Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2008/05/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani zapytanie z dnia 18 maja br. w sprawie pojemników służących do segregacji odpadów, uprzejmie informuję co następuje.
Problematyka postępowania z odpadami znajduje się w szerokim kręgu zainteresowania władz miasta i służb zajmujących się sprawami gospodarki odpadami, co znajduje odzwierciedlenie w aktualnie trwających pracach przygotowawczo – analitycznych zmierzających do wypracowania kompleksowego systemu gospodarki odpadami w naszym mieście.
Przygotowywany program obejmować ma wszystkie elementy zarówno z zakresu działań inwestycyjnych, jak i wprowadzających najlepsze zasady postępowania z odpadami w tym rozwój selektywnego gromadzenia odpadów i bardzo szeroki zakres rozwoju i postępu świadomości ekologicznej.
Należy zdać sobie sprawę, że wdrożenie rozwiązań poprawiających stan segregacji odpadów będzie procesem długotrwałym i musi odbywać we współpracy z właścicielami nieruchomości oraz podmiotami świadczącymi usługi odbierania odpadów z gospodarstw domowych.
Zgodnie z obowiązującym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi – właściciel nieruchomości zobowiązany jest do pozbywania się odpadów komunalnych za pośrednictwem przedsiębiorcy posiadającego stosowne zezwolenie na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Nadmieniam, że regulacje w tej kwestii opisuje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a jej sformułowania jednocześnie umożliwiają właścicielom nieruchomości dokonywania dobrowolnego wyboru przedsiębiorcy odbierającego odpady i przeprowadzenie uzgodnień sposobu świadczenia usług w zakresie ekonomicznym i technicznym (np. poprzez uzgodnienia dotyczące odbioru segregowanych odpadów)
Do zadań gminy natomiast należy stworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu gospodarowaniu odpadami, co znajduje przełożenie m.in. w tworzeniu aktów prawa miejscowego ujmujących przedmiotowe zagadnienia.
Na terenie naszego miasta obowiązuje Uchwała Nr LXIII/1175/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz Uchwały Nr X/301/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 11 czerwca 2007 r. i Nr XIV/382/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 29 października 2007 r. zmieniające uchwałę w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin, w których ujęto zasady, normy, wymagania i kwestie związane z postępowaniem z odpadami komunalnymi.
Odnosząc się do segregacji odpadów, jednocześnie informuję, że w kwestii ustawienia pojemników na surowce wtórne – makulatura, szkło, butelki PET, operatorami działań są również przedsiębiorcy świadczący usługi odbierania odpadów.
W praktyce odbywa się to na zasadzie zgłoszenia zapotrzebowania przez osoby prywatne, Rady Osiedla, podmioty zorganizowane np. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe lub reprezentujących ich administratorów oraz inne firmy segregujące surowce wtórne. Często także zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem Urzędu Miasta, a przedsiębiorca (posiadacz pojemników na surowce wtórne) przyjmując zapotrzebowanie, rozważa możliwość usytuowania pojemników na wskazanym obszarze, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, techniczne usytuowanie oraz faktyczne wykorzystanie pojemników do segregacji – często na podstawie doświadczeń.
Interpelacja: Dot. pojemników na segregowane odpady