Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/02/21
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie złożone w dniu 13 lutego 2013 r. w sprawie przejścia dla pieszych w ciągu al. Niepodległości (przy skrzyżowaniu z ul. Bogurodzicy) uprzejmie informuję, co następuje.
Zmiana cyklu sygnalizacji świetlnej w ciągu powyższej ulicy nastąpiła ze względu na budowę Centrum Handlowego Galeria Kaskada i związaną z tym przebudowę
m.in. pl. Żołnierza Polskiego.
Program sygnalizacji świetlnej obejmujący przejście dla pieszych przez al. Niepodległości (od „Odzieżowca” do Banku PKO) został dostosowany do ogółu grup występujących na tym przejściu tj. pieszych, komunikacji zbiorowej tramwajowej, komunikacji zbiorowej autobusowej i pojazdów samochodowych indywidualnych.
Program o określonej długości cyklu został podzielony w sposób proporcjonalny przy uwzględnieniu obowiązujących wymagań formalnych (prawnych), bezpieczeństwa ruchu (np. czasy dla poszczególnych sygnałów, odpowiednie ustalenie grup kolizyjnych) oraz wymagań optymalizacyjnych (elastyczność dostosowania programów sygnalizacji do zmiennych warunków ruchu).
Jednocześnie należy zauważyć, że dodatkowych kilka sekund przeznaczonych na grupę kołową to czas, który otrzymał nie tylko transport indywidualny samochodowy, ale również komunikacja zbiorowa, z której korzystają piesi uczestnicy ruchu drogowego (ci sami, którzy muszą poczekać na przejściach dla pieszych).
Dodatkowo ustalając program sygnalizacji świetlnej wzięto pod uwagę natężenie pojazdów i czas jaki potrzebny jest by opróżnić skrzyżowanie z zatrzymujących się pojazdów, które tworzą zator uliczny.
Niemniej jednak, przejście dla pieszych przy al. Niepodległości (skrzyżowanie przy ul. Bogurodzicy) objęte zostało stałym nadzorem służb organizacji ruchu, które przeanalizują możliwości zmiany programów sygnalizacji świetlnej w przedmiotowym rejonie.
Jednocześnie zaznaczyć należy, że zmiana programu sygnalizacji świetlnej jest zadaniem wymagającym opracowania nowej stałej organizacji ruchu, w związku z czym należałoby opracować projekt stałej organizacji ruchu, który po zaopiniowaniu przez Policję oraz Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zostałby zatwierdzony, a następnie wprowadzony. Powyższe wiąże się z wydatkowaniem środków finansowych (zlecenie opracowania korekty projektu), które nie zostało ujęte w budżecie Gminy Miasto Szczecin. Wobec powyższego przedmiotowy projekt może zostać zlecony pod warunkiem zaistnienia oszczędności w innych zadaniach.
Reasumując powyższe o rezultacie analiz programu sygnalizacji świetlnej oraz możliwościach finansowych zostanie Pan powiadomiony osobną korespondencją.
Interpelacja: Dot. przejścia dla pieszych w ciągu al. Niepodległości