przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/82/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 13 MAJA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Projekt utworzenia kolumbarium oraz plany zagospodarowania kapliczki i terenu przy II Bramie cmentarza.
3. Zagospodarowanie budynku i parkingu między II a III bramą cmentarza.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Projekt utworzenia kolumbarium oraz plany zagospodarowania kapliczki i terenu przy II Bramie cmentarza.


Przewodnicząca Komisji RPiGM MM. Herczyńska – zapoznała radnych z pismem Zakładu Usług Komunalnych w sprawie ponownego rozpatrzenia wniosku dot. wydzierżawienia na okres 10 lat nieruchomości zabudowanej przy ul. Ku Słońcu 124C w Szczecinie (załącznik nr 3 do protokołu). Przypomniała, że 2 lata temu ZUK występował z wnioskiem do Komisji o utworzenie w tym miejscu funkcji handlowej akcesoriami cmentarnymi. Komisja wtedy zgłosiła propozycję przekazania przedmiotowej nieruchomości pod funkcje społeczne tj. sanitariaty. Przyznała, że ten pomysł nie był do końca trafiony i obecnie proponuje utworzenie tam kolumbarium, tym bardziej, że taka idea była wcześniej rozważana przez samo Miasto.  Przygotowała w tym temacie prezentację.

Przewodniczący Komisji GKOŚiM  L. Duklanowski – poprosił,  aby do tego tematu najpierw ustosunkował się dyrektor ZUK i Wojewódzki Konserwator  Zabytków.  Zwrócił uwagę, że na ulicy Bronowickiej powstał nowy cmentarz z kolumbarium,  dość dużym kosztem Miasta. 

P. A. Sumisławski (Dyrektor ZUK) – potwierdził, że 2 lata temu wpłynął wniosek ZUK-u  do trzech komisji o wyrażenie zgody na wydzierżawienie w przetargu nieruchomości „ domku grabarza” na cmentarzu centralnym. Miastu ciężko wygospodarować takie środki, aby przywrócić ten budynek do użytku, a do dnia dzisiejszego nie zapadła w tej sprawie opinia pozytywna. Sprawa związana z uporządkowaniem terenu cmentarza w zakresie handlu ma dużo szerszy aspekt. Chcieliśmy ten teren przygotować pod funkcję handlową, tak aby zniknął handel tymczasowy przed ogrodzeniem cmentarza. Problem jest tego typu, że ten budynek jest bardzo zdekapitalizowany i musi być tam przeprowadzony kapitalny remont. Jest tu opinia konserwatora.  Przyznał, że 8 lat temu był pomysł utworzenia tam kolumbarium, ale nie ma na to nakładów finansowych. Wtedy wpisywało  się to w potrzebę  miejsca na cmentarzu, ale obecnie, dla tego charakteru pochówku jest w Szczecinie dużo innych miejsc i jest to mało ekonomiczne. Dlatego patrzymy na ten budynek pod kątem przeznaczenia pod funkcję handlową z wieloletnią dzierżawą na 10-15 lat, tak aby przyszłemu dzierżawcy zwróciły się poniesione nakłady na remont budynku.

Radny M. Duklanowski – wnosi, aby w umowie  dzierżawy dobrze zostały zapisane warunki przeprowadzonego remontu.

P. E. Stanecka (WKZ) – potwierdza, że budynek jest w bardzo złym stanie i wymaga generalnego remontu i jest tam możliwe wprowadzanie działalności handlowej, związanej z cmentarzem. Powiedziała, że jak najbardziej możliwe jest tu zawarcie wieloletniej umowy z zawartymi warunkami o zakresie przeprowadzonego remontu. Jeśli będą dobrze zapisane warunki remontu, to nie widzi przeszkód na dzierżawę terenu.

Radna J. Balicka – zapytała, jaki jest szacunkowy koszt remontu nieruchomości i czy jest zainteresowanie ?

P. A. Sumisławski (ZUK)  - ok. 500-700 tys. złotych . Jest to mały budynek, ale jest dużo do zrobienia m.in.  cały dach i cała instalacja.  Przez lata zapytywano o ten budynek, czyli zainteresowanie nim jest.  

Radny W. Dzikowski – zwrócił się do Dyrektora ZUK-u o przygotowanie projektu długoterminowej umowy z pewnymi uwarunkowaniami w sprawie remontu budynku.

 

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski  - zgłosił wniosek o  przedstawienia przez Zakład Usług Komunalnych analizy porównawczej dwóch wariantów: 

 - utworzenia na tej nieruchomości  kolumbarium (jakie nakłady zostaną poniesione przez Miasto na budowę oraz planowane wpływy do budżetu Miasta z tytułu funkcjonowania kolumbarium);

 - utworzenia funkcji  handlowej akcesoriami cmentarnymi (koszt i zakres remontu budynku oraz wpływy do Miasta z tytułu dzierżawy).

Komisja Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia, w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.

 

Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM postanowiła zaopiniować wniosek ZUK-u, po otrzymaniu odpowiedzi na ww. wniosek.


Ad. pkt. 3.
Zagospodarowanie budynku i parkingu między II a III bramą cmentarza.


Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – przedstawiła prezentację, obrazującą historię omawianego miejsca na Cmentarzu Centralnym.  Stwierdziła, że niewielkim nakładem Miasta można by odremontować tą kapliczkę, a pod funkcje handlowe można przekazać drugi budynek, przy parkingu między II a III bramą .

P. A. Sumisławski (ZUK) – potwierdził, że jest to dobre miejsce pod handel kwiatami, zniczami itp. ZUK też niejednokrotnie proponował, aby przenieść tam handlujących pod ogrodzeniem cmentarza, ale oni nie są zainteresowani. W najbliższym czasie wniesiemy do Komisji wniosek o przekazanie w dzierżawę tego budynku także pod funkcje handlowe.

P. E. Stanecka (WKZ) – dodała, że ten budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków  i nie wymaga j opinii konserwatora zabytków.

Radny P. Jania – stwierdził, że w pierwszej kolejności trzeba zlikwidować handel przed wejściami na cmentarz. Powinna być to normalna ulica, a nie obstawiona obskurnymi budkami. Jeśli ktoś chce wynająć te budynki i chce je odremontować i gospodarzyć tam, to tym bardziej trzeba je wydzierżawić, aby dalej nie niszczały.

P. A. Grabiec (Dyrektor WGKiOŚ) – wyjaśnił, że handel wzdłuż ogrodzenia cmentarza jest już przesądzony i przestanie istnieć.  Powstanie tam pas ścieżek rowerowych, na które jest  już projekt i dokumentacja. To zadanie zostanie umieszczone w budżecie Miasta na rok 2014. Handlującym Miasto zaproponuje zamienny teren.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/03/11, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2013/06/10 13:17:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2013/06/10 13:17:16 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/16 08:12:40 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/16 08:07:25 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/14 10:07:18 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/14 10:05:35 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/14 10:05:04 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/06 10:32:40 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/05/06 09:31:30 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/26 10:31:37 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/26 10:31:18 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/23 09:47:16 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/17 09:05:42 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/09 13:14:27 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/04/09 11:10:27 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/03/18 12:10:26 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/03/11 14:53:46 nowa pozycja