Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/11/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 04.11.2014 r. w sprawie ustawienia tablic reklamowych Bezpartyjni Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Krzystka w pasie ruchu drogowego informuję co następuje.
Ogłoszenia wyborcze umieszczane są w pasie drogowym na wniosek strony, zgodnie z przepisami art. 109 oraz art. 110 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011, N 21, poz. 112 z późn. zm.), a także na podstawie przepisu art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U z 2013, poz. 267 z późn. zm.).
W art. 110 § 2 ustawy Kodeks wyborczy określono zasady umieszczania materiałów wyborczych o jakich mowa w zapytaniu. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku ustawiania własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej, należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Pojęcie przepisów porządkowych określa obowiązująca doktryna prawna.
Na zasadach wynikających z ww. przepisów umieszczono w pasie drogowym na terenie Gminy Miasta Szczecin materiały wyborcze, o których mowa w art. 109 ustawy Kodeks wyborczy, należące do komitetów wyborczych: Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka, KWW Małgorzaty Jacyny-Witt, KW Platformy Obywatelskiej RP, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW PSL oraz KKW SLD Lewica Razem.
W odpowiedzi na pytanie o sposób umieszczenia oraz wielkość materiałów wyborczych Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że nie są one trwale związane z podłożem oraz posiadają wymiary 2,5 m x 1,2 m.
Jak wynika z przepisów miejscowych planów zagospodarowania oraz brzmienia art. 110 ustawy Kodeks wyborczy, umieszczenie ogłoszeń wyborczych nie wymaga zgody Konserwatora Zabytków.
Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia materiałów wyborczych należących do Bezpartyjni KWW Piotra Krzystka zostały wydane na podstawie wniosku o wydanie zezwoleniana zajęcie pasa drogowego, złożonego przez komitet w dniu 16.10.2014 r. wraz załącznikami określonymi rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz.U. z 2004 r. Nr 140, poz. 1481).
W kwestii umieszczania tego rodzaju urządzeń w pasie drogowym po dniu 16 listopada 2014 r. informujemy, że wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia materiałów innych niż materiały wyborcze w rozumieniu ustawy Kodeks wyborczy, nie może odbywać się na zasadach określonych tą ustawą.
Interpelacja: Dot. tablic reklamowych w pasie ruchu drogowego na skrzyżowaniach i rondach