PROTOKÓŁ NR 0063-6/111/09
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2009 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Zapoznanie się z pismem Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie dot. aktualnej sytuacji w Ośrodku. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania (za- 5) przyjęła protokół z dnia 07.10.2009r.
Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z pismem Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie dot. aktualnej sytuacji w Ośrodku.
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej zapoznała się z pismem Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie dot. aktualnej sytuacji w Ośrodku. Pismo to stanowi załącznik do protokołu.
Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki przypomniał zebranym ( na sali obecne były dwa Związki Zawodowe MOPR- Solidarność i OPZZ ), że rolą komisji nie jest rozstrzygać tego typu konflikty, jest to sprawa wyłącznie pomiędzy Dyrekcją MOPR i pracownikami tej placówki. Jednakże, nadawca tego pisma, czyli NSZZ Solidarność przy MOPR nadali tej sprawie tak medialny charakter, wysyłając pisma m.in. do mediów, NIK-n, do Centrali Związku i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, że uznał potrzebę zajęcia stanowiska w tej sprawie. Zwrócili się również do Przewodniczącego Rady Miasta p. Bazylego Barana o zajęcie się tym problemem, Przewodniczący postanowił, że powinna się tym zająć Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta.
Przewodniczący Grodzki stwierdził, że zarzuty pod adresem dyrekcji MOPR są poważne, prosi dyr. M. Jandę o ustosunkowanie się do nich i złożenie wyjaśniania w tej sprawie.
Ale najpierw udzielił głosu przedstawicielce NSZZ Solidarność, pani Pawluczuk. Podtrzymała ona swoje zarzuty zawarte w piśmie, najpoważniejszy z nich to brak dialogu z dyrekcją MOPR, wprowadzenie złej atmosfery pracy, niewłaściwe rozdzielane pieniądze z tyt.wypłat i premii, brak szkoleń i możliwości podniesienia kwalifikacji, złe warunki pracy, wyzysk i praca w prymitywnych warunkach, brak standardów.
Dyrektor Marcin Janda przedstawił Komisji (prezentacja multimedialna) dane dot. funkcjonowania MOPR w czasie, gdy przejął tę placówkę i nią zarządza. Porównał i zestawił dane dot. m.in. ilości szkoleń, które miały miejsce w latach 2005 i 2006 i za jego zarządu, płace i podwyżki- wtedy i dziś, jak również podnoszenie kwalifikacji.
Zestawienie przedstawił w formie tabelarycznej. Ustosunkował się do wszystkich zarzutów zawartych w piśmie. Materiał pisemny w tej sprawie, tj.wyjaśnienia Pana Dyr Jandy .- stanowią załącznik do protokołu.
Następnie Przewodniczący Komisji Komisji udzielił głosu pani Marcie Kotuch- OPZZ .
Pani Kotuch stwierdziła, że NSZZ Solidarność nie reprezentuje ogółu pracowników MOPR. Jako Związek Zawodowy nie identyfikują się z treścią pisma i zarzutów w nim zawartych. Nie są one prawdziwe.
Pani Pawluczuk- NSZZ Solidarność- stwierdziła, że wielokrotnie związek zwracał się do pana dyr. Jandy z prośbą o spotkanie i nie doczekali się niestety. Pan dyrektor zgodził się, ale na spotkanie z całą załogą. Do spotkania nie doszło.
Głos zabrał radny Jan Stopyra, który jest zdziwiony formułą tego spotkania, przypomina wszystkim, ze to Prezydent wybiera i powołuje dyr.MOPR na to stanowisko i to on i dyr. Janda powinni tego typu sprawami się zajmować, a nie Komisja Zdrowia. Zwraca się z prośbą o zakończenie tej dyskusji, jest to sprawa wewnętrzna pomiędzy pracownikami a dyrekcją. Jako radny, nie czuje się kompetentny aby zabrać głos w tej sprawie.
