przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2007/01/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

    W odpowiedzi na Pani zapytanie złożone w dniu 23 stycznia 2007 r. w sprawie powodów zamknięcia prawo skrętu z Alei Wojska Polskiego w ulicę Zaleskiego, infornuję co następuje:

W dniu 18 października 1999 roku Wojewody Zachodniopomorski decyzją znak OSR-Ś-14/7632/170/99 uzgodnił w zakresie ochrony środowiska projekt budowlany przebudowy skrzyżowania ulic Wojska Polskiego - Zaleskiego między innymi z następującymi uwagami: 

  • należy zaprojektować gęstą warstwę zieleni o zróżnicowanej wysokości, która będzie izolowała mieszkańców od szkodliwych emisji do powietrza i emisji hałasu, 
  • po oddaniu inwestycji do eksploatacji należy bezwzględnie przeprowadzić pomiary emisji hałasu i zanieczyszczeń do powietrza. W przypadku, gdy pomiary poziomu hałasu bądź zanieczyszczeń wykażą przekroczenia dopuszczalnych norm, należy podjąć działania techniczne bądź organizacyjne eliminujące tę uciążliwość.

    Następnie w dniu 13 marca 2000 roku Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją znak WIK.HŚ.-41 0/3/20/99/00 udzielił Wydziałowi Inżyniera Miasta pozwolenia na wznowienie robót budowlanych związanych z przebudową ulicy Wojska Polskiego, nakładając jednocześnie na Inwestora obowiązki wynikające między innymi z ww. decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego dotyczącej uwarunkowań środowiskowych.

    Ostatecznie w dniu 02 lipca 2004 r. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją znak WIK.SL.7114/29/04 odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie przebudowanej Alei Wojska Polskiego z uwagi na niewykonanie przez Inwestora obowiązków nałożonych decyzją z dnia 13 marca 2000 roku. Dodatkowo w marcu 2003 r. rzeczoznawca Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dokonał pomiarów, które wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu i pyłu.

    Biorąc pod uwagę powyższe decyzje, ostatecznie Inwestor w imieniu którego występował Wydział Inżyniera Miasta oraz Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie zastosował się do uzgodnień wynikających z decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 18 października 1999 roku w zakresie ochrony środowiska. Przedmiotowe uzgodnienia były kolejno wymieniane w następnych decyzjach, jednak Inwestor się do nich nie stosował, stąd ostatecznie odmówiono wydania pozwolenia na użytkowanie prawo skrętu prowadzącego w ulicę Zaleskiego.

    W dniu 6 grudnia 2006 roku Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego złożył do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wniosek wraz z kompletną dokumentacją na wprowadzenie zmiany w istniejącej organizacji ruchu polegającej na wyłączeniu z eksploatacji prawo skrętu z Alei Wojska Polskiego w ulicę Zaleskiego z uwagi na uwarunkowania prawne. Następnie w dniu 27 grudnia 2006 r. wydane zostało zatwierdzenie czasowej organizacji ruchu z terminem obowiązywania do dnia 02 stycznia 2008 r.

    W związku z tym, że z punktu widzenia zarządzającego ruchem, w imieniu którego występuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska należy jak najszybciej przywrócić do eksploatacji przedmiotowy prawo skręt uprzednio spełniając warunki nałożone w decyzji z 2000 roku Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego a następnie należy złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, zwrócono się do ZDiTM o przygotowanie planu działań w tej sprawie i jak najszybsze wypracowanie skutecznego rozwiązania.


Interpelacja: Dot. zamknięcia prawoskrętu na al. Wojska Polskiego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2007/01/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2007/01/31 11:33:18
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2007/01/31 11:33:18 nowa pozycja