przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/60/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 17 LIPCA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Wyjaśnienia Wydziału Oświaty nt. planowanych zmian w arkuszach organizacyjnych przedszkoli oraz redukcji etatów niepedagogicznych.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


M. Duklanowski – po przeanalizowaniu zapisów Statutu ma wątpliwości, czy Komisja Budżetu i Finansów ma w zakresie swoich zadań temat arkuszy organizacyjnych w przedszkolach. Złożył wniosek, by usunąć  ten punkt z porządku obrad Komisji a materiały przekazać Komisji Edukacji. 

J. Lemm – wyjaśniła, że komisję interesują etaty, które ulegają redukcji. "Interesuje nas wyłącznie strona finansowa tego zagadnienia".

G. Zielińska – złożyła wniosek przeciwny: by powyższy punkt porządku obrad otrzymał brzmienie: " Analiza kosztów utrzymania przedszkoli publicznych w kontekście zmian w arkuszach organizacyjnych."

J. Lemm – zaproponowała, by zrezygnować z realizacji planowanego pkt. 3 porządku obrad, a pkt. 4 rozbudować o wniosek radnej G. Zielińskiej.

Ww. propozycja została przyjęta przez aklamację. 


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski. Analiza kosztów utrzymania przedszkoli publicznych w kontekście zmian w arkuszach organizacyjnych."


K. Soska – Zastępca Prezydenta Miasta - poinformował, że pomimo spadku liczby dzieci wzrasta zatrudnienie w przedszkolach, także pracowników niepedagogicznych. Podkreślił, że fałszywą jest teza, że Miasto próbuje w nadmierny sposób oszczędzać. Ważny jest nie tylko poziom wydatków, ale saldo pomiędzy wpływami a kosztami. Rosną koszta, maleją wpływy. Do tego dochodzi zmniejszenie liczebności grup. To oznacza, że Miasto będzie dokładać jeszcze więcej pieniędzy jak dotychczas. W nowym naborze będziemy mieli 350 dzieci mniej w przedszkolach, jednak wzrośnie liczba etatów pedagogicznych (większa liczba grup) a faktyczne utrzymanie liczby pracowników niepedagogicznych pozostanie na niezmienionym poziomie. Zmiany, jakie są zaplanowane są na poziomie naturalnych ruchów. Nie mamy do czynienia ze zjawiskiem cięcia etatów niepedagogicznych w mieście.

J. Lemm – poprosiła o wyjaśnienia dot. etatów niepedagogicznych. Mamy informację, że będzie ich mniej.

K. Soska – obowiązkiem osób zarządzających systemem oświaty przedszkolnej jest racjonalne gospodarowanie i wydawanie pieniędzy. Przypomniał, że kilka lat temu podjęto decyzję, by przez okres przejściowy utrzymywać 30-osobowe oddziały. Wówczas podjęto także decyzję o zwiększeniu zatrudnienia. Dzisiaj ta przesłanka nie obowiązuje. Mamy także dodatkowy przywilej dla rodziców: godzinowe rozliczenie obecności dziecka w przedszkolu. Trzeba również ten fakt uwzględnić przy tworzeniu siatki zatrudnienia. Podkreślił, że priorytetem jest utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie i podobnie – utrzymanie kwoty dopłacanej do utrzymania przedszkoli w zbliżonej kwocie.

G. Zielińska – ad. etaty niepedagogiczne: zauważyła, że woźna i kucharka muszą przyjść do pracy niezależnie od liczby dzieci, które przyszły do przedszkola. Zmniejszenie liczby godzin woźnej to także zmniejszenie bezpieczeństwa dzieci. Prosi tu o odpowiedź: czy będzie redukcja zatrudnienia w kuchniach?

M. Rożek – Wydział Oświaty - ad. pracownicy kuchni: poinformowała, że na skalę wszystkich przedszkoli w mieście zatrudnienie wzrasta o 1,5 etatu. Ad. woźna oddziałowa: przypomniała, że nie jest to pomoc nauczyciela. Osoba ta wykonuje różne zadania: zbiera naczynia, zmywa je, podaje posiłki dzieciom, sprząta salę, myje łazienkę. W sytuacji, gdy jest taka potrzeba pomaga przy dzieciach (ubieranie do wyjścia na dwór). W stosunku do ubiegłego roku szkolnego 7 etatów zmniejszamy i jednocześnie 22 etaty zwiększamy w innych placówkach. W sumie planujemy 13 etatów więcej. Zatrudnienie zwiększa się tam, gdzie jest przyjęta większa liczba dzieci młodszych. Ta zasada dotyczy również pomocy nauczyciela.

