przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Tomasz Jarmoliński
Data odpowiedzi:
2009/03/10
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na zapytania uprzejmie informuję:

  1. Podmioty wymienione w zapytaniu które otrzymały decyzją Prezydenta dotację na wspieranie realizacji zadania wyłonione zostały w jednym z wielu postępowań konkursowych na zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. W konkursie tym ( BOP/2009/033/ ) zadanie to zostało określone następująco: „Organizacja działań profilaktycznych ( w tym zajęć rekreacyjnych, sportowych, kulturalno- oświatowych) dla mieszkańców Szczecina jako formy zagospodarowania czasu wolnego, alternatywy wobec nudy i stosowania substancji psychoaktywnych „ Zadanie to zgodnie z ogłoszeniem konkursowym adresowane jest głównie do dzieci i młodzieży ich rodziców i opiekunów, społeczności lokalnych. Organizacja takich zajęć należy do sfery szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, a jej głównym założeniem jest redukcja popytu na tą używkę poprzez objęcie atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu bez substancji psychoaktywnych, potencjalnie zagrożonych z powodu powszechności wzorców środowisk dziecięco-młodzieżowych. Większa dostępność do takich zajęć szczególnie w środowisku lokalnym stanowi szanse kreowania stylu życia w którym alkohol nie wiążę się nieodłącznie z pomysłem na zagospodarowanie czasu wolnego, pozwala na rozwój zainteresowań, umożliwia przekazywanie wiedzy
    o mechanizmach uzależnienia i negatywnych następstwach używania tych środków.
    Zajęcia te dofinansowywane przez Gminę mają charakter nieodpłatny co szczególnie dla osób z rodzin i środowisk uboższych nie jest bez znaczenia.
    Postulat przeznaczania większej niż uprzednio puli środków finansowych na tego rodzaj działalność pochodzących z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych był wielokrotnie wyrażany min. przez Komisje Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Sportu Rady Miasta, środowiska osiedlowe, pojawiał się w dyskusjach na Prezydenckiej Radzie d.s Organizacji Pozarządowych, jest podnoszony przez podmioty pozarządowe prowadzące działalność na rzecz dzieci i młodzieży.
    Taka potrzeba zapisana jest także w przyjętej jednogłośnie uchwałą Rady Miasta Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
    W konkursie tym złożone zostało 25 ofert na łączną kwotę ponad 900 000,- zł
    Komisja konkursowa dokonując ich oceny i rekomendując Zastępcy Prezydenta Miasta wybrane propozycje, kierowała się obok kryteriów ustawowych przede wszystkim oceną ofert i ich porównaniem pod kątem liczby dzieci objętej planowanymi działaniami, liczby godzin zajęć przewidywanych do realizacji, adresowaniem oferty do konkretnego środowiska lokalnego. Zarekomendowano 18 ofert w tym 10 proponujących rozmaite formy aktywności sportowej, 5 w obszarze aktywizacji kulturalnej, 3 o charakterze mieszanym, proponowane przez podmioty działające od lat w sferze społecznej – CARITAS, TPD, Polites. Nie rekomendowano ofert przewidujących rozszerzoną działalność objętą inną formą dotacji Miasta, przewidujących krótkotrwałą działalność, która może ubiegać się o inne dofinansowanie n.p ze środków na organizację wypoczynku letniego w formie półkolonii, oraz taką która nie zakłada systematycznych działań na rzecz ściśle określonego środowiska. Warunki realizacji zadania, przeznaczenie dotacji Miasta, tryb rozliczania środków i składania sprawozdań są określane w zawieranych umowach.
    Wymienione w zapytaniu, cele realizacji zadania nie mogą być odnoszone wprost do każdej z tych ofert z osobna. Cele te wymienione w ogłoszeniu konkursowym są celami generalnymi do realizacji których przyczynić się mają wszystkie realizowane działania w ramach wszystkich zawartych umów w tym postępowaniu. Cele te realizowane są także poprzez inne działania dofinansowywane w ramach innych umów min. na świetlice środowiskowe, działania profilaktyczne w ramach programu przeciwdziałania narkomanii i działalność wielu innych instytucji. Natomiast niewątpliwie istnieje ścisły i bezpośredni związek między takimi wymienionymi celami jak : uatrakcyjnienie oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, poszerzenie i wspieranie dotychczas dostępnej oferty alternatywnych form spędzania wolnego czasu dla młodzieży i dorosłych a zawartymi umowami.
  2. Wszystkie podmioty realizujące podobne zadanie w roku 2008 wymienione w zapytaniu przedstawiły zgodnie z zawartymi umowami wymagane sprawozdania i rozliczenia. W trakcie roku 2008 i akceptowania rozliczeń i sprawozdań cząstkowych nie wystąpiły istotne problemy i odstępstwa od zawartych umów. Termin przedłożenia całościowych sprawozdań przez te podmioty upływał 30. 01. 2009. Zbiorcze podsumowanie realizacji tego zadania za rok 2008 przedstawimy po ostatecznym ich zaakceptowaniu także przez Wydział Księgowości do końca marca 2009 ze względu na ogromną ilość rozmaitych sprawozdań i ilość umów realizowanych przez dysponenta tych środków t.j. WZiPS w tym czasie.

Interpelacja: Dot. działalności organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/03/12, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/03/12 10:11:25
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/03/12 10:11:25 nowa pozycja