Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2008/09/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie nr 0057/856/08 złożone w dniu 9 września 2008r. wyjaśniam co następuje:
W związku z Pana interpelacją 0057856/08 przesłaną do Wydziału Oświaty w dniu 9 września 2008r. informuję, że liczba uczniów w oddziałach określana jest zgodnie z Uchwałą Nr XXX/599/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 14.12.2004r. w sprawie szczecińskiego standardu funkcjonowania i finansowania publicznych szkół i placówek oświatowych oraz Zarządzeniem Nr 193/08 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 12 maja 2008r. -Szczeciński Standard organizacyjny dla szkół i placówek oświatowych na rok szkolny 2008/2009. Dokumenty te są podstawą dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych, tworzenia arkusza organizacyjnego szkoły na kolejny rok szkolny.
O łączeniu oddziałów możemy mówić wówczas, gdy ich stan jest poniżej następujących wartości: dla SP – 22 osoby, dla Gm – 24 osoby, dla ponadgimnazjalnych – 26 osób.
Każdego roku zdarzają się przypadki, w których dyrektor, na skutek znacznego spadku liczebnego uczniów, łączy dwie klasy. Takie przypadki muszą być rozpatrywane indywidualnie, z rozważeniem wszystkich aspektów łączenia klas tak, aby nie zaburzyło to procesu nauczania. Na wniosek dyrektora istnieje jednak możliwość wsparcia procesu dydaktycznego poprzez programy projakościowe np.: program wspierania uczniów z trudnościami w procesie uczenia się, program wspierania uczniów zdolnych oraz program wspierania języków obcych.
Nie jest zatem możliwe i celowe wprowadzanie osobnych zasad łączenia klas, gdyż jest to proces złożony i nie może być wtłoczony w sztywne ramy. Dotyczy to wszystkich etapów i poziomów nauczania, nawet tych najwyższych. Proszę o zrozumienie funkcjonowania kilkuosobowych klas, z których na skutek różnych problemów liczba dzieci maleje (np. nauczanie indywidualne, brak promocji do klas programowo wyższych, wyjazdy rodzin). Jest to dla Wydziału Oświaty poważny problem, ale dołożymy wszelkiej staranności, by rozwiązać go jak najmniej boleśnie.
Interpelacja: Dot. zasady ewentualnej likwidacji i łączenia klas szkolnych