Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Rady Miasta
- Odpowiadający:
- Hanna Sokulska Radca Prawny
- Data odpowiedzi:
- 2008/05/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W interpelacji z dnia 12 maja 2008 r. radny Rady Miasta Szczecin pan Maciej Kopeć stwierdził, że nie otrzymał wyczerpującej odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.04.br. dotyczące Statutu Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXI/559/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie m.in. powołania Centrum Kształcenia Sportowego z siedzibą przy ul. Rydla 49 i przy ul. Mazurskiej 40 w Szczecinie.
Z aktu założycielskiego Centrum wynika, że jest to zespół publicznych placówek, w skład którego wchodzą następujące szkoły:
- Szkoła Podstawowa Nr 62 przy ul. Ma2urskiej 40,
- Sportowa Szkoła Podstawowa przy ul. Mazurskiej 40,
- Gimnazjum Nr 19 przy ul. Mazurskiej 40,
- Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej 40,
- Gimnazjum z Oddziałami Sportowymi przy ul. Rydla 49,
- Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej 40,
- Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi przy ul. Rydla 49.
W myśl § 5 ust. 1 Statutu Centrum jego organami są:
- Dyrektor centrum,
- Rady Pedagogiczne odrębne dla każdej ze szkół,
- Samorząd Uczniowski,
- Rada Rodziców.
Wątpliwości pana radnego Macieja Kopcia budzi statutowa konstrukcja rad pedagogicznych, które z jednej strony mają zachować odrębność (§ 5 ust. 1 pkt 2, § 7 ust. 1), z drugiej zaś strony Statut Centrum przewiduje posiedzenia plenarne (wspólne) wszystkich rad pedagogicznych, określając je mianem rady pedagogicznej Centrum, której przyznaje się samodzielne kompetencje (§ 7 ust. 2, 11, 12, 13, 16).
Przepis art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami) stanowi, że organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.
Z cytowanego przepisu wynika, że mocą postanowień statutu zespołu rady pedagogiczne szkół tworzących zespół mogą zachować odrębność, mogą też być połączone w jedną radę pedagogiczną. Rozwiązanie przyjęte w Statucie Centrum stanowi kompilację obu tych rozwiązań, gdyż co do zasady rady pedagogiczne poszczególnych szkół zachowują odrębność, w niektórych wypadkach natomiast tworzą jedną radę pedagogiczną.
Żaden z przepisów ustawy o systemie oświaty nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie powyższych wątpliwości zgłoszonych przez pana radnego Macieja Kopcia. Brak również orzeczeń sądów jak i stanowiska doktryny na ten temat. Skoro w myśl ustawy o systemie oświaty w zespole szkół m.in. rady pedagogiczne poszczególnych szkół zachowują odrębność, o ile ze statutu zespołu nie wynika nic innego, a nadto ustawodawca nie zastrzegł, że alternatywnym dopuszczalnym rozwiązaniem jest jedna rada pedagogiczna zespołu uważam, że regulacja przyjęta w Statucie Centrum Kształcenia Sportowego jest dopuszczalna i nie narusza obowiązującego prawa.
Należy stwierdzić, że wątpliwości pana radnego Macieja Kopcia są uzasadnione również dlatego, iż kwestia ta nie została w Statucie jednoznacznie przesądzona - należało wyraźnie wymienić Radę Pedagogiczną Centrum jako odrębny organ tego zespołu.
Rozstrzygnięcie ostateczne zgłoszonych wątpliwości może nastąpić w wyniku zbadania sprawy przez sąd administracyjny, gdyby uprawniony podmiot wystąpił ze skargą na drogę sądową.
Interpelacja: Dot. braku wyczerpującej pod względem prawnym odpowiedzi na moje zapytanie złożone w dniu 28.04.2008r. w sprawie Statutu Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie stanowiącego załącznik do uchwały m 125/08 w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących m 8 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz powołania Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie z siedzibą przy ul. Rydla 49 i przy ul. Mazurskiej 40