przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Obsługi Interesantów
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2009/12/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W związku z Pana zapytaniem z dnia 14 grudnia 2009r. informuję, że:

sprawę lokalizacji krzyży reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. „Prawo budowlane” (Dz. U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 z póź. zm.). Zgodnie z art. 3. pkt 4. lit. a w/w ustawy obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury zaliczane są do obiektów małej architektury. Zgonie z art. 29 ust. 1 pkt 22 w/w ustawy obiekty małej architektury nie wymagają pozwolenia na budowę. Natomiast budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 4 w/w ustawy wymagają zgłoszenia do organu administracji budowlanej.

Z uwagi na powyższe zgłoszenie budowy krzyży mieści się w procedurze „WUiAB-V” - Zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę. W zgłoszeniu (art. 30ust.2) należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W zgłoszeniu budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych (art. 30ust. 4), należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane. Zgłoszenia (art. 30 ust. 5) należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji budowlanej nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia

Ponadto do zadań Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Szczecin należą między innymi sprawy utrzymania istniejących i wznoszenia nowych pomników oraz tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich stanowiących powojenny dorobek kulturowy Szczecina. Niektóre z kompozycji pomnikowych zawierają symbole religijne, w tym również krzyż, jako znaczący element artystyczny określonego przesłania ideowego. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 01.142.1591ze zm.) decyzję o wzniesieniu pomnika może każdorazowo podjąć Rada Miasta Szczecin, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uchwałą nr XXX/587/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 13 grudnia 2004r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Szczecina miejsca kultu religijnego tj. budynki i budowle sakralne oraz place zgromadzeń religijnych zostały wyznaczone jako obiekty chronione, na terenie których nie mogą być usytuowane punkty sprzedaży napojów alkoholowych. Punkty sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa) nie mogą być również usytuowane w odległości mniejszej niż 100 metrów od ww. obiektów natomiast punkty sprzedaży piwa oraz napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu w odległości mniejszej niż 30 metrów.

Ustawa z dnia 26 października 1982r.o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi, że przed wydaniem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych organ zezwalający musi uzyskać pozytywną opinię gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z ww. Uchwałą. W przypadku, gdy Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szczecinie stwierdzi, że punkt sprzedaży napojów alkoholowych znajduje się na terenie obiektu chronionego lub w odległości mniejszej niż wymaganej uchwałą i nie wyda pozytywnej opinii, organ zezwalający odmówi wydania zezwolenie w takim punkcie.


Interpelacja: Dot. procedury lokalizacji krzyży w mieście
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/12/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/12/31 11:44:23
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/12/31 11:44:23 nowa pozycja