przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2008/03/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 26 lutego br. w sprawie promowania ekologicznych opakowań, uprzejmie informuję co następuje.

Propagowany pomysł stosowania ekologicznych opakowań jest niezwykle cenny i ciekawy i jak wiadomo nie tylko promowany, lecz wprowadzany poprzez dystrybucję takich opakowań w punktach handlowych i usługowych.

Kwestia stosowania opakowań niezagrażających środowisku jest ważnym elementem całego systemu edukacji ekologicznej i rozwoju świadomości mieszkańców, producentów i dystrybutorów, jak również mocnym punktem zainteresowania organizacji złamujących się zagadnieniami ekologicznymi.
Ze strony Gminy Miasto Szczecin, problematyka poruszona w Panu zapytaniu, znajduje odzwierciedlenie w odniesieniu do zadań realizowanych i planowanych w ramach systemowych rozwiązań gospodarki odpadami.

Uprzejmie informuję, że przygotowując aktualizację Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Szczecina, uwzględniono problematykę edukacji ekologicznej poprzez opracowanie programu opisującego niezbędne działania. Opracowanie takiego programu i jego wdrażanie to wymagania formalno – prawne, wynikające z ustawodawstwa polskiego i zapisane w dokumentach międzynarodowch, ale również potrzeba uaktywnienia sfery podnoszenia świadomości ekologicznej. Zgodnie z przedmiotowym programem, celem edukacji ekologicznej jest m.in. uświadomienie społeczeństwu zagrożeń związanych z odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych i ich nieprawidłowym zagospodarowywaniem, zapoznanie odbiorców programu z cyklem „życia” odpadów, kształtowanie przekonania, że dotychczasowe metody pozbywania się odpadów są nieefektywne i w dłuższym okresie czasu wręcz niebezpieczne dla środowiska i mieszkańców, pobudzenie do innowacyjnego myślenia i działania zmierzającego do oszczędnego korzystania z zasobów przyrody i maksymalnej ich ochrony, uzyskanie wśród mieszkańców akceptacji społecznej dotyczącej przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami.

Zakłada się, że poprzez wybrane metody wdrożenia programu edukacji ekologicznej, wymienione powyżej cele, jak również działania obejmujące sposób postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów, będą sukcesywnie osiągane w najbliższych latach.

Uprzejmie informuje, że zagadnienia wynikające z programu edukacji ekologicznej są ujęte w opracowaniu stanowiącym projekt Planu Gospodarki Odpadami dla Miasta Szczecina aktualizacja na lata 2008-20011 z perspektywą do roku 2015. Aktualnie dokument ten podlega opiniowaniu i uzgodnieniom przez uprawnione instytucje i organa (na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach i ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska), jak również został przedłożony do konsultacji mieszkańcom Szczecina poprzez udostępnienie go na stronach internetowych Urzędu Miasta – www.szczecin.pl/odpady/ .

Zachęcając Pana do zapoznania się z powyższym opracowaniem, jednocześnie wyjaśniam, że kwestię ogólnopolskiej akcji promowania ekologicznych opakowań, na tym etapie działań, traktujemy w szerszym aspekcie ujętym w projekcie programu edukacji ekologicznej.


Interpelacja: Dot. akcji promowania ekologicznych opakowań
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/03/06, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/03/06 11:51:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/03/06 11:51:53 nowa pozycja