Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Wiceprezydent Miasta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/08/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 21.07.2014 w sprawie budowy ścieżki rowerowej w rejonie pl. Żołnierza Polskiego, informuję, co następuje:
Przeprowadzanie badań ruchu rowerowego, choć może dać wiedzę na temat ilości rowerzystów w aktualnej organizacji ruchu, nie jest w stanie wykazać, jak zmieniłaby się ich liczba w sytuacji, gdyby do dyspozycji była spójna i atrakcyjną sieć tras rowerowych, a takim zadaniem jest m.in. budowa dróg dla rowerów w ciągu al. Wyzwolenia, pl. Żołnierza Polskiego oraz Matejki, łącząca niepołączone dotychczas odcinki.
Z dotychczasowych doświadczeń wielu miast wynika, iż rozwój sieci tras rowerowych ma duże przełożenie na wielkość ruchu rowerowego. Również lokalnie widać, iż nowe udogodnienia wpływają na zwiększenie ilości rowerzystów na naszych drogach. Z danych pochodzących z punktów pomiarowych zainstalowanych podczas budowy dróg dla rowerów w ciągu ul. Gdańskiej w Szczecinie wynika, iż udział ruchu rowerowego w przewozach pasażerskich systematycznie rośnie. W roku 2013 zarejestrowano łącznie ponad 71000 przejazdów rowerem przez ul. Gdańską, która stanowi naturalny ciąg łączący Trasę Zamkową ze Śródmieściem, m.in. przez pl. Żołnierza Polskiego. W roku 2014, w okresie od stycznia do końca lipca, obserwowany jest wzrost liczby rowerzystów co najmniej na poziomie 10%.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, iż w niedługim czasie zostanie uruchomiony Szczeciński Rower Miejski, którego stacje zlokalizowane będą m.in. w rejonie pl. Żołnierza. To dodatkowy generator ruchu rowerowego, dlatego istotne jest, aby skierować działania w stronę jego uporządkowania, oferując mieszkańcom rozwiązania kompleksowe.
Odnosząc się do lokalizacji przedmiotowej drogi dla rowerów informuję, iż umożliwiają to zapisy planów miejscowych, wskazujących na ich przebiegi zarówno w śladzie Alei Kwiatowej, jak i po północnej stronie pl. Żołnierza Polskiego. Należy zaznaczyć, iż droga dla rowerów położona wyłącznie w pasie dzielącym jezdnie utrudnia dojazd rowerem do różnych celów podróży, a łatwość dostępu jest jednym z wymogów zapisów „Standardów projektowych i wykonawczych systemu rowerowego miasta Szczecin”. Ponadto w połączeniu z obecnymi programami sygnalizacji, dotychczasowa lokalizacja drogi rowerowej sprawia, iż pokonanie rowerem skrzyżowań zajmuje dużo więcej czasu, który jest kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności komunikacji rowerowej w stosunku do innych form transportu.
Decyzja o likwidacji jednego pasa ruchu, i to tylko na ograniczonym odcinku, gdyż ilość pasów ruchu przed skrzyżowaniem z Al. Wyzwolenia nie zmienia się, została podjęta na jednym ze spotkań członków Zespołu ds. Organizacji Systemu Komunikacji Rowerowej, po analizie trzech różnych wariantów możliwości realizacji infrastruktury rowerowej. Projekt jest zgodny z zapisami planów miejscowych, które dopuszczają możliwość pozostawienia dwóch pasów ruchu dla każdego kierunku. Zdecydowano się na rozwiązanie, w którym zachowana zostanie maksymalnie duża ilość miejsc postojowych dla samochodów, tj. parkowanie skośne, przy jednoczesnym pozostawieniu atrakcyjnej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż ulegnie modyfikacji program sygnalizacji świetlnej w tym rejonie pozwalający na bezkolizyjny przejazd samochodów poruszających od strony Trasy Zamkowej w kierunku al. Wyzwolenia.
Na koniec pragnę zauważyć, iż działania związane z promocją alternatywnych środków transportu pomagają ograniczać ilość niezbędnych podróży samochodem do minimum, co jest istotne zarówno dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i jakości życia w mieście.
Interpelacja: dot. budowy ścieżki rowerowej w rejonie Placu Żołnierza