przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/08/28
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na zapytanie z dnia 21.08.2014 r. informuję, że przywołany przez Pana fragment przepisu § 296 ust.1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 .06. 2002 r. z późniejszymi zmianami) nie dotyczy sytuacji z jaką mamy do czynienia w przedstawionej przez Pana sprawie schodów przy ul. Wyszyńskiego 40 42 a ul. Św. Ducha .

W/w rozporządzenie dotyczy tylko warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie oraz usytuowanie urządzeń związanych bezpośrednio z budynkami na co jednoznacznie wskazuje § 1 ww rozporządzenia oraz jego nazwa (§1. Rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.)

Przepis § 296 w całości brzmi

  1. Schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.
  2. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zagrodowym i rekreacji indywidualnej warunek określony w ust. 1 uważa się za spełniony również wówczas, gdy schody i pochylnie o wysokości do 1 m, nie mające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 0,5 m.
  3. Schody zewnętrzne i wewnętrzne, o których mowa w ust. 1, w budynku użyteczności publicznej powinny mieć balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające lewo- i prawostronne ich użytkowanie. Przy szerokości biegu schodów większej niż 4 m należy zastosować dodatkową balustradę pośrednią.

Z wyżej cytowanego zapisu § 296 jednoznacznie wynika, że przepis ten odnosi się tylko do budynków. Wskazane prze Pana schody nie są związane z budynkami, są to schody terenowe do których nie mają zastosowania przepisy w/w rozporządzenia. Schody te usytuowane są na dwóch działkach; działce drogowej nr 9/10 z obrębu 1038 będącej własnością Gminy Miasto Szczecin oraz na działce nr 17/2 z obrębu 1038 będącej własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście oraz osób fizycznych. Montaż balustrady na przedmiotowych schodach byłby możliwy pod warunkiem zgody wszystkich współwłaścicieli działek.


Interpelacja: Dot. schodów przy kościele św. Jana Ewangelisty
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/08/28, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/08/28 15:03:45
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/08/28 15:03:45 nowa pozycja