Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
- Data odpowiedzi:
- 2007/05/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację, z dnia 14 maja br., uprzejmie przedkładam informację na temat podjętych działań przez Miasto, mających na celu uzyskanie środków na inwestycje Gminy Miasto Szczecin z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko":
1. 7 czerwca 2006 roku, na prośbę Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Miasto wystosowało listę inwestycji, które planuje realizować w latach 2007 - 2013, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach działań 7.2 „Rozwój Transportu morskiego", 7.4 „Rozwój transportu intermodalnego" 7.5 „Poprawa stanu śródlądowych dróg wodnych".
2. 20 czerwca 2006 roku, na prośbę Unii Metropolii Polskich, Miasto przesłało do Biura Rady i Zarządu Fundacji Unii Metropolii zbiorczą listę dużych projektów infrastrukturalnych (obejmującą także projekty mniejsze w wymiarze finansowym, ale o strategicznym dla Miasta znaczeniu), które w konsekwencji zostały przedstawione Rządowi jako propozycja UMP włączenia ich do odpowiednich
segmentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
3. 25 października 2006 roku Miasto zgłosiło i przedłożyło pani Grażynie Gęsickiej - Minister Rozwoju Regionalnego oraz panu Jerzemu Polaczkowi - Ministrowi Transportu, indykatywną listę tzw. Kluczowych projektów Gminy Miasto Szczecin
w ramach ww. Programu Operacyjnego, wyrażając gotowość ich uszczegółowienia.
4. 25 stycznia 2007 roku Miasto zwróciło się oficjalnie do Ministerstwa Środowiska z prośbą rozważenia możliwości współfinansowania przedsięwzięć środowiskowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz umieszczenia ich na Liście Indykatywnej.
5. 12 lutego 2007 roku Miasto wyraziło głębokie zaniepokojenie pominięciem w Indykatywnym Wykazie wszystkich projektów zgłoszonych przez Miasto Szczecin w trakcie konsultacji społecznych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W tym celu wystosowało pismo wraz z zaktualizowanymi „kartami projektów" do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Transportu,
Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
6. 20 marca 2007 roku, w nawiązaniu do odbywających się konsultacji Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Miasto zwróciło się ponownie z prośbą uwzględnienia zgłoszonych przez Miasto projektów, przedkładając zweryfikowane „karty projektów".
7. 23 marca 2007 roku Gmina Miasto Szczecin mając na uwadze fakt, iż tylko trzy projekty ze wszystkich zgłaszanych przez Miasto Szczecin inwestycji znalazły się na Liście Indykatywnej, zwróciła się do pani Grażyny Gęsickiej - Minister Rozwoju Regionalnego oraz pana Jerzego Polaczka - Ministra Transportu z prośbą umieszczenia w Indykatywnym Wykazie indywidualnych projektów kluczowych,
w tym dużych, w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007 - 2013 dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dwóch priorytetowych inwestycji Miasta tj.:
a) Przebudowa ulicy Autostrada Poznańska w Szczecinie - etap III-V
b) Szczeciński Szybki Tramwaj na odcinku od Basenu Górniczego do osiedla Kijewo.
8. 26 marca 2007 roku przedstawiciele Miasta spotkali się z przedstawicielami Biura Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej w Warszawie. Podczas spotkania zostały przedstawione informacje na temat
stanu przygotowania i realizacji projektów Miasta w ramach działania 7.2 Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko".
9. 10 kwietnia 2007 roku Miasto ponownie zwróciło się do Minister Rozwoju Regionalnego pani Grażyny Gęsickiej z prośbą umieszczenia w Indykatywnym Wykazie indywidualnych projektów kluczowych, w tym dużych, w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007 - 2013 dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko priorytetowych inwestycji Miasta.
10. 11 kwietnia 2007 roku - 20 kwietnia 2007 Przedstawiciele Miasta wzięli udział w konferencjach konsultacyjnych, organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zgłaszając swoje uwagi do Wykazu Indywidualnych projektów kluczowych, w tym dużych, dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
11. 17 kwietnia 2007 roku Gmina Miasto Szczecin wystosowała pismo do Pana Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Norberta Obryckiego o poparcie starań Gminy Miasto Szczecin zmierzających do umieszczenia inwestycji Miasta w Indykatywnym Wykazie projektów dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konsekwencją podjętych przez Miasto Szczecin ww. działań była próba zakwalifikowania następujących projektów Szczecina w Indykatywnym Wykazie projektów dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko:
1. Szczeciński Szybki Tramwaj na odcinku od Basenu Górniczego do osiedla Kijewo,
2. Zakup taboru tramwajowego, budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie.
3. Przebudowa ulicy Autostrada Poznańska w Szczecinie - etap III-V.
4. Utworzenie sprawnego kompleksowego systemu zarządzania gospodarką odpadami
5. Przebudowa miejskiego odcinka drogi krajowej nr 10 w Szczecinie - etapy II-III.
6. Budowa Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie.
7. Przebudowa układu drogowego wysp Łasztowi i Kępy Parnickiej w Szczecinie.
8. Rekultywacja składowiska odpadów w Sierakowie, Kluczu i Podburzańskiej.
9. Nowa Filharmonia.
Mając na uwadze zapewnienie jak najlepszej koordynacji i efektywności działań związanych z pozyskiwaniem środków strukturalnych dla Gminy Miasto Szczecin, uprzejmie informuję, iż Miasto kontynuuje starania mające na celu umieszczenie inwestycji Gminy Miasto Szczecin w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.
W chwili obecnej w Indykatywnym Wykazie indywidualnych projektów kluczowych, w tym dużych, w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znalazły się następujące projekty:
1. Przebudowa drogi krajowej Nr 10 na odcinku ul. A. Struga Etap II (lista główna),
2. Przebudowa drogi krajowej Nr 10 na odcinku ul. A. Struga Etap III (lista główna),
3.Przebudowa układu drogowego wysp Łasztowi i Kępy Parnickiej w Szczecinie (lista rezerwowa).
Szanowna Pani, niezależnie od efektów ww. starań Miasta, nie mam żadnych wątpliwości, iż Gmina Miasto Szczecin będzie ubiegać się o dostępne środki strukturalne w procedurze konkursowej, która zostanie uruchomiona po zatwierdzeniu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Komisję Europejską. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam serdecznie do zapoznania się z całością korespondencji prowadzonej przez WRMIFP w przedmiotowej sprawie.
Interpelacja: Dot. wyjaśnień jakie działania zostały podjęte w celu uzyskania środków na "szybki tramwaj" czy modernizację Autostardy Poznańskiej?