Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/08/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie funkcjonowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych zlokalizowanym w ciągu ul. Malczewskiego przy skrzyżowaniu z al. Wyzwolenia w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Obecny program sygnalizacji świetlnej na przedmiotowym skrzyżowaniu funkcjonuje poprawnie pod względem technicznym i zgodnie z zatwierdzonym projektem nowej stałej organizacji ruchu S-79/2008.Przekroczenie jezdni ul. Malczewskiego odbywa się w dwóch etapach (na dwóch różnych przejściach) pomiędzy którymi, pieszy oczekuje na wydzielonej wysepce. Pieszy uczestnik ruchu drogowego przechodząc przez przejścia dzielone kierując się od strony
CH „Galaxy” może pokonać obie jezdnie w czasie około 38 sekund z uwagi na możliwość skrócenia czasu oczekiwania na ww. wysepce co ma ścisły związek z zróżnicowaniem faz na poszczególnych wlotach.
Natomiast pieszy uczestnik ruchu drogowego przemierzający jezdnię w kierunku do CH „Galaxy” otrzymuje zgodę na wejście na jezdnię przy innych fazach ruchu.
Jednoczesne nadawanie sygnału czerwonego przez sygnalizator pieszy jak i kołowy ma związek również z określoną akumulacją pieszych na wysepce kanalizującej.
Zbyt długie nadawanie sygnału zielonego na sygnalizatorze pieszym mogłoby doprowadzić do sytuacji w której liczba pieszych przekroczyłaby możliwości akumulacyjne wysepki, a w konsekwencji oczekiwanie pieszych odbywałoby się częściowo nawet na pasach ruchu.
Mając powyższe na uwadze z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego korzystniejszym rozwiązaniem jest wymuszenie oczekiwania pieszego na szerokim chodniku znajdującym się przed pierwszym przejściem dla pieszych mimo, iż rozwiązanie takie może budzić wątpliwości.
Reasumując. Istniejący program sygnalizacji świetlnej w maksymalny sposób zapewnia możliwość obsługi wszystkich wlotów i relacji na przedmiotowym skrzyżowaniu, a wydłużenie bądź skrócenie którejkolwiek fazy wpłynie na pogorszenie warunków ruchu innej fazy.
Ponadto w przypadku podjęcia decyzji dot. zmiany programu sygnalizacji świetlnej należy wziąć pod uwagę, iż przedmiotowe skrzyżowanie skoordynowane jest również z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ul. Malczewskiego z ul. Matejki oraz z sygnalizacją w ciągu ul. Malczewskiego na wyjeździe z CH „Galaxy”. Zmiana programów sygnalizacji świetlnych na trzech ww. skrzyżowaniach wiązać się będzie z koniecznością wydatkowania znacznych środków finansowych, które można byłoby przeznaczyć
na koordynację innych skrzyżowań.
Interpelacja: Dot. sygnalizacji świetlnej na ul. Malczewskiego/ Wyzwolenia