przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2012/06/27
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Uzupełniając odpowiedź na Pani zapytanie w sprawie umożliwienia darmowego korzystania z komunikacji miejskiej dla osób posiadających status „weterana” uprzejmie informuję, iż Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przeprowadził szacunkowe wyliczenia dotyczące utraty wpływów (w ujęciu rocznym).

Należy zaznaczyć, że wyliczenia te należy traktować jedynie poglądowo. W przeliczeniach posłużono się danymi otrzymanymi ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z uzyskanych informacji wynika, że ogólna liczba żołnierzy 12 DZ, którzy brali udział w misjach poza granicami kraju wynosi na dzień dzisiejszy 1964 osób, przy czym należy mieć na uwadze, że część z nich pełniła służbę w jednostkach wojskowych 12 DZ, których miejsce dyslokacji znajduje się poza Garnizonem Szczecin. Pewna grupa żołnierzy zakończyła już czynna służbę wojskową w 12 DZ i nie zamieszkuje na terenie Gminy Szczecin. Można, więc założyć, że osób mogących uzyskać status weterana misji poza granicami kraju, będącymi mieszkańcami Gminy Szczecin jest ok. 1000.

Informuję również, że o status weterana poszkodowanego może aktualnie z Gminy Szczecin ubiegać się około 30 osób, a aktualnie taki status posiada już tylko kilka osób.

W skali całego kraju, w misjach poza granicami państwa uczestniczyło ok. 100 000 osób, z czego oblicza się, że ok. 60 000 osób może uzyskać status weterana. Mając na uwadze, że Wojsko Polskie uczestniczy w miejscach poza granicami państwa od 1953 roku, liczba ta określa żyjących uczestników misji poza granicami kraju, spełniających kryteria uzyskania statutu weterana określone w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa z dnia 19 sierpnia 2011r.

 Ze względu na fakt, że ww. materiały nie zawierały wszystkich danych niezbędnych do szacunku utraty wpływów z tytułu wprowadzenia nowych propozycji taryfowych, przeliczenia mogą być obarczone większym lub mniejszym błędem. Ze względu na zbyt krótki okres czasu na odpowiedź nie udało się zdobyć wiarygodnych danych na temat potencjalnych danych dotyczących weteranów innych formacji niż Wojsko Polskie. ZDiTM nie posiada również informacji, jaki procent potencjalnych weteranów korzysta z komunikacji miejskiej a ilu porusza się prywatnymi samochodami i mogliby stać się podróżnymi korzystającymi z komunikacji miejskiej. Wiadomym jest również, że część osób, które mogłyby stać się weteranami w świetle ustawy jest już emerytami, a z tego tytułu przysługuje im zniżka 50%. Nie ma jednak wątpliwości, że utrata wpływów nastąpi i będzie ona miała wpływ na dochody budżetu Miasta Szczecin.

 

założenia:      
- 1000 weteranów    
- maksymalne założenie, że wszyscy korzystają z komunikacji miejskiej
- minimalne założenie, że kupują bilet sieciowy miesięczny na linie zwykłe
       
  ilość weteranów cena biletu szacunkowy koszt (kol.1*2*12 miesięcy)
  1 2 3
  1000 100,00 zł 1 200 000,00 zł
       

Interpelacja: Dot. interpelacji "WETERAN"
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/06/27, odpowiedzialny/a: Karol Rezler, wprowadził/a: Karol Rezler, dnia: 2012/06/27 15:17:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Karol Rezler 2012/06/27 15:17:52 nowa pozycja