T. Hinc – zapytał, czy te 7 osób otrzymało propozycję zatrudnienia w miejsce któregoś 22 nowych etatów?

M. Rożek – kierownikiem zakładu pracy jest dyrektor. To on odpowiada za zatrudnianie i zwalnianie. Miasto nie posiada kompetencji do wskazywania dyrektorowi konkretnej osoby do zatrudnienia.

T. Hinc – przypomniał, że na sesji Rady Miasta proszono o to, by tego dopilnować, by zwalniane osoby otrzymały propozycję pracy w przedszkolach.

M. Rożek – staramy się pomóc na tyle, ile możemy. Jeżeli mam taki sygnał ,staram się takim osobom pomóc.

G. Zielińska – mamy informacje medialne o wytycznych WOś, by ciąć etaty w przedszkolach. Czy wytyczne, o których mówimy mają odzwierciedlenie w jakiś przepisach prawa? Czy jakieś wytyczne były przekazywane do przedszkoli?

M. Rożek – w żadnym dokumencie nie ma wskazania, w jakim wymiarze mają być zatrudnieni pracownicy. Wynika to każdorazowo z potrzeby przedszkola.

K. Soska – oczywiście przekazaliśmy wytyczne, by wskazać dyrektorowi budżet. Moje wytyczne powodują korektę godzin zatrudnienia przypadającą na poszczególne oddziały. Jest to faktycznie korekta "w dół", jednak uwzględnia mniejszą liczbę dzieci w oddziałach i większą liczbę oddziałów. Patrząc z perspektywy jednego przedszkola bądź jednego oddziału można mówić o cięciach. Jednak w skali globalnej takich cięć nie ma. Konieczne są teraz zmiany organizacyjne wewnątrz samych przedszkoli.

G. Zielińska – czy z tego tytułu (tj. wytycznych) WOś zaoszczędził i ile?

K. Soska – nie zaoszczędzimy. Pozostaniemy na tych samych parametrach, co w roku ubiegłym. Uniknęliśmy wzrostu zatrudnienia o ok. 50 etatów, a tak by się stało gdybyśmy pozostawili sytuację bez zmian.

M. Duklanowski – zapytał, gdzie są te cięcia? Mamy więcej etatów kucharek i woźnych oddziałowych. Gdzie tu zamach na bezpieczeństwo dzieci? Czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć środki na funkcjonowanie przedszkoli?

S. Lipiński – Skarbnik Miasta - kluczową sprawą dla nas jest, czy jesteśmy w stanie sfinansować w dobrym stopniu oświatę przedszkolną. Corocznie zwiększamy na ten cel nakłady o 10%. Ten rachunek nie uwzględnia nowych oddziałów w szkołach. Jest to nasz absolutny priorytet. Największym problemem jest przyszłość. Jednak na pewno nie będzie żadnych zmniejszeń. Nie będzie jednak również takich wzrostów jak dotychczas.

M. Liktoras – mamy o 300 dzieci mniej. Jesteśmy w takiej sytuacji, że mamy jednocześnie więcej etatów. Na 6,5 dzieci przypada 1 osoba dorosła. Gdzie tu mowa o niebezpieczeństwie dla dzieci? Moim zdaniem jest to tylko kwestia dobrej organizacji przedszkola. Nie ma co demonizować sytuacji.

M. Świerczek – ZNP - z jej informacji wynika, że w poszczególnych grupach pomocy nauczycieli będzie w sumie 18,25 etatów mniej. Pracownicy mają ograniczone etaty, przy czym nadal mówi się, że nie ma zwolnień. Ludzie pozostają na ułamkach etatów, zarabiają b. małe kwoty, mając jednocześnie niezmieniony zakres obowiązków. Mamy 16 etatów woźnych oddziałowych, ale mamy nowe 17 grup.

