przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2008/03/28
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące realizacji rozporządzenia MENiS z dnia 18. stycznia 2005 w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych i integracyjnych (Dz.U. z 2005r. Nr 19 poz. 167) informuję, iż dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na terenie Miasta Szczecin przyjmowane są do przedszkoli z oddziałami integracyjnymi.

Placówki te zgodnie z § 5 ust.1 ww. rozporządzenia w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego zatrudniają odpowiednich specjalistów:

1. W Przedszkolu Publicznym Nr 1 w Szczecinie ul. Grażyny 7, w którym funkcjonuje 1 oddział integracyjny: pedagoga specjalnego, tyflopedagoga (1 etat), logopedę (0,5 etatu), 3 nauczycielki, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie psychoedukacyjnej terapii dzieci z zaburzeniami w zachowaniu; 1 nauczycielkę, która ukończyła studia podyplomowe w zakresie integracji w edukacji przedszkolnej.

W placówce jest w pełni urządzony gabinet z pomocami do prowadzenia zajęć metodą Marii Montessori – w ramach pensum dydaktycznego, odpowiednio przeszkolony pedagog specjalny prowadzi zajęcia z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

2. W Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Szczecinie ul. Potulicka 62, w którym funkcjonują 2 oddziały integracyjne: oligofrenopedagoga (1etat), pedagoga specjalnego posiadającego kwalifikacje oligofrenopedagoga (1 etat), logopedę, 2 nauczycielki, które ukończyły pedagogikę specjalną w zakresie rewalidacji dzieci upośledzonych umysłowo,
Utworzone są gabinety: terapeutyczno - logopedyczny, pedagoga specjalnego, z pomocami do pracy z dziećmi metodą Marii Montessori,
Przygotowywana jest „sala doświadczania świata” wyposażona w sprzęt do stymulacji polisensorycznej.
W ramach pensum dydaktycznego nauczyciele wspierający prowadzą rewalidację po 4 godziny tygodniowo na oddział.


3. W Przedszkolu Publicznym Nr 9 w Szczecinie ul. Kostki Napierskiego 13, w którym funkcjonuje 1 oddział integracyjny: pedagoga specjalnego – wspierającego nauczycielkę prowadzącą grupę (0,75 etatu), logopedę (0,4 etatu), drugiego pedagoga specjalnego prowadzącego rewalidację, dodatkowo 3 nauczycielki zatrudnione w przedszkolu ukończyły pedagogikę specjalną, które wspierają nauczycielki w oddziale integracyjnym.
Utworzone są gabinety: logopedyczny, pedagoga specjalnego, do rewalidacji, z pomocami do pracy z dziećmi metodą Marii Montessori; przyznane tygodniowo 4 godz. na rewalidację.

Poza przedszkolami publicznymi z oddziałami integracyjnymi, dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczają do Przedszkola Publicznego Nr 21 w Szczecinie.

4. W Przedszkolu Publicznym Nr 21 w Szczecinie ul. Malczewskiego 23, w którym funkcjonują 4 oddziały zatrudnieni są następujący nauczyciele specjaliści: 11 osób posiadające kwalifikacje oligofrenopedagoga, 2 osoby mające uprawnienia logopedy, 1 osoba – rehabilitanta, 1 psychologa.
14 godzin w tygodniu przyznano na rewalidację.


Interpelacja: Dot. realizacji przez Miasto Szczecin rozporządzenia MENiS z dnia 18 stycznia 2005r. w sprawie warunków organizowania, kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych i integracyjnych (Dz.U. 19, poz167 z 2005r.)
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/03/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/03/31 09:53:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/03/31 09:53:34 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2008/03/31 09:47:06 nowa pozycja