przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Spraw Społecznych
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/04/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na interpelację w sprawie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie uprzejmie informuję:

W dniach 10 - 18 czerwca 2013 r. Zespół Inspektorów Wydziału Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie przeprowadził kontrolę kompleksową w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Kontrolą objęto zagadnienia dotyczące sposobu realizacji zadań określonych w ustawie o pomocy społecznej w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia kontroli (tj. 10 czerwca 2013 r.). Zakres kontroli obejmował strukturę organizacyjną Ośrodka, stan zatrudnienia i kwalifikacje osób zatrudnionych, ogólne założenia polityki społecznej gminy, tryb przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz sposób organizowania pomocy. W wyniku realizacji kontroli zostało wydane zalecenie, ujęte w Wystąpieniu pokontrolnym nr S-1.431.7.6.2013.DW z dnia 27 sierpnia 2013 r. w zakresie podjęcia działań zmierzających do likwidacji barier architektonicznych w siedzibach Rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie Śródmieście, Działu Pomocy Osobom Bezdomnym oraz Działu Instytucji Pomocy Społecznej.

Dyrektor MOPR w Szczecinie, pismem z dnia 25 września 2013 r., znak: MOPR/MG/0910-4/13 poinformowała Wojewodę Zachodniopomorskiego, że działania w zakresie likwidacji barier architektonicznych w obiektach wynajmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na działalność statutową będą realizowane w miarę posiadanych środków finansowych. Jednakże biorąc pod uwagę sytuację budżetową w Gminie Miasto Szczecin, realizacja zalecenia może być procesem długotrwałym.

W celu realizacji ww. zalecenia w miesiącu wrześniu 2013 r. pracownicy Działu Organizacyjnego w MOPR przeprowadzili oględziny przedmiotowych obiektów pod kątem potrzeb oraz możliwości zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych w zakresie likwidacji barier architektonicznych.

Z uwagi na ograniczone środki finansowe działania nie mogły zostać dotąd zrealizowane.

W związku z powyższym, podczas prac budżetowych rozważana będzie możliwość przeznaczenia środków finansowych na likwidację barier w obiektach będących w dyspozycji MOPR w Szczecinie.

Ponadto od 2013 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie realizuje prace remontowe w obiekcie przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie, gdzie będzie znajdowała się nowa siedziba Rejonowego Ośrodka Pomocy Rodzinie Śródmieście (obiekt bez barier architektonicznych).

Pomimo występujących barier architektonicznych w ww. obiektach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, klienci niepełnosprawni i starsi są informowani o możliwości załatwienia wszelkich spraw dotyczących świadczeń z pomocy społecznej w obiektach pozbawionych barier architektonicznych, tj. w siedzibie głównej Ośrodka przy ul. Sikorskiego 3, w Dziale Osób Niepełnosprawnych przy ul. Abramowskiego 19, w Rejonowym Ośrodku Pomocy Rodzinie Prawobrzeże przy ul. A. Struga 10/12, w Rejonowym Ośrodku Pomocy Rodzinie Północ przy ul. Strzałowskiej 9.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż większość działań pracowników socjalnych Ośrodka realizowanych jest w miejscu zamieszkania klientów, gdzie również mogą być przyjmowane wnioski o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej (np. wniosek ustny do protokołu). Dodatkowo, osoba niepełnosprawna lub starsza może zgłosić telefonicznie potrzebę udzielenia jej pomocy i każdorazowo będzie do niej skierowany pracownik socjalny z właściwej rzeczowo komórki organizacyjnej Ośrodka.
Jednocześnie informuję, że w miesiącu lutym 2014 r. w przedmiotowych obiektach zostały rozpoczęte prace w zakresie rozwiązań tymczasowych, które polegają na montażu instalacji sygnalizacyjnej (przywoławczej), połączonej z Biurem Obsługi Interesanta w danym obiekcie. Pracownik BOI po usłyszeniu sygnału dzwonka będzie każdorazowo wychodził do osoby niepełnosprawnej (starszej) i ustalał z nią termin wizyty pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania.

Reasumując należy podkreślić, iż w okresie ostatnich 3 lat, nie odnotowano skarg dotyczących problemów w załatwieniu spraw w obiektach MOPR
w Szczecinie, biorąc pod uwagę bariery architektoniczne.


Interpelacja: Dot. kontroli w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/04/23, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/04/23 07:47:05
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/04/23 07:47:05 nowa pozycja