K. Soska – w tych oddziałach wzrośnie liczba etatów nauczycielskich. Nie stać nas na standardy szwedzkie.

D. Korczyńska - zauważyła, że etatów niepedagogicznych nie przelicza się na dzieci, tylko na grupy. W grupach 5 i 6 latków ma nie być wcale woźnych oddziałowych. Te dzieci nadal nie są niezależne: nie mogą nosić gorących posiłków czy sprzątać w pomieszczeniach. Nie możemy się na to zgodzić. Przypomniała, że prezydent Krzystek obiecywał, że jakiekolwiek zmiany w kwestii zatrudnienia odbędzie się po podpisaniu umów z rodzicami. A te nadal nie zostały podpisane. Przypomniała też, że w pierwszej kolejności przyjmowano dzieci na pobyt 8-godzinny i dłuższy.

M. Rożek – dysponuje raportami dyrektorów przedszkoli. W każdym przedszkolu są dzieci przyjęte na mniej niż 8 godzin.

M. Duklanowski – zapytał, gdzie tracimy te 10 etatów?

K. Soska – na obsłudze i administracji mamy w sumie 10 etatów mniej.

R. Majcher – z danych, jakimi dysponuje (aktualne arkusze organizacyjne)wynika, że zwolnień pedagogicznych i niepedagogicznych będzie 53 etatów, zwiększeń 43, co znaczy de facto, że mamy zwolnienia w każdym przedszkolu, gdzie nie utworzono nowej grupy w sali gimnastycznej czy innym pomieszczeniu. Zwrócił uwagę na fakt, że za rok grupy 4- latków będą 5-latkami nie wymagającymi dodatkowej opieki. W przedszkolach nastąpią kolejne zwolnienia.

K. Soska – musimy zmienić sposób podejścia do zarządzania finansami placówek oświatowych jakimi są przedszkola. Rozliczamy je w tej chwili godzinowo. Nie wszystko przeliczamy na oddziały. Etaty nauczycielskie są 40-godzinne. W tym 25-godzin to praca dydaktyczna. Może warto sobie o tym przypomnieć. Pomoc może przyjść na 8.00 rano a nie na 6.00. zyskamy wówczas 2 godziny. Musimy to zrobić, bo inaczej doprowadzimy do katastrofy finansowej.

D. Korczyńska – nauczyciele mają 40-godzinny czas pracy. W praktyce oznacza to, ze nauczyciel jest 5 godzin w oddziale, a dzieci będą upychane w salach mieszanych , będzie to swego rodzaju świetlica. Dążymy w kierunku utworzenia przechowalni dla dzieci. Łączone grupy nie są w stanie zrealizować swoich odrębnych programów. 

J. Lemm - zapytała, jakie oszczędności wchodzą tu w grę?

J. Pham – Wydział Oświaty - średnie wynagrodzenie to 2,5 tys. zł miesięcznie plus pochodne. Jeśli przemnożyć to przez liczbę etatów – uzyskamy oszczędności wypracowane w skutek ew. zwolnień.

J. Lemm – czyli w tym roku będzie to 100 tys. zł oszczędności, w roku przyszłym 300 tys. zł. O takie pieniądze się spieramy. Jakie koszty poniesiono w związku z tworzeniem nowych oddziałów?

J. Pham – 760 tys. zł na inwestycje, na wyposażenie 400 tys. zł.

T. Hinc – poprosił o przekazanie konkretnych przykładów z konkretnych przedszkoli osób które mają problem. Prosi wydział o próbę koordynacji przepływu tych etatów. Prosił o przekazywanie na bieżąco konkretnych informacji.

R. Majcher – redukcje etatów mają miejsce, by zabezpieczyć pieniądze na nowe etaty nauczycielskie jakie muszą powstać w związku z nowymi oddziałami. Jeśli dzisiejsze wytyczne do arkuszy zostaną utrzymane, większość grup nie będzie miała woźnych ani pomocy.

J. Lemm – skoro od nowego roku planowane jest przekazywanie subwencji na dzieci przedszkolne, to może warto poczekać z nowymi wytycznymi do nowego roku.

G. Zielińska – poprosiła o przekazanie jej na piśmie wytycznych WOś

M. Rożek – zobowiązała się przekazać ww. materiał. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/07/11, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2012/09/26 08:34:37
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2012/09/26 08:34:37 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/07/12 10:43:28 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/07/11 14:03:32 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/07/11 13:50:23 nowa pozycja