Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/03/20
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na zapytanie w przedmiocie jw. zgodnie z informacją uzyskaną od Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego uprzejmie wyjaśniam.
ad 1 i ad 2.
Obecnie na zlecenie Zarządu opracowywana jest dokumentacja projektowa pn.”Projekt budowlano – wykonawczy przebudowy układu drogowego wschodniej jezdni al. Niepodległości, na odcinku od Bramy Portowej do pl. Żołnierza Polskiego”.
We wstępnej fazie projektowania zaproponowano zawężenie jezdni al. Niepodległości do dwóch pasów ruchu, jednakże nie było możliwe przyjęcie takiego rozwiązania ze względu na jego niezgodność z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Należy zaznaczyć, iż dokumentacja projektowa musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, w tym z zapisami obowiązującego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecin.
Obecnie dokumentacja projektowa zakłada:
- przesunięcie wschodniej jezdni w kierunku torowiska tramwajowego, zachowanie trzech pasów ruchu - ciąg pieszy zostanie przebudowany (nawierzchnia) z zachowaniem istniejącej szerokości około 6,50 m,
- wykonana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2,0 m,
- miejsca parkingowe zlokalizowane zostały po prawej stronie jezdni (zgodnie z wytycznymi Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) w zatoce postojowej.
Przedmiotowy projekt jest obecnie w fazie opiniowania.
ad 3.
Jeżeli z jakiś powodów nie można opracować dokumentacji projektowej w oparciu o obowiązujące zapisy planu, należy przeprowadzić procedurę związaną z wprowadzeniem zmian w tym planie ( każdorazowo). Minimalny okres na wprowadzenie zmian do planu wynosi około 9 – 12 miesięcy.
ad 4.
Przebudowa układu drogowego wschodniej jezdni al. Niepodległości planowana jest na rok bieżący, tuż po zakończeniu robót prowadzonych przez Szczecińska Energetykę Cieplna sp. z o.o. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego posiada zarezerwowane środki finansowe na jej realizację. W związku z tym wprowadzanie jakichkolwiek zmian na tym etapie spowoduje odstąpienie od realizacji inwestycji.
ad 5.
Odnośnie zmiany programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Bogurodzicy – al. Niepodległości informuję, że zmiana taka jest możliwa do wprowadzenia. Jednak wprowadzenie tych zmian spowoduje pogorszenie sytuacji komunikacyjnej np. brak płynności ruchu w obrębie tego skrzyżowania jak i sąsiednich a także może przyczynić się do powstawania zatorów drogowych w ciągu al. Niepodległości w obu kierunkach. Dlatego też funkcjonujące rozwiązanie jest rozwiązaniem optymalnym.
ad 6.
Rozwiązania komunikacyjne dla rozwiązań projektowych dla budowy ścieżki rowerowej w ciągu al. Wyzwolenia (odcinek od pl. Żołnierza Polskiego do pl. Rodła) były przedmiotem uzgadniania na spotkaniach Zespołu ds. Organizacji Systemu Komunikacji Rowerowej odpowiednio w roku 2010 r. oraz w 2011, w którym Pan uczestniczył (w załączeniu kserokopia protokółu wraz z listą obecności). Ustalenia Zespołu miały wpływ na ostateczne rozwiązania projektowe. Miasto obecnie jest w posiadaniu już gotowych dokumentacji, które uzyskały stosowne opinie, uzgodnienia oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Między innymi przedmiotowa lokalizacja znalazła się w projekcie pn.” "Budowa spójnego systemu ścieżek rowerowych w Szczecinie (brakujące odcinki w al. Wyzwolenia, ul. Ku Słońcu, pl. Żołnierza Polskiego i ul. Matejki)", który spełnił wszystkie kryteria i został pozytywnie oceniony przez Wydział Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. W chwili obecnej oczekujemy na podpisanie umowy na dofinansowanie projektu, którego ogólna wartość wynosi 9 mln złotych. Dlatego też wszelkiego rodzaju zmiany na obecnym etapie mogą skutkować odstąpieniem od ww. umowy.
Interpelacja: Dot. wschodniej jezdni Al. Niepodległości i Al. Wyzwolenia