Głos zabrała również radna Teresa Kalina, która powołała się na zarzuty dot. podziału ośrodków MOPR-u na kilka filii, jest to wielkie ułatwienie i szczęście dla mieszkańców tego miasta, mają ośrodki blisko miejsca zamieszkania, nie muszą jeździć na koniec miasta aby załatwić swoje sprawy. Nie rozumie takiego argumentu, MOPR ma być dla mieszkańców tego miasta, nie odwrotnie.
Przewodniczący Rady Miasta Bazyli Baran stwierdził, że niepokojący jest fakt takiego konfliktu, ponieważ wtedy rola osoby niosącej pomoc jest zachwiana. Konflikty w pracy nie sprzyjają niestety dobrej atmosferze i samej pracy. Jako związkowiec, inaczej rozumie rolę ZZ i pracodawcy. Ingerować można i powinno się wtedy, gdy dzieje się jawna krzywda pracownikowi i gdy zachodzi obawa o dyskryminację. Ale sprawy dot. organizacji i funkcjonowania placówki- to rola tylko i wyłącznie dyrekcji placówki.
Pani Pawluczuk stwierdziła na zakończenie, że dyrekcja i kierownictwo MOPR powinni wiedzieć, co się dzieje z załogą zakładu. I wszyscy pracownicy, również ci, którzy pracują bezpośrednio z klientem, powinni być dostrzeżeni.
Pani Poświatowska - OPZZ przy MOPR- chciała dodać na zakończenie, że jako pracownicy zatrudnieni w MOPR, nie identyfikują się z zarzutami, uważa, że MOPR polepsza warunki pracy i możliwości szkoleń załogi. Są również awanse i wyższe pensje. Nie zauważyła tego w latach ubiegłych.
Przewodniczący Komisji T. Grodzki popiera słowa Przewodniczącego B. Barana, tylko dialog jest tu potrzebny- a nie konfliktowanie załogi. Uważa, że po tak surowym i przykrym piśmie dot. pracy dyr.Jandy, i po wysłuchaniu obu stron- może stwierdzić, że Związki Zawodowe Solidarność nie przygotowały się do tego spotkania, wszystkie zarzuty są do obalenia, jak to było widać w danych liczbowych i argumentach przedstawionych przez dyr.Jandę. T. Grodzki uważa, że zarzuty nie są niczym poparte. Nie było niestety podjętej próby dialogu, a intencje tego pisma są oczywiste.
Przewodniczący Komisji zakończył spotkanie i zaproponował zebranym dyskusję we własnym gronie w siedzibie MOPR, dyrekcja i pracownicy. Podziękował zebranym za przybycie i zamknął posiedzenie komisji w tej części.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, Komisja zaopiniowała projekt uchwały nr 235/09 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego ZOZ "Zdroje".
Projekt uchwały omówiła dyr. Olejnik, Przewodniczący Komisji przypomniał o Porozumieniu w sprawie połączenia dwóch szpitali- Miejskiego i Zdroje i zobowiązaniu Miasta do dofinansowania działalności Oddziału dla osób Przewlekle Chorych Szpitala Zdroje. Udzielenie pomocy w takiej formie zostało zakwestionowane przez RIO. Dlatego dziś jest projekt uchwały, zgodnie z którym miasto te środki na szpital może przekazać.
Komisja głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały:
za- 5- jednogłośnie.
Następnie Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pisma, skierowanego z Parafii Rzymskokatolickiej do Komisji Zdrowia. Pismo dotyczy dofinansowania Między-parafialnych obchodów Dnia Dziecka.
Komisja postanowiła przekazać w/w pismo do Pani Prezydent E. Masojć z wnioskiem o rozpatrzenie. PIsmo stanowi załącznik do protokołu.
Komisja zapoznała się również z pismem dot.Projektu "Samorząd równych szans" (WZiPS-VI/BA/8151/296/09) i przyjęła je do wiadomości. Pismo stanowi zał. do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2009/10/29 11:42:57 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2009/10/14 11:55:59 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2009/10/14 11:30:17 | nowa pozycja |