Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2009/08/14
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na zapytanie w sprawie zniszczenia gniazd jaskółek przez firmę prowadzącą roboty na moście Cłowym uprzejmie informuję.
Roboty związane z remontem mostu Cłowego realizowane były na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w oparciu o umowę Nr ZDiTM-93/2008 z dnia 21 października 2008 r., przedmiotem której był „Remont środkowego przęsła Mostu Cłowego w Szczecinie wraz ze wspornikami oraz dostosowanie parametrów technicznych obiektu do przeprowadzenia przez niego ścieżki rowerowej”.
Prace remontowe wykonywano w oparciu o dwie nw. dokumentacje techniczne, posiadające wymagane opinie i uzgodnienia:
- „Budowa ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Panieńskiej (Baszta Siedmiu Płaszczy) do Puszczy Bukowej – etap 8 ( pozwolenie na budowę – kontynuacja robót)”
- „Remont środkowego przęsła mostu Cłowego w Szczecinie wraz ze wspornikami.
Roboty wykonywano w oparciu o zgłoszenie.”
W dniu 28 października 2008 r. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekazał plac budowy Wykonawcy robót, zapraszając wszystkie zainteresowane strony, celem określenia szczegółowych warunków dotyczących przejęcia placu.
Umowny termin zakończenia remontu określono na 27 maja 2009 r. i był tak ustalony, aby można było realizować roboty w sąsiedztwie istniejących gniazd jaskółek w miesiącach nielęgowych. Faktyczny termin zgłoszenia przez Wykonawcę zakończenia robót nastąpił w dniu 27 lipca br.
Po przejęciu placu budowy, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) do czasu zakończenia inwestycji za całość realizowanych prac odpowiada kierownik budowy działający w imieniu Wykonawcy.
Odnosząc się zaś do przebiegu zdarzenia informuję, że w dniu 14 lipca 2009 r. Straż Miejska otrzymała zgłoszenie dotyczące niszczenia gniazd jaskółek i ich form młodocianych w trakcie prac remontowych mostu Cłowego. Wysłany patrol Straży Miejskiej interweniował na miejscu zdarzenia, polecając przerwanie wszelkich prac remontowych, do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym samym dniu do Straży Miejskiej zwróciła się Komenda Miejska Policji w Dąbiu o przekazanie wszelkich zebranych informacji oraz poinformowała, że jako właściwa w sprawie przejmuje ją od Straży Miejskiej, gdyż zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Na moje polecenie Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zdarzenia na moście Cłowym w celu uściślenia procedur wewnętrznych obowiązujących w tut. Urzędzie oraz wyeliminowania możliwości powtórzenia się takiej lub podobnej sytuacji w przyszłości.
Jednocześnie w dniu 17 lipca 2009 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska, tj. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych w związku ze zgłoszeniem przez Fundację „Ratujmy Ptaki”, dotyczącym wystąpienia szkody o znacznych rozmiarach w środowisku – gatunku chronionym, jakim jest jaskółka oknówka, powstałej w wyniku niszczenia gniazd znajdujących się na moście Cłowym. Następnie w dniu 23 lipca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wystąpił do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o uzgodnienie i podjęcie działań w celu ograniczenia szkody w środowisku, zapobieżenia kolejnym szkodom oraz podjęcie działań naprawczych, wynikających z ustawy z 13.04.2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 ze zm.).
Interpelacja: Dot. zniszczenia gniazd jaskółek przez robotników prowadzących remont mostu Cłowego