przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2009/01/29
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

 W związku z Pana zapytaniem w sprawie funkcjonowania oddziałów dwujęzycznych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Szczecin, przekazujemy wyczerpujące odpowiedzi.

Wszystkie szkoły z oddziałami dwujęzycznymi, których organem prowadzącym jest miasto Szczecin, spełniają określone w ustawie o systemie oświaty warunki dla oddziałów dwujęzycznych, jak również warunki dotyczące nauczania prowadzonego w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym.

Jednocześnie dodam, że zgodnie z zapisem w ustawie o systemie oświaty, Dz. U. Nr 181, Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty, Art. 1, pkt 2 do pkt 2 dodaje się pkt 2b, mówiący o oddziale dwujęzycznym, przez co należy rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie prowadzone jest w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone są w dwóch językach co najmniej dwa zajęcia edukacyjne, w tym co najmniej jedne zajęcia edukacyjne wybrane spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, część geografii odnoszącej się do geografii ogólnej, część historii odnoszącej się do historii powszechnej i matematykę.

Wyjaśniam, że we wszystkich szkołach z oddziałami dwujęzycznymi, których organem prowadzącym jest miasto Szczecin, są oddziały dwujęzyczne z językiem obcym jako drugim przedmiotem nauczania np. biologii, chemii, fizyki, części geografii odnoszącej się do geografii ogólnej, części historii odnoszącej się do historii powszechnej i matematyki.

Kształcenie dwujęzyczne prowadzone jest w następujących szkołach:

G i m n a z j a 

  1. Gimnazjum Nr 32 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2, ul. Kopernika 16a -
  2. Gimnazjum Nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6, Pl. Mariacki 1
  3. Gimnazjum Nr 46 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1, ul. Ofiar Oświęcimia 14
  4. Gimnazjum Nr 14 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4, ul. Romera 2

S z k o ł y p o n a d g i m n a z j a l n e

  1. V Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1, ul. Ofiar Oświęcimia 14
  2. IX Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6, Pl. Mariacki 1.

W roku szkolnym 2008/2009 realizowane jest kształcenie dwujęzyczne w czterech gimnazjach. W ramach kształcenia dwujęzycznego prowadzone są oddziały dwujęzyczne: 

Z językiem angielskim:

  1. Gimnazjum Nr 46 w ZSO Nr 1 - w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku angielskim z takich przedmiotów jak: matematyka, realioznawstwo i wiedza o społeczeństwie.
  2. Gimnazjum nr 42 w ZSO Nr 6 – w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku angielskim z takich przedmiotów jak: historia i geografia.

Z językiem niemieckim:

  1. Gimnazjum nr 42 w ZSO Nr 6 – w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku niemieckim z takich przedmiotów jak: geografia, chemia, realioznawstwo.

Z językiem hiszpańskim:

  1. Gimnazjum Nr 32 w ZSO Nr 2 – w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku hiszpańskim z takich przedmiotów jak: realioznawstwo i matematyka.

Z językiem włoskim:

  1. Gimnazjum Nr 14 w ZSO Nr 4 – w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku włoskim z takich przedmiotów jak: geografia, historia, realioznawstwo.

Z językiem francuskim:

  1. Gimnazjum Nr 42 w ZSO Nr 6 - w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku francuskim z takich przedmiotów jak: geografia i historia.

Absolwenci gimnazjów mają możliwość kontynuacji kształcenia systemem dwujęzycznym w oparciu o język angielski w V LO w ZSO Nr 1 - w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku angielskim z takich przedmiotów jak: realioznawstwo, wiedza o społeczeństwie i wiedza o kulturze oraz język niemiecki w IX LO w ZSO Nr 6 - w trakcie 3 letniej nauki, uczniowie mają prowadzone zajęcia w języku niemieckim z takich przedmiotów jak: historia Niemiec, matematyka, chemia, geografia i fizyka. Dodatkowo celem kontynuacji kształcenia dwujęzycznego w języku włoskim, francuskim oraz hiszpańskim planowane jest sukcesywne powoływanie oddziałów dwujęzycznych w kolejnych liceach ogólnokształcących (IX LO - j. francuski, XIV LO - j. hiszpański, XI LO - j. włoski.

Wyjaśniam ponadto, że w szkołach, w których prowadzone są oddziały dwujęzyczne, dla których organem prowadzącym jest miasto Szczecin, nauczyciele prowadzący zajęcia w języku obcym nowożytnym, posiadają stosowne kwalifikacje do nauczania języka obcego i drugiego przedmiotu wskazanego przez ustawę o systemie oświaty. Ponadto przypominam, że zachodniopomorski Kurator Oświaty, opiniując arkusze organizacyjne i aneksy szkół, uwzględniając ich specyfikę, potwierdza również kwalifikacje zatrudnionych nauczycieli. Jednocześnie potwierdzam, że funkcjonowanie "szkół dwujęzycznych" w odniesieniu do szkół szczecińskich jest zgodne z ustawą o systemie oświaty. 


Interpelacja: Dot. funkcjonowania oddziałów dwujęzycznych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Szczecin
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/02/05, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/02/05 09:53:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/02/05 09:53:50 nowa pozycja