwa oraz jak najwięcej upubliczniać filmów z monitoringów zainstalowanych na ulicach Szczecina.

Przewodniczący Komisji T. Hinc – w imieniu Komisji podziękował Komendantowi za przedstawioną prezentację oraz za pracę dla wszystkich policjantów KMP w Szczecinie. Przedstawione dane statystyczne dowodzą, że przez ostatnie lata  wiele zmieniło na lepsze pod katem bezpieczeństwa w Szczecinie.    


Ad. pkt. 5.
Organizacja ruchu - ciąg dalszy dyskusji.


Przewodniczący Komisji T. Hinc - poinformował radnych o wykonywanych działaniach w terenie przez Pana M. Charęzę, które odbywają się poza godzinami i dniami pracy w Urzędzie. Działania te związane są z badaniami natężenia ruchu drogowego na ulicach i skrzyżowaniach w mieście. Jest to sprawdzane przez Pana Kierownika, na bazie zgłaszanych wniosków na poprzednich posiedzeniach Komisji. W imieniu całej Komisji podziękował Panu Kierownikowi za zaangażowanie i ciężką pracę, która ma duży wkład w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście.
 
P. M. Charęza (Kierownik Zespołu ds. organizacji ruchu) - poinformował, że od kilku tygodni są przygotowywane zmiany w ruchu drogowym. Opracowany został  dobry plan poprawy bezpieczeństwa, który chciałby przedstawić Komisji.   
 
Przewodniczący Komisji T. Hinc - przeprosił Pana M. Charęzę i ogłosił zakończenie posiedzenia Komisji z uwagi na godz. 12.00 i Komisję Rozwoju i Promocji Miasta, która ma posiedzenie w tej sali obrad. Zapowiedział Komisję za 2 tygodnie, która zostanie poświęcona wyłącznie organizacji ruchu.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Hinc
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/02/10, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2014/03/12 08:50:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2014/03/12 08:50:24 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/02/24 14:12:36 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/02/11 09:22:05 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2014/02/10 12:55:10 nowa pozycja