Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2008/10/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na zapytanie dotyczące przekształcenia Szkoły Podstawowej Nr 21 im. I Armii Wojska Polskiego w Szczecinie, ul. Jaworowa 41 uprzejmie informuję, że w moim przekonaniu reguły uspołeczniania szkół, w tym również Szkoły Podstawowej Nr 21, są opracowane precyzyjnie, jasno i przejrzyście. Na każdym etapie procesu restrukturyzacji były jawne, upubliczniane, przekazywane do wiadomości radnych, rodziców uczniów, zainteresowanych przedstawicieli mediów.
Żadne pytanie dotyczące likwidacji i przekształcenia szkoły nie pozostało bez odpowiedzi. Temat był wielokrotnie podejmowany w trakcie publicznych debat, rozmów z przedstawicielami szkoły i rodziców uczniów, dyskusji na łamach mediów, obrad Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz sesji Rady Miasta. Odpowiedzi na zadawane pytania udzielał osobiście Prezydent Miasta i ja również wielokrotnie wypowiadałam się w imieniu Prezydenta i własnym. Urzędnicy Wydziału Oświaty na każdy wniosek przekazywali informacje dotyczące uspołecznienia, a także opracowywali zestawienia danych na żądanie stron.
Potwierdzam, że inicjatywa likwidacji publicznej szkoły i trybu jej uspołecznienia należy do kompetencji Prezydenta Miasta, ale usankcjonowanie projektu likwidacji czy przekształcenia uchwałą, a także kontrola nad przebiegiem jej realizacji leży po stronie Rady Miasta Szczecin.
W całym procesie likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 21, od pierwszego projektu uchwały, poprzez dyskusje na forum Komisji ds. Edukacji i Kultury, w czasie obrad „Okrągłego Stołu Oświatowego” oraz Sesji Rady Miasta brali udział radni wszystkich ugrupowań politycznych, a nie tylko, jak Pan zarzuca, politycy Platformy Obywatelskiej.
Ponadto wyjaśniam, że ustalone (jak sam Pan przyznaje) formalne warunki przekształcenia likwidowanej szkoły mogą stać się faktycznymi dopiero w efekcie negocjacji z nowym, wybranym w drodze konkursu organem prowadzącym szkołę. W przeciwnym wypadku, narzucenie gotowych rozwiązań byłoby całkowitym ograniczeniem możliwości innego podmiotu, któremu odebralibyśmy wpływ na kształtowanie szkoły wedle własnych potrzeb i oczekiwań (co jest możliwe w drodze negocjacji po rozstrzygnięciu konkursu).
Jednocześnie pragnę Pana poinformować, że konkurs na wyłonienie podmiotu prowadzącego publiczną szkołę podstawową przez inny organ niż jednostka samorządu terytorialnego, w majątku Gminy Szczecin po likwidowanej z dniem 31. sierpnia 2009 r. publicznej Szkole Podstawowej Nr 21 im. I Armii Wojska Polskiego w Szczecinie, ul. Jaworowa 41 odbył się dnia 29. września 2008 r.
W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego Komisja zarekomendowała Prezydentowi Miasta Szczecin Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 21 w Szczecinie Mała Wielka Szkoła jako organ prowadzący publiczną szkołę podstawową w majątku Gminy Szczecin po likwidowanej z dniem 31 sierpnia 2009r. publicznej Szkole Podstawowej Nr 21 im. I Armii Wojska Polskiego w Szczecinie, ul. Jaworowa 41.
Po zakończeniu konkursu, kolejnym etapem uspołecznienia szkoły będzie zawarcie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 21 w Szczecinie Mała Wielka Szkoła umowy dzierżawy nieruchomości, w której uregulowane zostaną kwestie dotyczące zarówno przekazania nieruchomości, jak i bieżącego jej utrzymania oraz przyszłych remontów.
Nadmieniam, że dotychczas nieruchomości będące własnością Gminy Szczecin były i będą zawsze przekazywane na cele działalności statutowej publicznych przedszkoli i szkół w stanie umożliwiającym ich prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. Natomiast wszelkie koszty dalszego utrzymania nieruchomości obciążają dzierżawcę. Dzierżawca zobowiązany jest m. in. do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z korzystaniem, zabezpieczeniem i utrzymaniem przedmiotu dzierżawy. Do nakładów obciążających Gminę, należą wyłącznie prace budowlane, związane z utrzymaniem w należytym stanie elementów konstrukcyjnych przedmiotu dzierżawy. Pozostałe nakłady związane z utrzymaniem przedmiotu dzierżawy w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz wykonywania na własny koszt napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie pozwalającym na prowadzenie szkoły obciążają dzierżawcę.
Ponadto przypominam, że podobny proces i analogiczny tryb uspołeczniania szkoły miał miejsce w roku 2007 – w przypadku Szkoły Podstawowej Nr 49 przy ul. Skalistej w Szczecinie. Pan, jako ówczesny Kurator Oświaty i radny Rady Miasta Szczecin był również szczegółowo informowany o kolejnych etapach przeprowadzanego procesu zmian. Z racji sprawowanego urzędu badał Pan sprawę prawidłowości procedur i trybu działań. Również wojewoda zachodniopomorski nie wniósł zastrzeżeń do uspołecznienia ww. szkoły. W związku z powyższym, ponieważ dotychczas nikt nie wniósł Prezydentowi Miasta Szczecin uwag, co do prawidłowości merytorycznej czy też jawności, rzetelności, albo stronniczości w przeprowadzaniu procesu uspołecznienia, brak podstaw do przyjęcia podnoszonych przez Pana sugestii.
Interpelacja: Dot. Zarządzenia Prezydenta Miasta z dnia 15.05.2008r. w sprawie przyjęcia regulaminu konkursu na wyłonienie podmiotu prowadzącego publiczną szkołę podstawową przez inny organ niż jednostka samorządu terytorialnego, w majątku Gminy Szczecin po zlikwidowanej z dniem 31 sierpnia 2009r. publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. I Armii Wojska Polskiego, ul. Jaworowa 41.