przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/114/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 18 LISTOPADA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2010.
4. Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 71/09 - działka nr 2/9 z obrębu 3091, ul.Pokoju 1.
5. Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:

28.10.2009- za-5, wstrz-1

04.11.2009r- za-5, wstrz-1


Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2010.


Komisja zapoznała się z harmonogramem Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2010. Stanowi on załącznik do protokołu.

Harmonogram omówiła radnym pani Beata Andruszkiewicz- WZiPS-Biuro ds.Osób Niepełnosprawnych.

Poinformowała, że po raz pierwszy na sesji Rady Miasta zostanie wręczony honorowy tytuł "Mecenas Osób Niepełnosprawnych". Kapituła konkursowa dokonała wyboru  osoby i przyznała  ten tytuł pani Joannie Kałużnej-Reimer oraz wyróżnienie dla pana Ludwika Piosickiego.  Pismo w tej sprawie, stanowi załącznik  nr 7 do protokołu.

Z nowych zadań, które pojawiają się w roku 2010 będą szkolenia dla służb mundurowych, skierowane dla pracowników Lotniska w Goleniowie. Uczyć się będą podejścia do osób niepełnosprawnych(I cel operacyjny)

Kontynuacja  zadania "asystent osoby niepełnosprawnej"- zatrudnienie 7 osób w 5 organizacjach pozarządowych  oraz zadania realizowane z funduszu rehabilitacji - to realizacja celów operacyjnych, również zadanie "zwiększenie aktywności zawodowej  osób niepełnosprawnych"-jako realizacja celu VII.

Pani Andruszkiewicz dodała, ze Harmonogram został skonsultowany z organizacjami pozarządowymi oraz Powiatową Radą ds Osób Niepełnosprawnych.

Pan Tomasz Grodzki, Przewodniczący Komisji, zadał  pytanie, na co  Wydział  i Biuro chciałoby położyć największy nacisk?

Beata Andruszkiewicz - zwróciła uwagę na organizacje  np. imprez miejskich o charakterze kulturalnym. Chciałaby, aby środowiska osób niepełnosprawnych były zapraszane na tego typu imprezy, chciałaby również, aby miasto zapewniło tym osobom dostęp do udziału w imprezach imprezach(np.wyznaczone miejsca dla wózków inwalidzkich). Tego niestety nie ma. Odbywają się różne, bardzo ciekawe imprezy, osoby poruszające się na wózkach niestety nie maja możliwości wzięcia w nich udziału.

Przewodniczący Komisji podsumowując tę  cześć posiedzenia, stwierdził, że komisja  przyjmuje hamonogram działań na rzecz osób niepełnosprawnych z jednoczesnym wnioskiem do Prezydenta Miasta o lepszy dostęp do kultury osób niepełnosprawnych.

Stanowisko, jak niżej, zostało przegłosowane (za-6-jednogłośnie)

Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta Szczecin pozytywnie opiniuje Harmonogram Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2010.

Komisja na wniosek środowiska osób niepełnosprawnych, wnosi i apeluje do Pana Prezydenta, aby wszelkie imprezy o charakterze kulturalnym, których Miasto Szczecin jest współorganizatorem lub organizatorem - były zabezpieczone pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Komisja wnosi, aby pierwsze miejsca w rzędach, na tego typu imprezach zarezerwowane były dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Komisja apeluje również, aby dostosować salą sesyjną w Urzędzie Miasta dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (na wzór sali sejmowej polskiego parlamentu), ponieważ widzi potrzebę stworzenia demokratycznego dostępu wszystkim mieszkańców naszego miasta do miejsc publicznych.

W związku z planowaną sesją Rady Miasta, na której ma się odbyć uroczystość wręczenia honorowego tytułu "Mecenas Osób Niepełnosprawnych" deklaracja Prezydenta Miasta dot. takich działań na rzecz tego środowiska, byłaby jak najbardziej na miejscu.


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 71/09 - działka nr 2/9 z obrębu 3091, ul.Pokoju 1.


Komisja zapoznała się z  wykazem  nieruchomości nr 71/09 - działka nr 2/9 z obrębu 3091, ul.Pokoju 1. Jest to nieruchomość, która ma zostać  wystawiona na przetarg  ustny nieograniczony, jest to obiekt willowy, pod opieką konserwatora zabytków. Dopuszcza się tam  takie funkcje jak: hotel, pensjonat, internat, dom zakonny, dom rencistów, dom pomocy społecznej, schronisko.

Wykaz tej nieruchomości omówił pan dyr. G.Jankowski, zgodnie z uchwałą Rady Miasta  nr XLI/521//97 oczekuje na opinie komisji w tej sprawie.

