Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/06/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie informuję, że ul. Księcia Bogusława X znajduje się w terenie elementarnym S.C.2028.KD.L Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum –Plac Odrodzenia” ( Uchwała nr XXIII/596/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 16.06.2008 r., w którym istotne dla sprawy są następujące ustalenia:
§ 6 ust 3 pkt 17 na całym obszarze zakazuje się lokalizowania obiektów tymczasowych za wyjątkiem obiektów związanych z imprezami okolicznościowymi do kilku dni (wystawy, kiermasze świąteczne itp.) lub użytkowaniem sezonowym (letnie ogródki gastronomiczne, itp.), chyba że ustalenia szczegółowe stanowią inaczej;
§ 34 ust. 2 pkt 2 dopuszcza się lokalizację ogródków gastronomicznych lokalizowanych tylko bezpośrednio przy frontowej ścianie lokalu gastronomicznego oraz obiektów małej architektury, zieleni, itp.;
§ 34 ust. 2 pkt 3 ogródki gastronomiczne należy realizować bez obiektów kubaturowych.
Zgodnie z interpretacją uzyskaną z Biura Planowania Przestrzennego Miasta zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum - Plac Odrodzenia” miały spowodować aby całe zaplecze związane z usługami gastronomicznymi( bar, kuchnia, toalety) mieściło się w istniejących budynkach a ogródki gastronomiczne ( lokalizowane tylko bezpośrednio przy frontowej ścianie lokalu gastronomicznego) mogły stanowić poszerzenia sali konsumpcyjnej bez możliwości realizacji obiektów kubaturowych. Pojęcie „obiekty kubaturowe” (w zapisie „ogródki gastronomiczne realizuje się bez obiektów kubaturowych) w rozumieniu planu dotyczy obiektów typu kioski, pawilony itp. usytuowanych na terenie ogródków gastronomicznych i służących do obsługi tych ogródków.
Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej poinformował mnie, że na Deptaku Bogusława nie przyjmował zgłoszeń robót nie wymagających pozwolenia na budowę oraz nie wydawał żadnych pozwoleń na budowę. W związku z powyższym poleciłem Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o pilne przeprowadzenie kontroli ogródków gastronomicznych na Deptaku Bogusława. PINB przeprowadził kontrolę dnia 10.06.2014 r., w wyniku której wszczął postępowanie wyjaśniające, w tym dotyczące tymczasowego obiektu budowlanego użytkowanego jako piętrowy „ogródek letni”.
Z informacji uzyskanej od Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o , zarządcy terenu Deptaku Bogusława, wynika, że fontanna ze względu na zły stan techniczny, znaczną jej dewastację została wyłączona z eksploatacji cztery lata temu przez Szczecińskie Centrum Renowacyjne. W chwili obecnej TBS Prawobrzeże nie posiada środków finansowych na jej remont.
Poleciłem prezesowi Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. zorganizowane spotkania z Architektem Miasta, Biurem Planowania Przestrzennego Miasta i Wydziałem Urbanistyki i Administracji Budowlanej w celu wypracowania zasad lokalizowania letnich ogródków gastronomicznych w przestrzeniach miejskich, w tym na Deptaku Bogusława.
Interpelacja: Dot. tzw. „ogródków gastronomicznych” w ciągu ul. Księcia Bogusława X