Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2010/04/01
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Wszyscy mamy świadomość co do wagi tornistrów, jakie każdego dnia zakładają na plecy dzieci obciążając swój kręgosłup i stawy w drodze do i ze szkoły. Dlatego też w wielu szkołach podstawowych z inicjatywy dyrektorów szkół rozwinęła się rzetelna akcja informacyjna (na podstawie opinii lekarzy specjalistów) o wpływie dźwigania ciężarów na zdrowie dziecka , na powstawanie i rozwój wad postawy. Akcja ta skierowana jest do rodziców jak i do uczniów. Realizowana jest przez nauczycieli – wychowawców, pedagogów szkolnych, pielęgniarki w formie pogadanek, „ ważenia tornistrów”, zabawy „co noszę w plecaku?”.
Liczne szkoły próbują zmniejszyć wagę plecaków i rozwiązać problem poprzez zakup szafek do szatni, szafek na przybory i podręczniki w klasach, równomierny rozkład zajęć lekcyjnych w tygodniu, dobieranie zadań do zrealizowania przez ucznia pod kątem korzystania z podręczników w domu podczas odrabiania lekcji.
Nauczyciele zwracają uwagę na to, by uczniowie nie nosili podręczników, które nie będą potrzebne na danej lekcji, by zostawiali w szkole w przeznaczonych do tego miejscach wszelkie dodatkowe przybory do zajęć plastyczno-technicznych ( bloki rysunkowe, kredki , farby, plastelina ) zeszyty ćwiczeń, obuwie zmienne.
Jednakże bardzo często przeciążenie plecaków dzieci jest spowodowane tym, że uczniowie zabierają ze sobą do szkoły wiele nieprzydatnych rzeczy np. swoje ulubione zabawki , dodatkowe piórniki. Pomimo tego, iż jest jeden podręcznik na ławce do korzystania przez dwoje uczniów podczas lekcji, to i tak często się zdarza, że dziecko woli mieć swój.
Żywe zainteresowanie opinii publicznej problemem dotyczącym przeciwdziałania powszechnemu zjawisku noszenia przeciążonych tornistrów przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które zostało nagłośnione przez środki masowego przekazu po licznych apelach Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka skierowanych do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej, skłoniło Klub Radnych PO oraz Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin do poszukiwania środków zaradczych, które przyczynią się do rozwiązania tego problemu w placówkach oświatowych Gminy Miasto Szczecin. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów, w roku szkolnym 2009/2010 został uruchomiony w 15 publicznych szkołach podstawowych znajdujących się na obrzeżach Szczecina oraz funkcjonujących w specyficznych środowiskach lokalnych, pilotażowy program pod nazwą „Podręcznik dla Malucha”. Programem są objęte wszystkie dzieci realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w danej szkole podstawowej. Wydział Oświaty zakupił do tychże szkół komplety podręczników, które w roku szkolnym 2009/2010 są obowiązujące dla dzieci oddziału przedszkolnego w danej szkole. Zakupione podręczniki mają stanowić mienie szkoły, z którego mogą korzystać dzieci oddziału przedszkolnego jedynie na terenie placówki.
Natomiast dyrektorzy szkół w porozumieniu z Radami Rodziców podejmują szereg działań, które mają na celu odciążenie uczniów od noszenia ciężkich podręczników i spowodowania , aby uczniowskie plecaki były zdecydowanie lżejsze.
Interpelacja: Dot. wprowadzenia programu w 2009r. pod nazwą „Lekki plecak”