Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/05/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację nr 1500 z dnia 28.04.2014 w sprawie budowy spójnego systemu ścieżek rowerowych uprzejmie informuję, iż wstępna koncepcja projektu budowy drogi dla rowerów w ciągu pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie zakładała trzy warianty realizacji infrastruktury rowerowej:
Wariant I: pozostawienie trzech pasów ruchu zawężonych do szerokości 3m oraz dopuszczenie możliwości parkowania skośnego w zatokach postojowych.
Wariant II: pozostawienie dwóch pasów o szerokości 3,25m i trzech bezpośrednio przed skrzyżowaniem z al. Wyzwolenia oraz dopuszczenie parkowania skośnego w zatokach postojowych.
Wariant III: pozostawienie trzech pasów ruchu o szerokości 3m oraz dopuszczenie parkowania równoległego w zatokach postojowych.
W marcu 2013 odbyło się spotkanie z udziałem projektanta oraz osób uczestniczących w posiedzeniach Zespołu ds. Organizacji Systemu Komunikacji Rowerowej celem wyboru najlepszego wariantu. Pod uwagę brano m.in. zapotrzebowanie na miejsca postojowe, natężenie ruchu, ale również wygodę i bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego. Z tego względu zdecydowano się na realizację Wariantu II, który w sposób zrównoważony zabezpieczał interesy poszczególnych grup uczestników ruchu.
Rozwiązania przyjęte w tym wariancie są zgodne z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Centrum Złoty Szlak”, uchwalonego w dniu 12.09.2011 (Uchwała nr XI/233/11 Rady Miasta Szczecin), które dopuszczają zawężenie jezdni do dwóch pasów ruchu.
Po analizie warunków ruchowych, biorąc pod uwagę fakt, iż od strony Trasy Zamkowej w kierunku centrum są tylko dwa pasy wlotowe, a program sygnalizacji na skrzyżowaniu al. Wyzwolenia, Niepodległości i pl. Żołnierza Polskiego ustawiony jest w sposób zapewniający odpowiednią przepustowość, uznano, iż w celu poprawy warunków ruchu pieszego i rowerowego można zrezygnować z jednego pasa ruchu, za wyjątkiem obrębu skrzyżowania, zachowując przy tym podobną ilość miejsc postojowych dla pojazdów samochodowych.
Informuję ponadto, iż na tym etapie, mając na uwadze fakt, iż realizacja spójnego systemu dróg dla rowerów dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej, nie jest możliwa tak znaczna ingerencja w projekt wykonawczy.
Interpelacja: Dot. budowy spójnego systemu ścieżek rowerowych w Szczecinie