Przewodniczący  Komisji Tomasz Grodzki w tym momencie  zapoznał Komisję   z treścią  pisma, skierowanego od Stowarzyszenia  POMOST, w którym to piśmie wnioskodawcy zwracają się do radnych z Komisji Zdrowia o możliwość  uruchomienia nowego Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie w siedzibie wskazanej przez POMOST tzn.  w obiekcie przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie..

Przewodniczący Grodzki przypomniał, że obiekt na ul. Strzałowskiej przeznaczony jest dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Inwestycja będzie realizowana (rozpoczęcie prac na wiosnę tego roku).

W związku z tym pismem i obiektem wystawianym na przetarg  przy ul. Pokoju 1- Komisja proponuje, aby  nieruchomość , którą opiniują dziś w wykazie, Komisja rekomendowała dla Stowarzyszenia POMOST, na prowadzenie tam Domu Pomocy Społecznej.

Stanowisko o treści, j.n. Komisja przegłosowała (za- 6-jednogłośnie).

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej pozytywnie opiniuje wykaz nieruchomości nr 71/09 dot.zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Pokoju 1.

Jednocześnie Komisja przekazuje w załączeniu wniosek Stowarzyszenia POMOST, uznając, że przedmiotowa nieruchomość przy ul. Pokoju 1, byłaby właściwa, na prowadzenie np. Domu Pomocy Społecznej przez ten właśnie podmiot.

Dyr. Grzegorz Jankowski-WGN- zwrócil sie do Komisji o przekazanie wniosku Stowarzyszenia POMOST, poinformuje on zainteresowanych o przetargu i możliwości nabycia tego obiektu.
 


Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję.


Komisja zaopiniowała pozytywnie projekty  uchwały o nr :

274/09 w sprawie  połączenia Pogotowia Opiekuńczego im.Konstantego Maciejewicza przy ul. Łabędziej 4 w Szczecinie, Domu Dziecka nr 1 przy ul. Broniewskiego 16 w Szczecinie i Domu Dziecka nr 2 przy ul. Walecznych 23 w Szczecinie  w Wielofunkcyjną Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą im.Konstantego Maciejewicza w Szczecinie.

(za-6, wstrz-1)

Projekt uchwały nr 280/09 w sprawie połączenia Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera 21-29 w Szczecinie, Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Potulickiej 40 oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łukasiewicza 6 w Szczecinie.

(za-6, wstrz-1).

Komisja pozytywnie zaopiniowała oba projekty uchwał. Projekty omówił i uzasadnił potrzebę ich zrealizowania pan Jacek Tarabicki-WZipS. W przypadku połączenia placówek opiekuńczo-wychowawczych, ma to na celu ograniczenia kosztów  przeznaczonych na działalność  organizacyjno-administracyjną przy realizacji najważniejszych założeń- tzn:

- interwencja,  działania o  charakterze socjalizacyjnym oraz wsparcie dzienne. W chwili obecnej, jest to najlepsza formuła dot. bezproblemowej realizacji  tych zadań, bez zwalniania ludzi tam pracujących oraz przy racjonalizacji  tych zadań. Siedziba połączonych placówek  mieścić się będzie przy ul. Łabędziej 4.

Odnośnie połączenia placówek Dziennych Domów Pomocy Społecznej  z DPS na Romera, idea pomysłu była taka, aby zwiększyć standard świadczonych tam usług(poszerzenie  oferty dot.wsparcia osób trzecich, zwiększenie dostępności do tych usług, efektywniejsze wykorzystanie bazy, obniżenia kosztów poprzez integrację administracji i obsługi ekonomicznej i co najważniejsze - wydłużenie czasu pobytu. W chwili obecnej DDPD otwarte są do godz.15.00).


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radna Stefania Biernat zgłosiła potrzebę  wysłuchania informacji nt.  epidemii grypy, panującej w Polsce. Chciałaby na najbliższej komisji zapoznać  się z tą informacją.

Przewodniczący Komisji przybliżył  radnym sytuację  związaną z grypą.  Dodatkowe, pełne inf. radni usłyszą na najbliższej sesji Rady Miasta.

Komisja zapoznała się również z treścią pisma skierowanego z 109 Szpitala Wojskowego. Dotyczy ono wsparcia  z budżetu miasta remontu sali w budynku apteki. Jest to sala do przygotowania  cytostatyków.

Przewodniczący Komisji spotka się z Prezydentem Miasta w tej sprawie i uzgodnią stanowisko. Komisja zostanie poinformowana w późniejszym terminie, co do ustaleń w tej sprawie. Do tematu Przewodniczący powróci.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/10/30, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2009/12/04 13:11:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2009/12/04 13:11:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/11/25 10:48:39 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/11/24 15:18:00 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/10/30 10:38:19 nowa pozycja