Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/05/13
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie jw. uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania.
W ramach działań powyższych został zawarta umowa pomiędzy Gminą Miasto Szczecin – Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego a Remondis Szczecin Sp. z o.o. na wykonanie zadania pn. „Oczyszczanie miasta Szczecin”.
Przedmiotem wyżej wymienionej umowy jest m.in.:
- Utrzymanie w czystości poprzez ręczne oczyszczanie chodników, kładek, schodów i wiaduktów o łącznej powierzchni 39 656 m2 (3 x w tygodniu).
- Utrzymanie w czystości poprzez oczyszczanie dróg rowerowych o łącznej powierzchni 88 600 m2 (1 x w miesiącu, w okresie od kwietnia do września).
- Utrzymanie w czystości poprzez oczyszczanie jezdni i placów o łącznej długości 456 612 mb (2 x w miesiącu)
- Zakres utrzymania przy oczyszczaniu obejmuje:
- zamiatanie mechaniczne lub ręczne,
- zmywanie jezdni w okresie letnim,
- odchwaszczanie ręczne i chemiczne.
Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości wprowadzenia do ww. umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, dodatkowej usługi tj. mycia chodników, gdyż byłaby to istotna zmiana w przedmiocie zamówienia.
W związku z tym ujęcie dodatkowej usługi będzie możliwa w 2015 roku, w przypadku wzrostu środków finansowych na oczyszczanie miasta.
Równocześnie chcę podkreślić, że większość chodników w centrum miasta, jest bezpośrednio przyległa do nieruchomości prywatnych, w związku z tym utrzymanie czystości na chodnikach leży w gestii tychże właścicieli nieruchomości, zarządców itp.
Zadaniem Straży Miejskiej jest wyegzekwowanie od właścicieli nieruchomości postępowanie zgodne z zapisami prawa.
Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie ww. ustawą właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Interpelacja: Dot. mycia chodników